Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Eksperci: szczepionka przeciwko COVID-19 mało prawdopodobna przed jesienią 2021 roku
Światowi eksperci zajmujący się opracowywaniem szczepionek przeciwko COVID-19 są zdania, że skuteczny preparat nie będzie dostępny dla ogółu społeczeństwa przed jesienią 2021 roku - wynika z ankiety, której wyniki opublikowano właśnie na łamach „Journal of General Internal Medicine”.
Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone pod koniec czerwca 2020 roku wśród 28 ekspertów w dziedzinie wakcynologii. Większość ankietowanych stanowili kanadyjscy lub amerykańscy naukowcy ze średnio 25-letnim doświadczeniem w swojej branży.
„Biorący udział w naszej ankiecie eksperci przedstawili swoje prognozy dotyczące rozwoju prac nad szczepionką. Wynikło z nich, że sytuacja jest mniej optymistyczna, niż ta, o której mówią amerykańscy urzędnicy państwowi, czyli że szczepionka pojawi się na rynku na początku 2021 roku - mówi prof. Jonathan Kimmelman z McGill University w Kanadzie, główny autor badania. - Nasi eksperci uważają, że szanse na nią są między latem 2021 - a rokiem 2022".
Wielu ankietowanych specjalistów wyraziło też opinię, że wprowadzenie do obrotu skutecznej szczepionki poprzedzone będzie kilkoma „falstartami”. „Eksperci uważają, że z dużym prawdopodobieństwem niektóre szczepionki już po zatwierdzeniu zostaną wstrzymane ze względów bezpieczeństwa (prawdopodobieństwo 1 do 3) oraz, że pierwsze duże badania populacyjne nie wykażą skuteczności testowanych preparatów (prawdopodobieństwo 4 do 10)” - dodaje dr Patrick Kane, kolejny uczestnik omawianego badania.
W ankiecie proszono ekspertów o sporządzenie prognoz czasowych dla trzech sytuacji związanych z pracami nad szczepionką. Sytuacjami tymi były: wprowadzenie szczepionki do ogólnego obrotu w USA i/lub Kanadzie, zakończenie badania populacyjnego z udziałem co najmniej 5000 uczestników dotyczącego skuteczności szczepionki i podsumowanie jego wyników, wprowadzenie szczepionki w USA i/lub Kanadzie dla osób najbardziej zagrożonych.
Okazało się, że średnio na pytanie pierwsze (o dostępność szczepionki dla wszystkich obywateli) eksperci odpowiedzieli: najwcześniej w czerwcu 2021 roku, najpóźniej w lipcu 2022 roku, najprawdopodobniej w okresie wrzesień-październik 2021. Jeśli chodzi o uzyskanie wyników z pierwszego dużego badania populacyjnego, to ich zdaniem najwcześniej będzie to grudzień br., choć bardziej prawdopodobne, że czerwiec 2021 roku.
W pytaniu o wprowadzenie preparatu dla osób najbardziej potrzebujących specjaliści odpowiedzieli, że najwcześniej stanie się to w lutym 2021 roku, najpóźniej w grudniu 2021 roku, a największe szanse na to są na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku.
Autorzy badania są zdania, że ten sposób przedstawiania opinii ekspertów - czyli z uśrednieniem wyników ankiet - jest najoptymalniejszy i daje pełniejszy obraz poglądów specjalistów niż ten, który często prezentują media. Badanie skupiło się również na ocenie prawdopodobieństwa niepowodzeń. Tutaj okazało się około jednej trzeciej ankietowanych uważa, iż opracowanie szczepionki może napotkać na dwie główne komplikacje: zostanie one wycofana już po wprowadzeniu na rynek ze względu na poważne lub zagrażające życiu reakcje niepożądane albo/oraz w pierwszym dużym badaniu populacyjnym uzyska o wynik zerowy lub negatywny, jeśli chodzi o skuteczność.
„Wykazaliśmy, że eksperci są w dużej mierze zgodni co do harmonogramu prac nad szczepionką przeciwko chorobie wywoływanej przez SARS-CoV-2 - podsumowuje uczestniczący w badaniu prof. Stephen Broomell. - I chociaż nie zgadza się to z wieloma zbyt optymistycznymi prognozami rządowymi, to nadal pokazuje, że naukowcy w wyjątkowo szybkim tempie - szybszym, niż kiedykolwiek wcześniej - pracują nad rozwijaniem tej szczepionki”.
Więcej informacji - na stronie "JGIM" http://dx.doi.org/10.1007/s11606-020-06244-9
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Absolwent I LO w Raciborzu na globalnej liście dolarowych miliarderów?
Pochodzący z Zawady Książęcej w gm. Nędza 43-letni dziś Rafał Brzoska ma szansę wejść na listę miliarderów Forbesa. Niewykluczone, że wycena majątku absolwenta I LO w Raciborzu sięgnie 1,2 mld dol. Na zdjęciu Rafał Brzoska na spotkaniu z uczniami raciborskiego Mechanika.
Więcej »Julia Chluba startowała w finale Miss Polski Nastolatek
Katarzyna Synowiec z Drezdenka została Miss Polski Nastolatek 2020. Finał konkursu odbył się w piątek 15 stycznia 2021. O tytuł najpiękniejszej nastolatki walczyły 24 kandydatki. Startowała też Julia Chluba z Samborowic w gm. Pietrowice Wielkie, uczennica raciborskiego ZSOMS. Na zdjęciu z makijażystką Wiktoria Chmielewską z... Raciborza.
Więcej »COViD-19. Pięć kolejnych zgonów w powiecie raciborskim
7 795 nowych zakażeń w Polsce i 12 w powiecie raciborskim. Niestety, aż pięć zgonów, w tym dwa spowodowane COViD-19. W ciągu doby wykonano ponad 73,1 tys. testów.
Więcej »COViD-19. Raport dla Raciborza i powiatu raciborskiego [16.01.2021]
7 412 w Polsce, 608 na Śląsku, 13 w powiecie raciborskim - najnowsze koronaraporty. W ciągu doby wykonano ponad 69,3 tys. testów.
Więcej »Miłośnicy koni żegnają p. Henryka Malcharczyka
Smutne wieści z Płoni. Wczoraj, 16 stycznia, zmarł Henryk Malcharczyk, hodowca i miłośnik koni. Znają go niemal wszyscy raciborzanie. Uświetniał w charakterystycznym cylindrze miejskie i powiatowe imprezy.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |