Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 października 201607:27

Posiedzenie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi

Posiedzenie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Prezentacji prac w 2016 roku oraz planowi pracy na rok następny poświęcone było, 20 października, spotkanie wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi. Przewodniczył mu II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. W tym roku śląska policja stwierdziła 75 przestępstw handlu ludźmi, prostytucji, stręczycielstwa, kuplerstwa i sutenerstwa.

- Dziękuję za dotychczasową pracę i zaangażowanie i liczę na kontynuację działań – mówił wicewojewoda Mariusz Trepka otwierając czwarte spotkanie zespołu. Podsumowano działania zespołu w trzech obszarach tematycznych – informacja, edukacja i szkolenia, wymiana doświadczeń. Oto niektóre z nich: Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzi stronę internetową poświęconą tej problematyce – handelludzmi.slask.eu. W ramach klubu dyskusyjnego „Eurocafe” przygotował spotkanie „Nie jesteś na sprzedaż. Handel ludźmi – współczesna forma niewolnictwa”. Zorganizowano też konferencję „Sprawdź zanim wyjedziesz – bezpieczna praca i wyjazdy za granicę, z udziałem ekspertów z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Także Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego upowszechnia informacje z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi, m.in. poprzez służbę dyżurną informując o funkcjonowaniu infolinii policyjnej (tel. 664 974 934) i Krajowego Centrum Interwencyno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (tel. 22 628 01 20). Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizował spotkania informacyjne dla 574 uczniów, nauczycieli w czterech szkołach i studentów trzech uczelni. Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego współpracował z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie szkoleń pracowników pomocy społecznej na temat przeciwdziałania handlowi ludźmi.

Straż Graniczna opublikowała poradnik opracowany w ramach prac zespołu o zasadach udzielania pomocy ofiarom handlu ludźmi na terytorium RP oraz obywatelom RP poza granicami kraju. Przeprowadzono też działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych – wzięło w nich udział blisko 300 uczniów. Śląski Oddział Straży Granicznej przeszkolił 124 funkcjonariuszy ŚLOSG.

Kuratorium Oświaty w Katowicach na zakończenie roku szkolnego 2015/16 przekazało wszystkim delegaturom informacje na temat zagrożenia handlu ludźmi wraz z apelem do dyrektorów szkół o przeprowadzenie przed wakacjami letnimi w szkołach kampanii informacyjnej na ten temat. Zorganizowało również konferencję dla dyrektorów, pedagogów i nauczycieli szkół województwa śląskiego na temat tego problemu.

Wydział Prewencji KWP Policji w Katowicach dystrybuował materiały informacyjne w trakcie Senioraliów i Pikniku Europejskiego w Parku Śląskim, przeprowadził też cykl spotkań z młodzieżą szkolną (we współpracy z siecią kin Multikino) – wzięło w nim udział blisko 700 osób. Wydział prowadził tez szkolenia kaskadowe z zakresu identyfikacji ofiar i przestępstwa handlu ludźmi oraz sposobu postępowania w przypadku ujawnienia tego typu przestępstw – przeszkolono blisko 4200 funkcjonariuszy pionu kryminalnego i prewencji. Funkcjonariusze tego Wydziału byli wykładowcami szkoleń wewnętrznych organizowanych przez Wydział dw. z handlem ludźmi Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji.

W Biurze Obsługi Klienta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego do końca października można obejrzeć wystawę poświęconą handlowi ludźmi. Wystawa będzie też prezentowana m.in. na lotnisku w Pyrzowicach.

Planując działania na przyszły rok członkowie zespołu postanowili na wniosek Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozszerzyć wiedzę na temat handlu ludźmi w środowisku pracowników banków i placówek finansowych, w których mogą być zaciągane kredyty oraz w placówkach handlowych, w których dokonywane są zakupy ratalne. Podejmowane będą też działania edukacyjne adresowane do mężczyzn, gdyż w tej grupie odnotowano rosnący odsetek wśród potencjalnych ofiar handlu ludźmi. Na wniosek Oddziału Straży Granicznej we współpracy ze strażami miejskimi szczególnym zainteresowaniem członków zespołu będzie objęte zjawisko żebractwa (wśród dzieci i osób dorosłych). Postulowano też spotkanie z przedstawicielami prokuratur.

Zadaniem wojewódzkiego zespołu ds. przeciwdziałania handlowi ludźmi jest usprawnienie działalności prewencyjnej oraz wsparcie i reintegracja ofiar handlu ludźmi na terenie województwa śląskiego. Zespół zajmuje się przygotowywaniem informacji o potencjalnych zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Jego zadaniem jest upowszechnianie informacji z zakresu profilaktyki i zagrożeń przestępstwem handlu ludźmi. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wojewody, administracji zespolonej, służb mundurowych, prokuratury, samorządu województwa oraz organizacji pozarządowych.

Nasilenie się zjawiska handlu ludźmi zaobserwowano w Polsce na początku lat 90. Obecnie Polska nie jest już tylko krajem pochodzenia ofiar, ale także krajem tranzytowym, przez który odbywa się transfer ofiar z Europy Wschodniej do Europy Zachodniej oraz krajem docelowym dla ofiar wykorzystywanych głównie w prostytucji i pracy przymusowej. Zjawisko handlu ludźmi obejmuje również zmuszanie do żebractwa i przestępstw (np. kradzieży sklepowych, wyłudzania kredytów bankowych lub świadczeń socjalnych), nielegalną adopcję, niewolnictwo domowe, handel dziećmi, a także handel organami ludzkimi oraz pozyskiwanie tkanek, komórek i narządów.

Jak dowodzi badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą (zlecone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) Polacy w większości wiedzą, czym jest zjawisko handlu ludźmi. Prawie wszyscy badani mają jakieś skojarzenia z pojęciem „handel ludźmi”, najczęściej są to: szeroko pojęta prostytucja (45 proc.), wywożenie kobiet do domów publicznych i zmuszanie do czynności seksualnych oraz sprzedaż ludzi (31 proc.). Najwyższy odsetek osób znających kogoś, kto był zmuszany do pracy bez wynagrodzenia lub za bardzo niskie wynagrodzenie jest w województwach: dolnośląskim (33%), śląskim (31%) oraz podkarpackim (30%). Największy odsetek osób znających kogoś, kto skorzystał z atrakcyjnej oferty pracy za granicą, a na miejscu był zmuszany do świadczenia usług seksualnych został odnotowano w województwach: zachodniopomorskim (19%), podkarpackim (14%) i śląskim (13%).

Skala handlu ludźmi w województwie śląskim według danych Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach: w 2015 roku wszczęto 20 postępowań i stwierdzono 68 przestępstw z art. 189 a, 203 i 204 Kodeksu Karnego (handel ludźmi, prostytucja, stręczycielstwo, kuplerstwo, sutenerstwo), w 2016 roku wszczęto 14 postępowań, a stwierdzono 75 przestępstw.

Śl.UW

 

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.