PIT-36 czy PIT-28? Jaką deklarację złożyć, gdy wynajmujesz mieszkanie?

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, masz obowiązek zapłacić podatek od uzyskiwanych w ten sposób przychodów. W zależności od tego, czy rozliczasz się jako osoba prywatna, czy jako przedsiębiorca, będziesz mógł skorzystać z innych form opodatkowania. Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć podatek od wynajmu oraz na co zwrócić uwagę podczas wypełniania formularza.
PIT-36 online - najem według skali podatkowej
Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, gdy rozliczasz prywatny najem mieszkania, jest wybór formy opodatkowania - według skali bądź ryczałt. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy dlatego, zanim podejmiesz decyzję, sprawdź, która forma będzie dla ciebie najkorzystniejsza.
Jeśli decydujesz się na opodatkowanie przychodów z najmu według skali, powinieneś złożyć zeznanie na formularzu PIT-36. Druk ten wypełniają osoby, które otrzymywały przychody bez pośrednictwa płatnika (np. zakładu pracy lub zleceniodawcy). Rozliczenie PIT-36 dotyczy więc m.in. podatników, którzy zarobkowali prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, pracowały za granicą lub czerpały dochody z najmu. Aby sprawnie i szybko rozliczyć się z fikusem, najlepiej wysłać PIT-36 online. Program wskaże nam, jakie dane musimy podać oraz wykona za nas wszystkie obliczenia rachunkowe.
A może ryczałt?
Drugim rodzajem opodatkowania dochodów z wynajmu mieszkania, jest ryczałt. Mogą z niego skorzystać jedynie podatnicy, którzy wynajmują mieszkanie jako osoby prywatne (a nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką należy wziąć pod uwagę, gdy chcemy skorzystać z ryczałtu, jest złożenie do urzędu skarbowego stosownego oświadczenia. Na dostarczenie dokumentu mamy czas do 22 stycznia 2018 r. Po upływie tego terminu osoby prywatne, które czerpią przychody z wynajmu mieszkania, muszą rozliczyć podatek według skali. W przypadku ryczałtu obowiązuje nas także inny formularz podatkowy, tj. PIT-28.
Skala czy ryczałt - co wybrać?
Podatnicy, którzy składają PIT-36 i rozliczają podatek według skali, muszą nie tylko złożyć roczne zeznanie, lecz także samodzielnie odprowadzać składki w ciągu roku. W zależności od sumy przychodów uzyskanych z najmu podatek wynosi 18 proc. (do kwoty 85 528 zł) lub 32 proc. (powyżej 85 528 zł). Ryczałt wynosi co prawda jedynie 8,5 proc, jednak inaczej liczony jest dochód podlegający opodatkowaniu. Jeśli rozliczamy PIT-36 i wybieramy opodatkowanie na zasadach ogólnych, możemy obniżyć przychód z najmu o koszty jego uzyskania. W przypadku ryczałtu nie możemy po pierwsze skorzystać z kwoty wolnej, po drugie, opodatkowana jest cała wartość przychodu (nie możemy odliczyć kosztów poniesionych w celu osiągnięcia przychodu).
W związku z tym, że sytuacja każdego właściciela nieruchomości jest inna, nie ma jasnych wskazówek, którą formę opodatkowania wybrać. Ogólna zasada, jaką możemy się kierować, brzmi następująco: jeśli mieszkanie generuje niskie koszty, bardziej opłacalne jest rozliczenie według skali. Jeżeli natomiast wynajmujący ponosi wysokie koszty amortyzacji lub spłaca kredyt za wynajmowane mieszkanie, korzystniejszy będzie ryczałt. Co istotne, wybór właściwej formy opodatkowania pozwoli nam znacznie zmniejszyć wysokość podatku należną fiskusowi. Warto więc poświęcić chwilę i dobrze przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań w zależności od indywidualnej sytuacji.
Źródło: Program PIT Pro 2017/2018 dostępny online lub do pobrania z serwisu Podatnik.Info
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.