Zawody nadwyżkowe i deficytowe, czyli kogo brakuje, a kogo mamy w nadmiarze na rynku pracy - sprawdź tabele!

Zbadał to Urząd Miasta we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy. Niedopasowanie posiadanego zawodu do potrzeb pracodawców, nieracjonalny system kształcenia, mało zróżnicowana oferta szkoleniowa - to najważniejsze bolączki raciborskiego rynku pracy.
- Monitorowanie zawodów nadwyżkowych i deficytowych dokonywane jest co roku przez Powiatowy Urząd Pracy. Jest procesem systematycznego obserwowania zjawisk zachodzących na rynku pracy, a dotyczących kształtowania popytu na pracę i podaży zasobów pracy w przekroju terytorialno-zawodowym oraz formułowania na tej podstawie ocen, wniosków i krótkotrwałych prognoz niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania systemów: szkolenia bezrobotnych oraz kształcenia zawodowego. Informacje o rynku pracy, które gromadzi powiatowy urząd pracy, pozwolą w pewnym stopniu ocenić stan mobilności zawodowej osób zarejestrowanych jako bezrobotne oraz wymagania i predyspozycje pracodawców zatrudniających pracowników. Zebrane dane umożliwiają analizowanie rynku pracy i obecnych na nim zasobów ludzkich oraz stworzenie na tej podstawie rankingu zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Analiza zawodów nadwyżkowych oraz deficytowych miasta Raciborza stanowi następny ważny element analizy rynku pracy miasta. Warto w tym miejscu jasno zdefiniować zawód nadwyżkowy i deficytowy. Pod pojęciem zawód deficytowy rozumie się taki zawód, na który występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Natomiast zawód nadwyżkowy jest to zawód, na który występuje na rynku pracy mniejsze zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie. Poprzez zawód zrównoważony uważa się taki, który wskazuje równowagę na rynku pracy - czytamy w magistrackim raporcie.
- Z przedstawionego raportu Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu wynika, że na lokalnym rynku pracy sytuacja pozostaje trudna i utrzymuje się przewaga zawodów nadwyżkowych nad deficytowymi. Trudność ta wynika nie tylko z tempa rozwoju gospodarki i przybywania miejsc pracy, które jest zbyt małe by wchłonąć większą część rejestrowanego bezrobocia, ale również ze struktury zawodowej samych bezrobotnych. Niedopasowanie posiadanego zawodu do potrzeb pracodawców, nieracjonalny system kształcenia, mało zróżnicowana oferta szkoleniowa – to tylko niektóre z przyczyn w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia. Obserwacja struktury i ruchu bezrobotnych w 2014 r. pozwala wyróżnić kilka zawodów, które cechuje zarówno wysoki poziom bezrobocia, jak i duża skala napływu. Zawody te to przede wszystkim: sprzedawca, kucharz, murarz, ślusarz, krawiec, oraz zawody związane z ekonomią i administracją. W dyspozycji urzędu pracy pozostaje wiele ofert pracy, których nie można obsadzić, pomimo tego, że w ewidencji bezrobotnych figurują osoby o wskazanych kwalifikacjach. Powodami trudności lub niemożności w zrealizowaniu wolnych miejsc pracy są najczęściej: wiek, długotrwałe przerwy w zatrudnieniu, zdezaktualizowane uprawnienia i kwalifikacje zawodowe, a także długotrwałe bezrobocie. Analizując zapotrzebowanie rynku pracy w odniesieniu do wykształcenia obserwuje się zwyżkową tendencję ofert pracy dla osób z wykształceniem zawodowym oraz malejącą liczbę ofert dla osób z wykształceniem średnim i wyższym. Ponadto analizując dane za okres od stycznia do grudnia 2014r. możemy stwierdzić, iż bezrobocie w dalszym ciągu bardziej dotyka kobiety niż mężczyzn. Świadczy o tym wyższy poziom i natężenie zjawiska, mniejsza płynność i większe zagrożenie długotrwałym bezrobociem. Ciągle najbardziej zagrożone bezrobociem są osoby młode w przedziale wiekowym 18 – 34 lata. Młodzi pracobiorcy otrzymują najniższe wynagrodzenia oraz są mniej chronieni przez prawo, co prawdopodobnie jest przyczyną tego zjawiska1. Zgłaszanym przez przedstawicieli samorządu gospodarczego problemem jest brak osób do pracy z odpowiednim wykształceniem. Należałoby zatem podjąć działania mające na celu przeanalizowanie potrzeb kadrowych raciborskich pracodawców, tak by popyt na pracę zrównał się z podażą pracy.
Źródło: Założenia do Programu Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz na lata 2015 - 2020 Maj 2015 r.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany