Prezydent Raciborza podejrzany o popełnienie wykroczenia

Problem dotyczy opuszczenia do połowy flagi polskiej na maszcie ustawionym na raciborskim rondzie w związku z kolejną rocznicą Nocy Kryształowej.
Prezydent Dariusz Polowy przyznał dziś na konferencji prasowej, że w tej sprawie składał już wyjaśnienia na komendzie policji i musi się liczyć z tym, że jako obwiniony trafi przed sąd. Jak podkreślił, chodzi jednak o wykroczenie, a nie przestępstwo. Uważa, że prawa nie złamał, nie wie kto zawiadomił policję, ale postępowanie wszczęto. Flagę na jego polecenie opuszczano już trzykrotnie - poza upamiętnieniem ofiar Nocy Kryształowej także w związku z niedawną tragedią w Szczyrku oraz - 13 grudnia - kolejną rocznicą stanu wojennego.
Skarga na prezydenta w tej sprawie trafiłą również do rąk radnych. Ci na ostatniej sesji pozostawili ją jednak bez rozpoznania. - Rada Miasta Racibórz pismem z dnia 15 listopada 2019 r. - jak czytamy w uzasadnieniu - otrzymała do zbadania sprawę wywieszenia na polecenie Prezydenta Miasta Racibórz flagi narodowej na Rondzie im. Żołnierzy Niezłomnych. Uchwałą Nr XII/200/2019 z dnia 27 listopada 2019 r. Rada Miasta Racibórz zleciła Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zbadanie zasadności stawianych zarzutów. Strona skarżąca w piśmie wysłanym pocztą do Rady Miasta Racibórz wskazała tylko pierwszą literę imienia i nazwisko oraz adres elektroniczny. Dlatego też na podany adres elektroniczny została wysłana informacja o skierowaniu skargi do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, jak również wezwano stronę do uzupełnienia imienia i adresu do korespondencji. W obu przypadkach korespondencja elektroniczna nie została doręczona. Za każdym razem adnotacja wskazywała, że użytkownik jest nieznany. W związku z powyższym mając na uwadze przepis § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji i przyjmowania skarg i wniosków (Dz.U. z 2002 r. Nr 5 poz. 46) mówiący, że "Skargi i wnioski niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania" przyjęto jak w sentencji uchwały.
USTAWA z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych
Art. 11. 1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
2. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.
Kodeks wykroczeń
Art. 49. § 1. Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej
Komentarze (0)
Dodaj komentarz