Konsultacje społeczne w Urzędzie Miejskim w Kietrzu

W Urzędzie Miejskim w Kietrzu miały miejsce konsultacje społeczne dla działaczy samorządowych, przedsiębiorców i mieszkańców gminy dotyczące Strategii Rozwoju Transportu Obszaru Funkcjonalnego w ramach Partnerstwa Nyskiego 2020. Spotkanie w Kietrzu miało na celu zebrać informacje, jakie inwestycje w gminie są najpotrzebniejsze, jeśli chodzi o drogi.
Uczestnicy spotkania wyznaczyli kluczowe zadania. – Chodzi przede wszystkim o kompleksową modernizację dróg – mówi Anna Lazar-Nolewajka, starszy konsultant z firmy Collect Consulting, przeprowadzającej spotkanie. – Tutaj mieszkańcy mają na myśli modernizację chodników, skrzyżowań i tras rowerowych wzdłuż trzech głównych odcinków dróg, czyli DW 416 w obrębie gminy Kietrz, drogi powiatowej relacji Głubczyce – Wojnowice Kietrz i drogi powiatowej Branice - Kietrz, w obu przypadkach w obrębie gminy – wyjaśnia prowadząca spotkanie.
Modernizacji wymagają również niebezpieczne skrzyżowania w Kietrzu znajdujące się na Okopowej/Kościuszki/Trzeciego Maja oraz Wojska Polskiego/Głowackiego/Okrzei/Fabryczna – pierwszy pomysł to budowa rond w tych miejscach – inwestycja taka może jednak słono kosztować. Wersja mniej budżetowa w tym przypadku to zmiana oznakowania poziomego w tych miejscach. Trzeci postulat to kwestia budowy parkingów dla samochodów ciężarowych.
Skorzystać na tym mogą podmioty transportujące produkty rolne głownie z Kietrza w kierunku Pietrowic Wielkich. Najpotrzebniejsze inwestycje zostały wyszczególnione, co będzie się działo dalej? Na koniec projektu poszczególni partnerzy będą decydować, które inwestycje z wymienionych zostaną zrealizowane. – Szczególny nacisk położy się na te inwestycje, które mają charakter priorytetowy dla całego obszaru – mówi Anna Lazar-Nolewajka.
Informacje zebrane podczas konsultacji są kanwą i podstawą także dla władz lokalnych, aby rozważyły które inwestycje są możliwe do zrealizowania w ramach budżetów lokalnych. W konsultacjach brali udział również przedsiębiorcy i mieszkańcy.
Mieszkańcy mieli możliwość zasygnalizować, jakie potrzeby pojawiają się, jeśli chodzi o codzienne funkcjonowanie w obszarze transportu, uwzględniając trasy do szkół, najważniejszych instytucji oraz obiektów, w których masowo spędza się czas wolny.
Konsultanci zbierają również informacje odnośnie budowy nowych ścieżek i tras rowerowych. Głównym celem Strategii jest poprawa funkcjonowania transportu, a w szczególności stworzenie efektywnego systemu transportu umożliwiającego sprawne przemieszczanie się podróżujących przy zachowaniu wysokiej jakości usług.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany