Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 września 201608:32

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzięła pod lupę proces karny przeciwko Annie Ronin

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wzięła pod lupę proces karny przeciwko Annie Ronin - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz: Sprawa dotyczy oskarżenia radnej miejskiej i byłej kandydatki na prezydenta miasta o ujawnienie informacji z toczącego się postępowania karnego. Przypomnijmy, Ronin podała do publicznej wiadomości, że z domu prezydenta Mirosława Lenka podczas kampanii wyborczej rozsyłano wyborczy hejt, zarzucający radnej związki z tzw. Odnową w Duchu Świętym. W opinii Fundacji (czytaj TUTAJ) wyrok dla radnej byłby naruszeniem Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, a konkretnie w wolność wyrażania opinii.

Anna Ronin dziś rano rozesłała informację prasową oraz datowaną na 30 sierpnia opinię Fundacji (w załączeniu). W informacji czytamy: - Sąd Rejonowy w Raciborzu II Wydział Karny prowadzi sprawę, w której Annę Ronin oskarżono z art. 241 par. 1 kk (publiczne rozpowszechnianie bez zezwolenia wiadomości z postępowania przygotowawczego). Sprawę skierował do Sądu Prokurator w związku z pisemnym zgłoszeniem Mirosława Lenka z dnia 5 listopada 2015 r. M. Lenkowi nie spodobała się ujawniona przez Annę Ronin publicznie ważna informacja dla interesu społecznego. W zawiadomieniu do Prokuratury M. Lenk napisał: "Ponadto autorka rozpowszechnia nieprawdziwe informacje, jakoby organy ścigania ustaliły, że Mirosław Lenk jest odpowiedzialny za hejtowanie, groźby, pomówienia, śledzenie, nawoływanie do waśni narodowościowych, dyskredytowanie i ośmieszanie".

W tej sprawie odbyły się już dwa posiedzenia Sądu. Następne posiedzenie zostało wyznaczone na środę 7.09.2016 na godz. 9.45. W sprawę zaangażowała się Helsińska Fundacja Praw Człowieka z Warszawy. W dniu 4 lipca 2016 A. Ronin otrzymała pisemną informację: "Szanowna Pani, uprzejmie informuję, że Pani sprawa została przyjęta do Programu Spraw Precedensowych HFPC". Pismo podpisała Pani Dorota Głowacka z Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC. Niedawno do Sądu wpłynęło oficjalne pisemne stanowisko HFPC z dnia 30.08.2016 "Opinia przyjaciela sądu". W piśmie m.in. można przeczytać: "Helsińska Fundacja Praw Człowieka (dalej: "HFPC") jest organizacją, której statutowym celem jest ochrona praw człowieka, w tym wspieranie ich przestrzegania przez organy władzy publicznej w Polsce"... "Nie jest celem niniejszej opinii zastępowanie Wysokiego Sądu w ocenie stanu faktycznego w niniejszej sprawie. Konieczne jest jednak wskazanie, że Sąd w toku postępowania będzie musiał ocenić, czy zachowanie oskarżonej realizuje znamiona wskazane w ustawie karnoprocesowej, a przede wszystkim, czy stanowiło ono zagrożenie dla dobra prawnego, jakim jest dobro Wymiaru Sprawiedliwości"

W piśmie zawarte są również przykłady z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka: "Z którego wynikało, że art. 10 ustawy 2 Konwencji pozostawia państwom niewielki margines możliwości stosowania ograniczeń wolności wyrażania opinii w zakresie debaty politycznej... która jest przedmiotem publicznego zainteresowania... zdaniem Trybunału należy z dużą ostrożnością, w demokratycznym społeczeństwie ocenić potrzebę ukarania dziennikarzy za skorzystanie z informacji zdobytych przez naruszenie tajemnicy śledztwa lub tajemnicy zawodowej, jeżeli dziennikarze przyczyniają się w ten sposób do rozwoju debaty publicznej takiej wagi, że urastają do rangi stróżów demokracji".

W podsumowaniu pisma w pkt. 5 napisano: "Norma wynikająca z art. 241 par. 1 kk służyć ma realizacji istotnego społecznie dobra prawnego - zabezpiecza wymiar sprawiedliwości przed ujemnymi skutkami przedwczesnego ujawnienia wiadomości z postępowania przygotowawczego. Interpretacja i stosowanie art. 241 kk muszą więc następować z uwzględnieniem analizy tego, czy powołane dobro prawne było w rzeczywistości zagrożone. Ewentualna sankcja z art. 241 par. 1 kk będzie na pewno stanowiła też ingerencję w wolność wyrażania opinii (swobodę wypowiedzi) chronioną art. 10 Konwencji. Na władzach publicznych (w tym przede wszystkim sądach) ciążyć będzie w takiej sytuacji obowiązek przekonującego uargumentowania, że ingerencja taka spełnia restrykcyjne wymogi wypracowane w orzecznictwie ETPC. W ostatnim akapicie dodano: "HFPC wyraża nadzieję, że niniejsza opinia będzie dla Wysokiego Sądu pomocna i przyczyni się do wydania takiego orzeczenia, które w pełni realizować będzie standardy ochrony praw człowieka". Opinię przygotowali: Katarzyna Wiśniewska oraz Michał Kopczyński - prawnicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, pod merytorycznym nadzorem prof. Ireneusza Kamińskiego i dr. Piotra Kładocznego. Pismo podpisane przez: Dr. Piotr Kładoczny (sekretarz zarządu HFPC), Danuta Przywara (prezes zarządu HFPC).

Autor: ,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Pliki do pobrania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.