Studenci pielęgniarstwa w raciborskiej PWSZ odebrali czepki na Zamku Piastowskim

W sali konferencyjnej raciborskiego Zamku Piastowskiego odbyła się dziś uroczystość czepkowania studentów I roku specjalności pielęgniarstwo. W tej doniosłej dla nich chwili towarzyszyły im rodziny, władze miasta i powiatu oraz zaproszeni goście.
Studenci I roku kierunku pielęgniarstwo w raciborskiej PWSZ mieli dziś ważny dzień. Z rąk dyrektora Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia dr Marcina Kunickiego odebrali bowiem czepki pielęgniarskie, z kolei prorektor do spraw dydaktyki i studentów dr Paweł Strózik dokonywał aktu pasowania na pielęgniarkę. Studenci odśpiewali także hymn pielęgniarski oraz złożyli ślubowanie. I choć edukacja czepkowanych dziś studentów jeszcze się nie zakończyła, to akt ten umożliwia im podjęcie praktyk w zawodzie.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Prezydent Miasta Racibórz Mirosław Lenk, Starosta Powiatowy Ryszard Winiarski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lek. Zbigniew Wierciński oraz Roman Gnot, prezes Raciborskiego Centrum Medycznego. Obecne były także rodziny studentów, na twarzach których rysował się uśmiech zadowolenia i dumy.
Nie zabrakło także uroczystych przemówień. Swą mowę wygłosił dr Paweł Strózik, który pogratulował studentom wykonania pierwszego z wielu kroków w drodze do dobrej służby dla innych, gdyż właśnie na tym w większości polega zawód pielęgniarki lub pielęgniarza. Z kolei dr Jakub Berezowski odczytał przygotowany specjalnie na tę okazję list Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Po uroczystości pasowania i czepkowania wygłoszony został wykład pod tytułem „Pielęgniarstwo wczoraj i dziś". Dr n. med. Wiesława Kołodziej, wykładowca PWSZ w Oświęcimiu, mówiła o historii pielęgniarstwa oraz o tym, jak zawód ten jest odbierany w dzisiejszych czasach. Nie zabrakło także części artystycznej. Agnes Studniczek wykonała na klarnecie utwór Michaela Jacksona „Heal the world”, z kolei Anna Hillmann zagrała na wiolonczeli utwór „Perpetum Mobile” autorstwa Hugo Schlemüllera.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.