RCK – pytania bez odpowiedzi

Salę widowiskową na 560 osób będą już niedługo mieć do dyspozycji raciborzanie. Kosztem prawie 7 mln zł remontowane jest właśnie Raciborskie Centrum Kultury przy Chopina. Remont zakończy się z ostatnim dniem lutego, a w maju być może odbędzie się tam pierwsza poważna impreza.
Modernizacja RCK w oficjalnych dokumentach nosi nazwę Wzrost znaczenia atrakcyjności kulturalnej Raciborza poprzez rozwój infrastruktury Raciborskiego Centrum Kultury. W ramach tego projektu odbyła się dzisiaj w Urzędzie miejskim konferencja, podczas której omawiano postępy w pracach remontowanych.
Zdaniem obecnego na spotkaniu wykonawcy, Zbysława Jędrucha z rybnickiej firmy Euro – Bud, lutowy termin oddania obiektu do użytku nie jest zagrożony. – Roboty elektryczne w zasadzie zakończono. Na podwieszenie czekają jeszcze lampy w holu głównym i sali widowiskowej – wyliczył Zbysław Jędrucha. – Instalacje centralnego ogrzewania są już gotowe w niemal 100 procentach. Teraz sprawdzamy jak funkcjonują. Instalacja wodno – kanalizacyjna działa. Armatury są założone, biały montaż zrobiony, woda płynie i można korzystać z toalet. Prawie w 100 procentach wykonane są też prace budowlane. Aktualnie trwa przygotowanie podłoża pod fotele w sali widowiskowej, które będą montowane na początku lutego.
O stronie merytorycznej i finansowej projektu opowiadali wspólnie wiceprezydent Ludmiła Nowacka i szef Wydziału Rozwoju, Rafał Jasiński. Obydwoje podkreślali, że pieniądze na sfinansowanie tego projektu czyli prawie 7 mln zł pochodzą aż w 80% z funduszy zewnętrznych a konkretnie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.
Na dzisiejszą konferencję, promującą projekt zaproszono przedstawicieli starostwa oraz radnych. Tych ostatnich zjawiło się zaledwie dwóch. Jeden z obecnych, Piotr Klima miał przygotowaną całą listę pytań do inwestorów i wykonawcy. Oto niektóre z nich; – Czy sala główna będzie też wykorzystywana na kongresy, zjazdy i konferencje? Czy fotele zaopatrzone są w specjalne pulpity do pisania? Czy przewidziano kabiny dla tłumaczy symultanicznych? Czy fotele są dostosowane dla dzieci, które jak wiadomo mają krótsze nóżki? Czy fotele są przystosowane dla niepełnosprawnych i czy jest specjalne miejsce na wózki dla niepełnosprawnych? Co z parkingiem dla użytkowników RCK? Czy scena dostępna jest dla orkiestry? Czy jest podnośnik, by wjechał na scenę fortepian? Czy widownia ma właściwy „spadek” w kierunku sceny, by siedzący w pierwszym rzędzie nie zasłaniali tym siedzącym dalej? Czy na scenę można wejść z głównej sali lub wjechać wózkiem? Czy będzie kiosk z napojami i odpowiednie miejsce dla dziennikarzy z dostępem do Internetu, by od razu mogli przeprowadzać relacje na cały świat? I czy będzie kącik wspominkowy o historii starego budynku RCI, mógłby się tam znaleźć na przykład wielki orzeł, kilka starych foteli, draperia ze starych kotar…
Radny Klima nie czekał jednak na odpowiedzi na zadane przez siebie pytania. Zamknął notes i opuścił salę kolumnową wyjaśniając, że musi wyjść, bo przed gmachem UM czeka na niego telewizja.
Zakres prac w RCI obejmuje: remont elewacji frontowej oraz docieplenie dachu z wymianą stolarki okiennej, generalny remont sali widowiskowej i kameralnej, generalny remont zaplecza scenicznego, dostosowanie obiektu do potrzeb niepełnosprawnych czyli budowa windy, modernizację mniejszych pomieszczeń, w tym wejścia, holu na parterze i pierwszym piętrze, kasy, biur z zapleczem sanitarnym, WC dla niepełnosprawnych, klatki schodowej oraz ewakuacyjnej z sali widowiskowej, sal dla grup tematycznych oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania.
Jola Reisch
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany