Mówili o nich maszynki do zabijania. Ostatni cichociemny przyjedzie do Raciborza

Było ich 316. Elita Armii Krajowej. Został tylko on. 23 marca przyjedzie do Raciborza na uroczystości poświęcone jego kolegom ze służby, w tym, por. Eugeniuszowi Chylińskiemu, cichociemnemu, który po wojnie zamieszkał w naszym powiecie, a spoczął w Raciborzu. Już w marcu ukaże się biografia por. "Freza" pióra raciborzanina, Andrzeja Tomczyka.
Dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu oraz Prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej zapraszają na uroczystość 75. rocznicy zrzutu cichociemnych z ekipy Cellar, poświęcenia i wręczenia sztandaru dyrektorowi Branżowej Szkoły I Stopnia nr 5 oraz odsłonięcia pomnika poświęconego por. cc Eugeniuszowi Chylińskiemu, pozostałym spadochroniarzom PSZ oraz wszystkim żołnierzom SZP-ZWZ-AK walczącym o wolność Ojczyzny w latach 1939-1945.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli Minister Sprawiedliwości, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Biskup Polowy Wojska Polskiego oraz Prezydent Miasta Raciborza. Patronat medialny – Telewizja Polska oraz naszraciborz.pl.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI Racibórz, 23 marca 2018 r.
09.00 Uroczysta Msza Św. w intencji cichociemnych oraz żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Po mszy świętej poświęcenie nowego nagrobka i złożenie przez delegacje kwiatów na grobie por. cc Eugeniusza Chylińskiego na Cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.
11.30 Oficjalne rozpoczęcie uroczystości w ZPiSdN w Raciborzu, następnie okolicznościowe przemówienia, poświęcenie i wręczenie sztandaru dyrektorowi Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, odsłonięcie i poświęcenie pomnika poświęconego cichociemnym i żołnierzom AK oraz program artystyczny i pokazy wojskowe (teatr cieni, prezentacja pamiątek po por. Chylińskim, pokaz sprzętu wojskowego, koncert dudziarzy, koncert pieśni patriotycznych).
REPORTAŻ o Aleksandrze Tarnawskim [tutaj]
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.