Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 kwietnia 201812:38

Prezes ZWiK: Sytuacja się stabilizuje, nie ma zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców

Prezes ZWiK: Sytuacja się stabilizuje, nie ma zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Wszystkie kontrole potwierdziły, że to, co zdarzyło się w oczyszczalni, poza oczywistą uciążliwością zapachową, nie wpłynęło na zdrowie i życie mieszkańców Raciborza. Sama awaria zaś nie była spowodowana błędem technicznym czy zepsuciem się któregoś z naszych urządzeń - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu, Krzysztof Kubek, dodając, że przyczyną zaistniałej sytuacji było dotarcie do oczyszczalni na tyle dużego i niespodziewanego ładunku ścieków, że nastąpiło uszkodzenie złóż biologicznych. Okoliczności całej sprawy bada policja. 

Temat rozpoczął się w sobotę. Jak zapewnił Krzysztof Kubek, nie doszło wówczas do awarii żadnego z urządzeń czy kłopotów natury technicznej, lecz do problemów związanych z napowietrzaniem zbiorników osadu czynnego. To z kolei wywołało przykre zapachy, odczuwalne głównie na Ostrogu. - Działania mające na celu zwiększenie napowietrzania nie przyniosły oczekiwanych skutków. Co prawda fetor się nasilał, ale w dalszym ciągu nie występowało zagrożenie związane z możliwością powstania jakicholwiek szkodliwych gazów - uspokaja prezes ZWiK. W poniedziałek o takiej ewentualności poinformowano jednak Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, który zajął się badaniami. 

We wtorek na terenie oczyszczalni potwierdzono obecność siarkowodoru. Jak zapewnił K. Kubek, niebezpieczny związek nie przedostał się poza obszar zakładu, nie zaistniało realne zagrożenie zdrowia raciborzan. O pogarszającej się sytuacji powiadomiono magistrat. Prezydent w ekspresowym tempie zwołał sztab zarządzania kryzysowego, który wyznaczył dalsze działania. Do akcji wkroczyła straż pożarna, swoje pomiary co godzinę wykonywali nadal pracownicy WIOŚ, a także ZWiK. - Poza oczywistą uciążliwością zapachową, ani przez moment nie istniało zagrożenie życia lub zdrowia mieszkańców - podkreśla prezes miejskiej spółki i przeprasza raciborzan za wszelkie niedogodności. 

Dementuje także pogłoski o tym, że w związku z awarią skażona została woda. - To niemożliwe. Woda pochodzi z ujęć podziemnych i jest uzdatniana w zupełnie innym procesie. Pod żadnym względem nie ma powiązania między nią a pracami oczyszczalni - tłumaczy.

Powodem awarii, jak wyjaśnia Krzysztof Kubek, był zrzut ładunku ścieków w tak dużym obciążeniu, że obumarciu uległy złoża biologiczne. - Straciliśmy dwa największe zbiorniki. Łączna pojemność każdego z nich to 5 tysięcy metrów sześciennych. Warto dodać, że dziennie przyjmujemy od 8 do 10 tysięcy metrów sześciennych ścieków, więc bufor bezpieczeństwa jest spory. W tej sytuacji nawet tak duża oczyszczalnia jak nasza sobie nie poradziła - przyznaje. Prezes przyznaje, że ścieki "o gorszych parametrach trafiają nadal do Odry". - Nie jesteśmy w stanie przechować tak dużej ilości - mówi. 

Prezes ZWiK podejrzewa, skąd mogły pochodzić nadprogramowe ścieki. Na tę chwile nie może jednak zdradzać szczegółów, ponieważ sprawą zajmuje się policja. Straty wynikające z awarii szacuje na kilkadziesiąt tysięcy złotych. - Jeśli organy ścigania znajdą sprawcę, będziemy domagać się poniesienia przez niego wszelkich kosztów - podsumowuje. 

Sytuacja powoli wraca do normy. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu w ciągu kilku ostatnich dni odebrał kilkadziesiąt zgłoszeń od mieszkańców. Władze spółki zaznaczają, że raciborzanie powinni nadal informować o fetorze. - Tworzymy mapę punktów, gdzie jest on odczuwalny. Każda informacja jest dla nas cenna - apelują. 

Kiedy na dobre zniknie smród? Tego nie wiadomo. Wiele zależy od pogody i parametrów ścieków. Według najbardziej realnych założeń, oczyszczalnia powinna wrócić do normalnego trybu pracy w przyszłym tygodniu.

Autor: Wojciech Kowalczyk,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 kwietnia 202410:00

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja

Fascynująca multimedialna podróż w czasy śląskiego średniowiecza. Muzeum w słodowni raciborskiego zamku czynne od 1 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgodnie z zapowiedzią, od 1 maja multimedialne muzeum w słodowni raciborskiego zamku dostępne będzie dla zwiedzających. Muzeum powstało w ramach wartego ponad 20 mln zł projektu zrealizowanego przez Powiat Raciborski. Nowoczesne ekspozycje prezentują europejski poziom. To jedna z najnowocześniejszych tego typu ekspozycji w Polsce.

Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport26 kwietnia 202417:12

Raciborski Zespół Szkół Specjalnych po sezonie zimowym

Raciborski Zespół Szkół Specjalnych po sezonie zimowym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport26 kwietnia 202411:06

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Aktualności25 kwietnia 202419:04

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym

Wystawa modeli redukcyjnych w Ignacym - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.