Już nie PUK Ruda Śl., lecz Toensmeier Południe prowadzi rewolucję śmieciową w Raciborzu

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Rudzie Śląskiej było jedną z 8 spółek Grupy Toensmeier Polska. Od nowego roku wszystkie spółki działające w grupie mają ujednolicone nazwy. Obecnie Tönsmeier Polska zatrudnia 1330 osób. Ponadto grupa posiada 3 instalacje przetwarzania odpadów (RIPOK), nic więc dziwnego, że przedstawiciele Tönsmeier Południe brali udział w dialogu technicznym na stworzenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Raciborzu.
Dziś w magistracie przedstawiciele firmy odbierającej odpady komunalne w Raciborzu wspólnie z prezydentem Mirosławem Lenkiem i jego zastępcą Wojciechem Krzyżekiem podsumowali pierwsze półrocze funkcjonowania nowego systemu gospodarki odpadami w naszym mieście. - Było to dla nas bardzo duże wyzwanie. Nie uniknęliśmy problemów, ale staraliśmy się je rozwiązywać, by system funkcjonował jak najlepiej - tłumaczył Rafał Pamuła, prezes spółki Tönsmeier Południe. - Do współpracy od początku podchodziliśmy poważnie, dlatego też jesteśmy zainteresowani dalszym inwestowaniem w tym mieście - mówił prezes dodając, że teraz spółkę interesuje inwestycja w RIPOK.
Jak raciborska rewolucja śmieciowa wygląda w danych liczbowych? W drugim półroczu 2013 roku w Raciborzu zebrano prawie 10 tys. ton odpadów komunalnych. Ponad 7 tys. ton było nieposegregowanych. W grupie odpadów segregowanych najwięcej było tych ulegających biodegradacji (prawie 600 ton), popoiołów i żużli (prawie 400 ton) i szklanych opakowań (ok. 350 ton). Opakowania ze szkła były też najbardziej czyste. Natomiast najbardziej zanieczyszczone są opakowania plastikowe. Zadowolony ze współpracy ze spółką jest prezydent Raciborza. - Rolą zamawiającego i wykonawcy już po przetargu jest ścisła współpraca. Obie strony do zagadnienia podchodziły poważnie i dzięki temu współpraca z zarządem spółki jest bardzo dobra - mówił Lenk, dodając, że konkurencji mówi tak, ale tylko do rozstrzygnięcia przetargu, potem obie strony muszą współpracować.
Przypomnijmy. W ubiegłym roku odpady z terenu Raciborza odbierało raciborskie PK, które było podwykonawcą dla firmy PUK z Rudy Śląskiej, która wygrała przetarg. Od stycznia br. spółka Tönsmeier Południe w całości przejęła odbiór odpadów z terenu miasta Racibórz. Spółka zatrudniła 19 pracowników Przedsiębiorstwa Komunalnego. To jednak nie koniec. Tönsmeier Południe jest zainteresowana budową Regionalnej Instalacji Gospodarki Odpadami Komunalnymi, która ma powstać na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadami. - Spółka brała udział w dialogu technicznym, mam nadzieję, że stanie też do dialogu konkurencyjnego. Oby tych firm było jak najwięcej - mówił Mirosław Lenk dodając, że miasto chce pozyskać solidnego partnera do tworzenia RIPOK-u (o RIPOK-u pisaliśmy także tutaj). Jak wyjaśnił Wojciech Krzyżek było 6 firm zainteresowanych inwestowaniem w zintegrowane centrum przetwarzania śmieci. Nakłady inwestycyjne jakie będzie musiał ponieść inwestor to ok. 20 mln zł. - My dajemy teren i dajemy odpad - mówił Krzyżek. RIPOK ma funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany