Strażnicy kontrolują, gdzie płyną ścieki

Od poniedziałku straż miejska prowadzi kontrolę w gospodarstwach, których właściciele mimo możliwości technicznych nie wykonali przyłączy, bądź też nie zawarli umowy na odprowadzanie ścieków. W dzielnicach Ocice i Markowice takich domostw jest blisko 80.
– Mieszkańcy dzielnicy Ocice i Markowice od dawna wiedzieli, że prędzej czy później będą musieli dokonać przyłączy do nowobudowanej kanalizacji sanitarnej. Jednak aż w 80 przypadkach czekano z tym do ostatniej chwili.
Mieszkańcy ulic, na których prowadzona była budowa kanalizacji, byli na bieżąco informowani o poczynaniach miasta. Wiedzieli również, że podłączenie do niej jest niezbędne. Na szczęście większa część budynków jest już podłączona a mieszkańcy mają podpisane umowy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Dlatego funkcjonariusze będą docierać do osób, które tego obowiązku nie chcą spełnić. – Jeśli w dalszym ciągu mieszkańcy będą wzbraniać się przed przyłączeniem nieruchomości do sieci kanalizacyjnej, grozi im kara grzywny w wysokości 500 zł. Gdy i to nie zadziała, sprawę będziemy kierować do sądu. Wtedy wysokość grzywny może wynieść nawet 5 tys. zł – przestrzega komendant.
Przyłączenie nieruchomości do siedzi kanalizacyjnej nie jest konieczne tylko wtedy, gdy nieruchomość wyposażona jest w przydomową oczyszczalnię ścieków. Samo posiadanie zbiornika na nieczystości ciekłe, czyli tzw. szamba z tego obowiązku nie zwalnia.
W 2004 roku miasto otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej na Projekt pn. Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu. Projekt obejmuje, między innymi, budowę kanalizacji sanitarnej na tych obszarach miasta, które do tej pory takiej sieci nie posiadały. W tym roku inwestycja będzie ukończona i miasto czeka rozliczenie całego projektu. Jednym z podstawowych kryteriów oceny realizacji inwestycji jest osiągnięcie tzw. efektu ekologicznego. W przypadku kanalizacji sanitarnej efekt ekologiczny mierzony jest ilością przyłączonych mieszkańców do nowej sieci. W projekcie podana jest również ilość przyłączy kanalizacyjnych. W dokumentach przyznających środki miasto podało, że nastąpi wzrost liczby osób korzystających z nowej sieci o 7500 oraz, że do sieci przyłączą 2042 domostwa. – W przypadku niewykazania efektu ekologicznego, czyli odpowiedniej ilości podłączonych mieszkańców, miastu grozi konieczność zwrotu otrzymanej dotacji – informuje Anita Tyszkiewicz - Zimałka, rzecznik Urzędu Miasta.
(jula)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany