Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 czerwca 202107:31

Emocje Twojego malucha. Co zrobić, gdy dziecko się złości?

Emocje Twojego malucha. Co zrobić, gdy dziecko się złości? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Przypomnij sobie sytuacje, w których wybuchasz złością. Czy jesteś wtedy rozumiany przez otoczenie? Czy sam siebie rozumiesz? Jak się z tym czujesz? Czy chciałbyś, aby Twoje dziecko musiało mierzyć się z tym samym? Nie uchronisz go przed trudnymi emocjami, jednak możesz nauczyć je, jak sobie z nimi radzić. Choć czasami będzie Ci trudno, działanie jest warte swojej ceny.

Komunikacja to rzecz święta. Rozmawiaj!

Niestety, najczęstszą reakcją na złość drugiej osoby jest nasza własna złość. Trudno jest opanować emocje i nie dać się ponieść dawnym schematom. Zwłaszcza wtedy, gdy sytuacja okraszona jest zmęczeniem, niewyspaniem i stresem. Spróbuj jednak przestawić swoją uwagę na to, co dzieje się z Twoim dzieckiem. Zapytaj, co czuje i co myśli - jeśli nie od razu, to wtedy, gdy nieco się uspokoi.

Pamiętaj, że złość nie jest negatywną emocją - jest sposobem na wyrażenie czegoś, sygnałem, że należy coś zmienić. Nie przetrwalibyśmy bez złości - każda emocja, podobnie jak ból, wskazuje nam ważne informacje. Jakkolwiek błahe wydawałyby się nam problemy naszych dzieci - dla nich są bardzo duże. Maluchy często wpadają w złość dlatego, że nie otrzymały tego, czego chciały. Gdy uświadomisz sobie jej źródło, będzie Ci łatwiej reagować w przyszłości.

Dobrym pomysłem jest podsunięcie dziecku ciekawej książeczki edukacyjnej o emocjach, która w lekki i miły sposób wpłynie na jego funkcjonowanie. Seria historyjek Uczucia Gucia uczy najmłodszych nazywania tego, co czują i panowania nad tym. Uświadamiają, że każda emocja jest normalna, ale warto ją zrozumieć i zaakceptować.

zlychlopiec

Jeśli Twojemu dziecku najczęściej zdarzają się wybuchy złości, idealną propozycją będzie książka Uczucia Gucia. Gucio się złości. Bohater opowieści, mały jednorożec, pomoże maluchowi oswoić się z emocjami, zapoznając go ze swoimi troskami. Dodatkową zaletą serii są ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne, które sprzyjają radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

Konsekwencja w działaniu. Nie odpuszczaj!

Zrozumienie i rozmowa jest podstawą, jednak pamiętaj o tym, aby nie przyzwyczaić dziecka do tego, że wszystko mu wolno. Jeśli ulegasz i kupujesz zabawkę za każdym razem, gdy maluch wpada w histerię w sklepie, będzie robił to nagminnie - ponieważ nauczy się, że to przynosi efekty. Bądź cierpliwy i nie działaj “dla świętego spokoju”, ponieważ skutki będą opłakane.

Choć nie jest to łatwy proces, dobrze jest nauczyć dziecko, że krzyk i złość nie są metodami prowadzącymi do osiągnięcia zamierzonego celu. Aby zakomunikować swoje zdanie, nie wahaj się - jednoznacznie stwierdzaj, że się nie zgadzasz i nie próbuj wchodzić w dyskusję. Mocno rozzłoszczone dziecko nie będzie przyjmowało Twoich komunikatów - dopiero po uspokojeniu wyjaśnij mu, dlaczego podjąłeś daną decyzję.

Na początku możesz mieć problem z opanowaniem emocji - wijące się, płaczące i krzyczące dziecko nie nakładania do zachowania spokoju. Pamiętaj jednak, że to zaprocentuje, a z czasem będzie trwało coraz krócej. Oddychaj i bądź konsekwentny - maluch powinien nauczyć się, że jego “metoda” przestała działać. Postępy warto chwalić - w ten sposób szybciej się utrwalą.

Radzenie sobie z emocjami dziś i jutro

Wielu dorosłych zgodzi się z tym, że nauka radzenia sobie z emocjami powinna być przedmiotem szkolnym. Jeśli od najmłodszych lat czujemy się karani za wyrażanie złości, w późniejszym życiu borykamy się z problemami emocjonalnymi. Dlatego już od pierwszych trudnych chwil warto uświadamiać dzieci, co tak naprawdę się z nimi dzieje. Świadomość uczuć i umiejętność oswajania ich (lecz nie tłumienia) jest niezwykle istotna.

Zapewnij swojemu maluchowi dobry start, który poprowadzi go przez życie łatwiejszą ścieżką. Jeśli sam nie potrafisz okiełznać złości Twojego dziecka, sięgnij po pomoce naukowe, takie jak książeczki z serii Uczucia Gucia. Kolejnym krokiem jest wizyta u psychologa dziecięcego lub innego terapeuty pracującego z najmłodszymi. Pamiętaj, że terapia nie oznacza, że Twoja rodzina mierzy się ze wstydliwym i ogromnym problemem. Każdy z nas zasługuje na poprawę jakości życia oraz szansę na szczęśliwą przyszłość.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Reklama
Aktualności18 września 202413:53

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Rudnik, Bogdan Kawaler i OSP Turze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.