Krzanowice będą miały izbę regionalną

Kiedyś rezydencja właściciela krzanowickiej cegielni, potem siedziba Wojsk Ochrony Pogranicza, następnie własność gminy i darowizna na rzecz Caritas Diecezji Opolskiej, w celu zagospodarowania na warsztaty terapii zajęciowej i prowadzenia działalności statutowej Caritas, i wreszcie powrót na własność gminy – to historia nieruchomości położonej w Krzanowicach przy ul. Wojska Polskiego.
Dzisiaj z dużym wysiłkiem można odtworzyć w wyobraźni urok i klimat tego miejsca. Wewnętrzne przeróbki budowlane, brak troski o ogród i ostatnie lata nieużytkowania zrobiły swoje. Ale jest szansa, że nieruchomość znów ożyje, a funkcja, która zostanie jej przypisana będzie najwłaściwszą, uwzględniając historię tego miejsca. A stanie się tak za sprawą realizacji projektu „Śladami tradycji i rzemiosł/Po stopách řemesel a tradic”, który gmina Krzanowice przygotowuje wspólnie z czeskimi Bolaticami, i na który chce pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V - A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa RP "Przekraczamy granice."
Dla wspólnej realizacji tego projektu Rada Miejska w Krzanowicach na sesji 27 lutego br. podjęła uchwałę wyrażającą wolę współpracy pomiędzy naszymi gminami. Celem projektu jest stworzenie szlaku tematycznego, który pokaże dawne rzemiosło i tradycje, a przez to zwiększona zostanie atrakcyjność turystyczna naszego regionu. W ramach projektu ma powstać izba regionalna w Krzanowicach oraz zostać poszerzona oferta już istniejącej izby w Bolaticach. Izby gromadzić będą eksponaty dawnego rzemiosła i życia codziennego. Bolaticka izba regionalna istnieje już od kilkunastu lat i stała się inspiracją do stworzenia podobnej ekspozycji w Krzanowicach. Powstał już projekt budowlany całego przedsięwzięcia i oszacowano koszty koniecznych do przeprowadzenia prac. Koszt zadania to ponad 150 tys. zł, zaś możliwe dofinansowanie ze środków zewnętrznych – 30 tys. EUR. Projekt został złożony do oceny formalnej i merytorycznej w marcu br., zaś zakończenie jego realizacji nastąpi wiosną przyszłego roku.
Mamy już pierwsze eksponaty do umieszczenia w naszej krzanowickiej izbie regionalnej. Mieszkanka Krzanowic, Kornelia Pawliczek-Błońska, umową darowizny przekazała gminie wyposażenie warsztatu kołodziejskiego swego ojca. Jest to ponad 50 różnego rodzaju maszyn, urządzeń i przedmiotów wykorzystywanych kiedyś w tym rzemiośle. Apelujemy do mieszkańców naszej gminy, którzy mają jeszcze stare narzędzie, meble, przedmioty codziennego użytku, aby je nie wyrzucali, bo mogą stać się eksponatami w naszej izbie, uatrakcyjniając jej ofertę i świadcząc o dorobku kulturowym naszego regionu.
/Rys/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany