Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 sierpnia 202013:09

List do redakcji. To nie będzie takie proste jak zapowiadają władze

List do redakcji. To nie będzie takie proste jak zapowiadają władze  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Od kilku miesięcy powtarzam, że przekształcenie naszego szpitala w tzw. jednoimienny odbyło się, delikatnie mówiąc, na zasadzie falandyzacji istniejących przepisów, z zaangażowaniem starosty i dyrekcji szpitala, jakiego żadna władza od nich nie oczekiwała - pisze w liście do redakcji menedżer służby zdrowia Marek Labus, komentując ostatnie doniesienia o częściowym powrocie szpitala do normalności.

To doprowadziło w praktyce do zamknięcia szpitala i poradni dla pacjentów bez chorzenia covid 19, pozbawiając 100 tysięczny powiat dostępu do usług medycznych, świadczonych w Raciborzu przez powiatową lecznicę. Również od kilku miesięcy twierdzę, że tak jak można było szpital przekształcić zgodnie z covid ustawą /polecenie powinien wydać Minister Zdrowia, a nie wojewoda/, tak nie można w sposób szybki, zgodnie z przepisami przywrócić szpitala do działalności sprzed 16 marca, bo takie przepisy po prostu nie istnieją.

Wydaje się, że przynajmniej w części dotarło to do dyrekcji szpitala, która teraz wmanewrowywana w szybkie przekształcenie struktury szpitala w tzw. hybrydę /cokolwiek to oznacza/ nie jest już tak ochocza w przekształcaniu szpitala „na kolanie” i bez namysłu. Szkoda , ze takiego poglądu i postawy nie prezentowano przed 16 marca. W związku z tym, że nie ma ustalonych przepisami procedur jak odwrócić nawet w części tzw. szpital jednoimienny, to jest kłopot by zapewnić mu takie finansowanie, aby nie poniósł szkody. Dobrze, że przynajmniej teraz ten problem zauważono w dyrekcji i wreszcie dąży się do ustalenia warunków na piśmie, co zupełnie zlekceważono w marcu 2020 r. Niestety, obecne przepisy nie przewidują zasad specjalnego finansowania przez NFZ szpitala działającego jednocześnie jako ”covidowy” i „niecovidowy”, więc pewnie jest trudność w wynegocjowaniu dobrych warunków, mając jeszcze na uwadze, że prowadzenie szpitala w formie hybrydy jest kosztowniejsze i, niestety, gorzej finansowane przez NFZ.

Podstawową jednak sprawą jest funkcjonowanie szpitala zgodnie z obowiązującym prawem, czyli w strukturze ustalonej i zarejestrowanej w odpowiednim Rejestrze. I tutaj będzie największy problem, który nie wynika jedynie z pandemii, a w największej mierze z uporu radnych i dyrekcji szpitala, umieszczających od kilku lat pełną, szczegółową strukturę szpitala w Statucie Lecznicy, co jest niekoniecznie zgodne z przepisami i równocześnie ogromnie utrudnia reorganizację tej placówki. Statut szpitala od 2011 roku uważany jest za akt prawa miejscowego i jeśli w tym statucie jest umieszczona /zupełnie niepotrzebnie!!/ np. ilość łóżek, to nawet zmiana ilości jednego szpitalnego łóżka wymaga zmiany Statutu, poprzez uchwałę rady powiatu. To musi być poprzedzone konsultacjami społecznymi, więc procedura musi trwać więcej niż 1 miesiąc i wymaga zwołania sesji rady powiatu. Gdyby tak jak wymagają przepisy i jak to jest np. we wszystkich szpitalach marszałkowskich, szczegółowa struktura szpitala była umieszczona w Regulaminie Organizacyjnym /o co zabiegam bezskutecznie od kilku lat/ to zmiana tej struktury mogłaby się dokonać nawet w ciągu jednego dnia, bo wymaga tylko decyzji dyrektora i pozytywnej uchwały rady społecznej. Wojewoda nie ma żadnych uprawnień, żeby nawet w formie decyzji administracyjnej zmienić strukturę szpitala na potrzeby leczenia pacjentów bez covid.

Szpital obecnie również odczuwa boleśnie skutki wszystkich niedobrych decyzji sprzed lat np. sprzedaż stacji dializ, sprzedaż radiologii. Brak własnej radiologii i konieczność nowych uzgodnień z firmą zewnętrzną już zaowocowała brakiem działania stacjonarnego rtg w początkowej fazie funkcjonowania tzw. szpitala jednoimiennego /paraliżując zupełnie oddziały zabiegowe/. Czy teraz uda się tę prywatna radiologię podzielić między dwa obszary planowanej działalności lecznicy? Z pewnością nie będzie to takie proste.

Zapowiedzi niektórych członków zarządu powiatu, że można szpital po otrzymaniu decyzji „odwrócić w tydzień” trudno nawet komentować, bo dyskusja na tak populistycznym i nieprofesjonalnym poziomie jest po prostu niepoważna. Dziwić musi ten entuzjazm powiatu dla pomysłu funkcjonowania szpitala jako hybrydy. Przecież na początku lipca zarząd powiatu podjął uchwałę z której wynika, że stworzenie hybrydy w szpitalu jest niemożliwe i w związku z tym wzywał wojewodę do spowodowania ewakuacji ze szpitala wszystkich covid pacjentów i umożliwienie placówce funkcjonowania na zasadach sprzed 16 marca. Czy zarząd powiatu bierze na serio to, co sam uchwala?

Z drugiej strony sygnały płynące z warszawskich salonów, katowickich gabinetów i raciborskich biur, że tylko od decyzji samorządu i dyrekcji zależy teraz przywrócenie od września „ normalności” w szpitalu są prymitywną socjotechniką, obliczoną na skierowanie całego niezadowolenia społecznego na lokalne władze samorządowe i szpitalne, które oczywiście nie są bez winy za tę katastrofę z ochroną zdrowia w powiecie.
Mimo, że od lat nie mam dobrego zdania o nadzorze powiatu nad lecznicą i strategicznych decyzjach podejmowanych w sprawie szpitala, to autentycznie życzę, by udało się odzyskać szpital w poszanowaniu praw wszystkich pacjentów i mieszkańców powiatu, w zgodzie z obowiązującymi przepisami i troską o finanse szpitala. By wreszcie Raciborzanie odzyskali lecznicę i nie musieli składać się na szpital, który obecnie odmawia im leczenia w tak trudnym dla wszystkich okresie.

Marek Labus

Autor: lis do redakcji, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 kwietnia 202408:59

Śmieciomoda wiosna 2024

Śmieciomoda wiosna 2024 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.