Ryszard Winiarski nowym starostą raciborskim

Zgodnie z zapowiedziami, 64-letni Ryszard Winiarski (Razem dla Ziemi Raciborskiej) został dziś wybrany starostą raciborskim. To szósty z kolei szef zarządu powiatu po: Krzysztofie Bugli, Marku Bugdolu, Henryku Siedlaczku, Jerzym Wziontku i Adamie Hajduku. Jest natomiast pierwszym przedsiębiorcą, który pokieruje starostwem. Ma teraz 3 miesiące na zawieszenie działalności gospodarczej. Jako starosta zarobi 12,3 tys. zł. Wicestarostą został szef miejskiej oświaty Marek Kurpis (będzie musiał odejść z pracy w magistracie), a członkami zarządu: Andrzej Chroboczek (dotąd wicestarosta), Brygida Abrahamczyk i Piotr Olender.
Trwa nadzwyczajna sesja Rady Powiatu, na której obsadzane są najważniejsze stanowiska w powiecie. Mimo wstępnych uzgodnień nie dojdzie do szerokiej koalicji Razem dla Ziemi Raciborskiej-PO-PiS-NaM. Mające większość w Radzie Powiatu Razem i PO widziały u swojego boku NaM i PiS w obliczu stojących przed powiatem problemów - konfliktu płacowego w szpitalu i restrukturyzacji oświaty. Obydwa wiążą się z niezadowoleniem społecznym. Razem i PO uznały jednak, że rządzić będą same i obsadzą wszystkie stanowiska swoimi ludźmi. Wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu wybrano Władysława Gumieniaka i Józefa Stukatora. Gumieniak zasiadał w prezydium w poprzedniej kadencji, Stukator opuszcza znacznie lepiej płatne stanowisko etatowego członka zarządu.
Z powiatem żegna się dotychczasowy starosta Adam Hajduk. Będzie kierownikiem biura w RZGW, odpowiedzialnym za budowę zbiornika Racibórz. Hajduk musiał złożyć mandat radnego. W nowej pracy ma pojawić się jutro. Na pożegnanie ostrzegł dziś kolegów, że to będzie trudna kadencja, właśnie ze względu na szpital i szkoły ponadgimnazjalne. Radził, by ratunku dla finansów powiatu szukać w środkach zewnętrznych. Przypomniał, że podczas jego rządów udało się zdobyć 210 mln zł. Oddano nowy szpital przy Gamowskiej, odbudowano zamek, wykonano szereg inwestycji drogowych. Powiat - jak dodał - nie ma tak dużych środków z podatków jak gminy. Jest zdany na subwencje i dotacje, w tym z UE. Te, zaplanowane przez ustępujący zarząd w kontekście nowej unijnej perspektywy na lata 2014-2020, zakładają modernizację pracowni szkolnych, dodatkowe zajęcia dla uczniów, zakup nowego taboru dla PKS-u czy montaż instalacji solarnych w szpitalu, co ma obniżyć koszty jego funkcjonowania.
Opozycja NaM-PiS musi się zadowolić zapewnieniem Ryszarda Winiarskiego, że "nie będą odsunięci". - Będziemy pracować razem - dodał nowy starosta. Na razie opozycja zapowiedziała, że chce szukać pieniędzy w oszczędnościach na stanowiskach opłacanych pensją (starosta, wicestarosta, etatowy członek zarządu) lub dietą (członkowie zarządu, prezydium rady, szefowie komisji). Tych w powiecie jest aż 13, czyli tyle, aby zapewnić sobie pewną większość w 23-osobowej Radzie Powiatu. NaM i PiS chcą, by pozostał jeden wiceprzewodniczący Rady, 3 członków zarządu zamiast 5 i cztery komisje. W głosowaniach przepadli kandydaci opozycji na wiceprzewodniczącego Rady (Katarzyna Dutkiewicz) i starostę (Łukasz Winiarski).
Szefami komisji zostali: rewizyjna - Ewa Widera (kontrakandydat Dominik Konieczny), zdrowia - Marceli Klimanek (kontrakandydatka Katarzyna Dutkiewicz), rolnictwa - Władysław Gumieniak (kontrkandydat Jan Deńca), oświaty - Adrian Plura (kontrkandydat Franciszek Marcol), budżet i finanse - Artur Wierzbicki (kontrkandydat Łukasz Winiarski), promocja i rozwój gospodarczy - Łukasz Kocur (kontrkandydat Dawid Wacławczyk).
(waw)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany