Szefowa Sanepidu o raporcie w sprawie raciborskich basenów. Zapewniła, że są bezpieczne

Karina Talabska, szefowa raciborskiego Sanepidu, komentowała dziś na wspólnym posiedzeniu dwóch komisji Rady Powiatu zapisy raportu Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dotyczące basenów. Uspokajała, że są bezpieczne. Cytujemy dosłownie zapisy dokumentu, w tym odnoszące się do jacuzzi w H20stróg.
Nasz sobotni tekst, w których cytowaliśmy dosłownie raport PSSE, spowodował spore poruszenie. Oburzone są władze PWSZ, które w korespondencji z naszą redakcją zapewniły, że pływalnia przy Słowackiego spełnia wszelkie wymagania co do jakości wody i czystości. Również dyrektor OSiR informował nas, że opisywane w raporcie sytuacje zdarzały się rzadko, usterki usuwano i sprawy na bieżąco wyjaśniano z Sanepidem. - Problemy z chlorowaniem związane były głównie z przejściowymi awariami systemu dozowania chloru - dodał.
Dziś w Starostwie Powiatowym, jak relacjonuje w rozmowie z nami wicestarosta Marek Kurpis, szefowa Sanepidu uspokajała. Treść raportu, jak zapewniała, opisuje rutynowe działania. Nasza publikacja, choć były to tylko cytaty oficjalnego dokumentu, miała wzbudzić niepotrzebne emocje wśród czytelników. Wniosek: raciborskie pływalnie są bezpieczne, czego dowodzi m.in. fakt, że korzystają z nich również pracownicy Stacji.
Poniżej dokładna treść raportu (pobierz całość dokumentu TUTAJ) przygotowanego z początkiem lutego na sesję Rady Powiatu i udostępnionego radnym, w którym poruszono m.in. kwestię systemów kontroli jakości wody. Zaznaczyliśmy fragmenty dotyczące jacuzzi w H20stróg. Sami Państwo oceńcie, czy tworzymy sensacje, czy też eksponujemy ważne dla Czytelników informacje pochodzące z instytucji państwowej?
II.4. Jakość zdrowotna wody do kąpieli i rekreacji
W powiecie raciborskim jest siedem tego typu obiektów. Cztery czynne jedynie w okresie letnim oraz 3 baseny całoroczne. Nowym obiektem, posiadającym nowoczesną technologię uzdatniania wody jest park wodny H2Ostróg w Raciborzu, który oprócz basenów pływackich wyposażony jest w wiele innych urządzeń rekreacji wodnej. Badania jakości wody basenowej przeprowadzane są przez PSSE z częstotliwością raz w miesiącu. Przeprowadzono łącznie 41 kontroli basenów pobierając 100 próbek wody. Jakość wody basenowej sprawdzana jest tylko przez PSSE, żaden z właścicieli basenów na terenie powiatu nie wprowadził własnego systemu kontroli jakości wody. Obecne Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody w pływalniach wprowadza taki obowiązek i od czerwca 2016 właściciele basenów będą zobowiązani taką kontrolę wdrożyć. W roku 2015 wpłynęła jedna skarga na jakość wody do kąpieli w Parku Wodnym H2Ostróg. Kontrola doraźna nie wykazała obecności bakterii chorobotwórczych w wodzie, lecz w obu wannach jaquzzi podwyższona była ogólna liczba mikroorganizmów. Oprócz basenów w powiecie raciborskim istnieje jedno miejsce wykorzystywane do kąpieli a jest nim Ośrodek Wodno-Rekreacyjny "WODNIK" w Kuźni Raciborskiej. Zarządca obiektu, którym w roku 2015 był nowy podmiot, przebadał dwukrotnie wodę w ramach nakazanej prawem kontroli wewnętrznej. Wodę oceniono jako przydatną do kąpieli.
Mieszkańcy Raciborza maja do dyspozycji dwa baseny kryte funkcjonujące przy szkołach oraz cztery baseny letnie, sezonowe. Basenem, którego stan techniczno-sanitarny przedstawia się najgorzej od szeregu lat, jest basen przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W ocenie PSSE z uwagi na stan techniczny i stopień wyeksploatowania basen ten powinien zostać wyłączony z użytkowania lub powinien być poddany generalnej przebudowie i modernizacji. Jednak zarządzająca obiektem Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa takiej decyzji od lat nie podejmuje. Dodatkowo wprowadzone w szkole oszczędności spowodowały ograniczenie w systemie sprzątania obiektu (usługa zlecana firmie zewnętrznej wyłonionej w drodze przetargu) co skutkowało tym, że kontrola przeprowadzona w roku 2015 wykazała niedostateczny stan sanitarny spowodowany niewłaściwym utrzymaniem obiektu w czystości. Nałożono mandat karny na kwotę 150 zł. Przeprowadzona rekontrola uznała wykonanie zaleceń dotyczących sprzątania, basen został wysprzątany, natomiast sam system sprzątania nie uległ poprawie (od red. po ukazaniu się poprzedniego artykułu PWSZ poinformowało nas, że sprawy dotyczy poprzedniej kadencji władz uczelni, a obecnie wróciła poprzednia obsługa pływalni).
Baseny kąpielowe należą do tej grupy obiektów, gdzie zdaniem PSSE zachowanie reżimu sanitarnego jest wyjątkowo ważną rzeczą, na którą PSSE w Raciborzu kładzie szczególny nacisk. Obiekty te są kosztowne i trudne w eksploatacji. Zarządzający obiektami nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Szczególnie dotyczy to obiektów dla których basen jest dodatkową działalnością (baseny letnie, szkolnictwo). Problemy eksploatacyjne nie omijają także obiektów nowych. Na przykład ważną rzeczą, z sanitarnego punktu widzenia, jest obecność środka dezynfekcyjnego (chloru) w niecce basenowej. Kontrole stopnia zachlorowania wody przeprowadzane w Parku Wodnym H2Ostróg wykazują, że zawartość środka dezynfekcyjnego w nieckach basenowych nie jest utrzymywana na zalecanym poziomie. Stwierdzano nawet przypadki braku czynnika dezynfekcyjnego w wodzie np. w wannach jaquzzi. Ponadto rodzaj materiałów zastosowanych do wykończenia tego obiektu powoduje, że nie jest on łatwy w utrzymaniu porządku i czystości.
II.5.3. Inne miejsca wykorzystywane do kąpieli Pod kontrolą PSSE w Raciborzu jest jedno miejsce wykorzystywane do kąpieli, tj. Ośrodek WodnoRekreacyjny "WODNIK" w Kuźni Raciborskiej. Stan techniczny infrastruktury obiektu tj. podesty, plac zabaw, zaplecze sanitarne, pozostają (pomimo wysiłków wydzierżawiającego obiekt w sezonie 2015 włożonych w bieżące prace remontowe) od lat na poziomie miernym. Ośrodek jest własnością gminy i oddany jest w dzierżawę. Ani właściciel, ani dzierżawca nie są zainteresowani inwestowaniem w obiekt. Oprócz Kuźni Raciborskiej inne zbiorniki wodne nie są zgłaszane do PSSE jako miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany