Wiadomo, kto kupował, kto pozbył się akcji i kto jest największym akcjonariuszem upadłego Rafako

Jutro, 22 lipca, wycofanie akcji Rafako z obrotu na GPW w związku z upływem 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości. W ostatnich raportach Rafako podało kilka ciekawych komunikatów.
Zgodnie z przepisami, mija właśnie pół roku od momentu, gdy uprawomocniło się postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości Rafako. W efekcie jutro, 22 lipca, papiery wartościowe spółki znikną z warszawskiej giełdy. Ostatni dzień notowań to kurs niewiele przekraczający poziom 1 grosza za akcję. Mimo to, tuż przed końcem obrotu, doszło do istotnych przetasowań w akcjonariacie spółki.
Na dzień 17 lipca 2025 roku największym udziałowcem Rafako zostały Eko-Okna S.A., posiadające 17 346 754 akcje, co stanowi 10,74% w kapitale zakładowym. Drugim istotnym graczem jest Ragnar Trade sp. z o.o. z Torunia, który w wyniku ostatnich zakupów zwiększył swój udział do 8 827 773 akcji (5,47%). Zgodnie z zawiadomieniem przekazanym przez syndyka, transakcje zwiększyły również udział podmiotu dominującego nad Ragnar Trade do tego samego poziomu.
Jednocześnie 17 lipca 2025 roku Multaros Trading Company Ltd. z Cypru, wcześniej jeden z głównych akcjonariuszy Rafako, zmniejszył swój udział o 34,8 mln akcji i obecnie posiada 7 665 999 akcji, co stanowi 4,74% w kapitale spółki. To oznacza istotne wyjście z akcjonariatu tuż przed zakończeniem notowań na GPW.
Jeszcze wcześniej, bo 29 września 2023 roku, swój pakiet akcji zmniejszyła także PBG S.A. w restrukturyzacji w likwidacji – zbyła 47,4 mln akcji, co obniżyło jej udział do 4,76%.
19 lipca 2025 roku Rafako poinformowało również o rezygnacji Kingi Banaszak-Filipiak z funkcji członka Rady Nadzorczej. Powody tej decyzji nie zostały ujawnione.
Choć historia giełdowa Rafako właśnie dobiega końca, ostatnie ruchy właścicielskie pokazują, że zainteresowanie spółką utrzymywało się niemal do ostatnich dni obecności jej akcji w obrocie publicznym.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz