Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 maja 200913:24

Polichromie mariackie w Raciborzu

Polichromie mariackie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Komitet parafialny nie chciał, by Matejko zaprojektował polichromie do kościoła Mariackiego. Uważano, że powinien trzymać się malarstwa historycznego. Kiedy jednak zaproszeni do konkursu twórcy zawiedli, Matejko zachwycił gotowymi projektami. Część z nich jest teraz w Raciborzu.

- To druga taka wystawa w Polsce, pierwsza, która prezentuje dodatkowo różnorodne inne projekty mistrza - przekonuje Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie - Domu Jana Matejki. Raciborskie Muzeum sprowadziło około 50 dzieł malarza, prezentując je od dziś na wystawie Matejko monumentalny. To najważniejsze tegoroczne muzealne wydarzenie w naszym mieście.

Komitet parafialny nie zaprosił Jana Matejki do konkursu na zaprojektowanie polichromii mariackich, bo uznano, że jego domeną jest tylko malarstwo historyczne. - Z niego też Matejko jej znany, kojarzony z wielkimi scenami historycznymi, uważany za scenografa polskich dziejów - dodaje Marta Kłak-Amrożnkiewczi. Zaproszeni twórcy zawiedli jednak mocodawców. Żadna z przedstawionych prac nie zyskała aprobaty. Dopuszczono więc Matejkę. - W szufladzie miał przygotowane projekty, wszystkie przemyślane w każdym calu - komentuje kustosz. W oparciu o nie, na przełomie lat 80. i 90. XIX wieku, wykonano polichromie dla najsłynniejszego kościoła w Krakowie. - Marzył o polichromiach już od lat 60., ale nie miał do nich szczęścia. Nie zrealizowano na przykład jego projektów dla jednej z kaplic na Wawelu czy sali posiedzeń magistratu w Pałacu Wielkopolskich. Polichromie mariackie były więc jego twórczym spełnieniem - przekonuje Marta Kłak-Amrożkiewicz.

Ze względu na ograniczone powierzchnie wystawiennicze, w Raciborzu pokazywanych jest tylko kilkadziesiąt projektów, w tym jednak słynne anioły, do których mistrz był szczególnie przywiązany. - Wyłaniają się z kwiatów, grają na chwałę Matki Bożej i śpiewają litanię - dodaje kustosz. Poleca obejrzeć też projekty rozet, a ponadto cztery z jedenastu fragmentów Dziejów cywilizacji ludzkości, wykonanych na zlecenie Politechniki Lwowskiej. Dodajmy, że Matejko nie wziął za polichromie ani grosza. Podarował je Kościołowi i miastu Kraków.

Wystawa Matejko monumentalny zostanie otwarta dziś o 17.00 w budynku przy Gimnazjalnej. Do południa w Muzeum trwała X jubileuszowa sesja muzealno-konserwatorska. Referaty wygłosili: mgr inż. Piotr Sworzeń - Konserwacja zabytkowych militariów ze zbiorów Muzeum w Raciborzu; prof. Ireneusz Płuska - Udział konserwatora w ekshumacji - zwłok gen. Władysława Sikorskiego; prof. Jacek Owczarek - Sztuka w otoczeniu Henryka Dietla; mgr Dominik Mączyński - Oświetlenie architektury historycznej - piękna iluminacja czy tani blichtr? oraz mgr Krystyna Kozieł - Prace konserwatorskie w Domu Jana Matejki w Krakowie

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Nasz Racibórz 13.07.2025
18 lipca 202510:12

Nasz Racibórz 13.07.2025

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.