Trzeba wyjaśnić rosyjskie zbrodnie!

- Śląsk oczekuje rzetelnego i prawdziwego wyjaśnienia zdarzeń z czasów po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r., powiedzenia jasno prawdy o dramacie tej części Rzeczypospolitej - apelował na forum Sejmu poseł Henryk Siedlaczek podczas dyskusji o likwidacji IPN-u.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt proponujący likwidację IPN budzi wiele wątpliwości. Jeżeli przyczyniłby się do czegoś, to na pewno do chaosu organizacyjnego, który by nastąpił w związku z jego wprowadzeniem w życie. Niewątpliwie jest wiele kwestii, które należy zmienić w funkcjonowaniu instytutu. Wydaje się, że z tym postulatem zgodzimy się wszyscy.
Korzystając jednak z okazji, chciałbym podjąć kwestię szczególną, wręcz słabo zauważaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Otóż, Wysoka Izbo, Śląsk oczekuje rzetelnego i prawdziwego wyjaśnienia zdarzeń z czasów po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r., powiedzenia jasno prawdy o dramacie tej części Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że sprawa wywózek ludności śląskiej po 1945 r. do Związku Sowieckiego, a mówię prawie o dwóch milionach ludzi, ujrzy wreszcie światło dzienne i będzie opisana rzetelnie, uczciwie, prawdziwie. Przez taką procedurę działania zadośćuczynimy wszystkim rodzinom, tym rodzinom zwłaszcza, którym zabrano niejednokrotnie jedynych żywicieli rodziny, że prawda o dzieciach umierających z głodu na Śląsku po 1945 r. w związku z tą nieludzką akcją ujrzy wreszcie światło dzienne. Prawda o obozach po 1945 r.: Oświęcim, Łambinowice, Siemianowice, Brzeszcze, Jawiszowice itd., to obowiązek IPN. Obozy dla oficerów i inteligencji polskiej, a potem dla Ślązaków, budzą wiele pytań. Do dzisiaj nie znamy odpowiedzi na te pytania, ani na to, kto i kiedy poniesie odpowiedzialność i konsekwencje za ten tragiczny fragment historii tego narodu, historii Śląska.
W związku z powyższym chciałbym zapytać przedstawicieli IPN, czy możemy wreszcie liczyć na rzetelny rozwój badań i prawdziwą, bez zakłamań, wiedzę i informację w publikacjach IPN poświęconą swoistej drodze krzyżowej Ślązaków? Ile w tej kwestii do tej pory ukazało się publikacji IPN? Czy wreszcie IPN zacznie działać na rzecz i w interesie nas wszystkich? Czy wreszcie każdy obywatel Rzeczypospolitej będzie mógł mieć przekonanie, iż IPN to rzeczywiście instytucja szczególnego zaufania społecznego? Przecież mamy prawo do prawdy historycznej. Dziękuję bardzo.
opr. w
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany