Powstanie platforma umożliwiająca uczniom wybór najlepszej szkoły średniej

Wczoraj na posiedzeniu Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Racibórz zapowiedziano stworzenie specjalnej platformy umożliwiającej przyszłym uczniom gimnazjów a w przyszłości szkół podstawowych wybór odpowiedniego kierunku kształcenia.
Mowa o platformie służącej do wymiany informacji ułatwiających młodzieży wybór odpowiedniej szkoły i miejsca praktyki. Udział przy tworzeniu takowej platformy zapowiedział dr Sławomir Janowski, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego numer 2 „Mechanik” w Raciborzu.
Dyrektor Janowski zaproponował, by udział przy tworzeniu platformy mieli uczniowie klas informatycznych z CKZiU numer 2. Po stronie tej placówki leżałoby stworzenie silnika platformy, która następnie uzupełniana byłaby informacjami przekazanymi przez dyrektorów innych placówek i zakładów pracy, w których przyszli uczniowie mogliby odbywać praktyki zawodowe.
Romuald Kalyciok, przewodniczący Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Racibórz stwierdził, że nie ma to być sztuczny twór. – Chcemy by to żyło, by młodzież tam jak najczęściej zaglądała, dzięki czemu będzie mogła wybrać odpowiednią szkołę i miejsce praktyk – dodał.
Pomysł utworzenia platformy spotkał się z pozytywnym przyjęciem wicestarosty Marka Kurpisa, który był jednak zaskoczony, że nie wiedział nic o tym wcześniej. – Jestem pod wrażeniem tego pomysłu, ale powiem szczerze nic o tym nie wiedziałem. Będę musiał porozmawiać na ten temat z dyrektorem – stwierdził z uśmiechem wicestarosta. Najważniejsze będzie jednak dotarcie do młodzieży, by oni tam w ogóle zaglądali – kontynuował.
Głos w tej sprawie zabrał również Janusz Szlapański, przedsiębiorca z Raciborza. Zaproponował on stworzenie z pedagogami i nauczycielami specjalnego algorytmu, który profilowałby już na wstępie ewentualnego kandydata pod kątem odpowiedniego zawodu. – Co z tego, że uczeń chce w przyszłości być mechanikiem samochodowym, ale okaże się, że zapach benzyny i oleju jest dla niego nieodpowiedni? Zostanie z zawodem, którego nijak nie będzie mógł wykorzystać. Takie profilowanie pozwoliłoby uniknąć „produkcji” bezrobotnych w danym zawodzie.
Swe uwagi zgłosił także Roman Majnusz. Jego zdaniem na platformie powinno znaleźć się pytanie skierowane do przyszłych uczniów szkół ponadpodstawowych: „Co chciałbyś robić i dlaczego w Raciborzu?”. W czasie dyskusji pojawił się także inny problem, dotyczący zarobków. Współczesna młodzież nie jest zbytnio zainteresowana pracą w Polsce za najniższą krajową. W związku z tym członkowie rady doszli do wniosku, że nad problemem dotyczącym stworzenia tytułowej platformy należy się dłużej zastanowić, by nie podejmować pochopnych kroków.
Prócz tego zgłoszony został postulat zmiany modelu pracy Rady, o co wnioskowała część jej członków podczas wczorajszego posiedzenia. Spotkania tego gremium miałyby odbywać się nie tylko – jak było to do tej pory - w Urzędzie Miasta, ale także w zakładach pracy, czy na terenie PWSZ z udziałem studentów. Każde posiedzenie Rady poświęcone byłoby zaś konkretnemu zagadnieniu lub problemowi wymagającemu rozwiązania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany