Zbliża się reforma oświaty. Co dalej z raciborskimi szkołami?

W listopadzie mają się pojawić konkretne propozycje rozwiązań dotyczących organizacji sieci szkół podstawowych w Raciborzu. Na sesji rady miasta prezydent nakreślił główne problemy.
W myśl reformy rządowej zlikwidowane zostaną gimnazja a uczniowie będą znów chodzić do ośmioklasowej podstawówki. Według zamierzeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wygaszanie gimnazjów ma się rozpocząć już we wrześniu przyszłego roku, kiedy obecne klasy szóste przejdą nie do gimnazjum, a do klasy siódmej szkoły podstawowej. W okresie przejściowym istnieć będą mogły i podstawówki, i gimnazja, możliwe tez jest utworzenie szkoły podstawowej z klasami gimnazjalnymi.
Jak poinformował prezydent, konkretne propozycje rozwiązań zostaną podane w listopadzie. Nie będzie problemu ze szkołami w dzielnicach - tam na pewno powstaną ośmioklasowe szkoły podstawowe, nie ma pomysłów na to, by dzieci wozić do centrum. Wiadomo także, co z podzielonymi wcześniej dużymi szkołami – SP 1 z Gimnazjum nr 2 i SP18 z Gimnazjum nr 3 – powstaną na powrót duże podstawówki.
Pozostaje problem, co zrobić z pozostałymi szkołami – gimnazjami nr 1 i 5 oraz SP4, SP8 i SP13. Jak stwierdził prezydent Mirosław Lenk, trzeba będzie rozważyć przeznaczenie na inną działalność co najmniej jednego z budynków. Już w listopadzie zeszłego roku, po analizie sieci raciborskich szkół wiadomo było, że jest ich po prostu za dużo. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
„Odwrócona reforma” ma się rozpocząć od września 2017 roku. Wiąże się to jednak z ogromem pracy, związanym m.in. z konstruowaniem nowej podstawy programowej czy podręczników – ze strony ministerstwa i wydawnictw – a także reorganizacją oświaty w każdej gminie. Czy MEN i samorządy zdążą? Okaże się niebawem.
Th
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany