To była pierwsza taka uroczystość w historii Raciborza! Raciborzanka ma być błogosławioną

Ks. Ginter Józef Kurowski, proboszcz parafii WNMP w Raciborzu, gospodarz uroczystości, pierwszej takiej w dziejach naszego miasta, przypomniał na początku Mszy św., że już prymas tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, goszcząc w Raciborzu miał pragnienie, by Ofka Piastówna, księżniczka raciborska, dominikanka, przeorysza konwentu św. Ducha, została wyniesiona na ołtarze. Dziś minęło dokładnie 655 lat od jej śmierci. Od tej chwili Eufemia otaczana jest w Raciborzu nabożną czcią i traktowana jako świętobliwa.
Uwzględniając pragnienia i prośby z Raciborza ks. bp Andrzej Czaja ustanowił 29 czerwca 2012 r. postulatora procesu beatyfikacyjnego. Został nim ks. Grzegorz Kublin, były wikariusz starowiejski, znawca żywota Ofki. 20 lipca zeszłego roku ks. Kublin zwrócił się do ordynariusza opolskiego o przeprowadzenie procesu. W październiku pozytywną opinię w tej sprawie jednogłośnie wyrazili członkowie Episkopatu Polski.
Dziś, po Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji, ks. bp Andrzej Czaja powołał członków komisji historycznej. Jej zadaniem będzie zebrać informacje na temat życia Ofki, a także sporządzenie pisemnej relacji na temat jej osobowości i duchowości, a także dziejów jej kultu. Jest to kolejny etap w przygotowaniach do procesu beatyfikacyjnego, wymagany przepisami Instrukcji Sanctorum Mater Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych z 17 maja 2007 r.
Na czele komisji stanął biskup gliwicki, ks. prof. dr hab. Jan Kopiec, historyk Kościoła katolickiego, mocno związany z Raciborzem. Obok niego tworzą ją także dominikanin o. Jan Andrzej Spież OP, archiwista klasztoru św. Józefa w Warszawie, autor wielu publikacji na temat świętych i błogosławionych, a także dr Maciej Zdanek z archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 31 lipca tego roku wszyscy, którzy mają wiedzę na temat Ofki, za lub przeciw beatyfikacji, mogą, za pośrednictwem parafii, przekazywać ją komisji.
Ks. bp Jan Kopiec, w wygłoszonej dziś homilii, nazwał księżniczkę Ofkę kobietą o szczególnym charyzmacie oraz szczególnej wielkości, uczciwości i doskonałości. - Jesteśmy świadkami niebywałego wydarzenia, które nieczęsto się zdarza. Mówimy o świętej osobie, która była w tym miejscu - zapewniał. Mówił, że księżniczka rozważała i realizowała wielkie Boże sprawy, wypełniając w ten sposób chrześcijańskiego ducha. Weszła w dziedzictwo rozwijającego się za jej życia Raciborza. - Mogła się tym miastem zachwycać - dodał. Biskup podkreślił, że wejście Ofki na drogę charyzmatów miało na cele wyniesienie kobiety w strukturze społecznej. O jej życiu co prawda mamy skąpe informacje, ale po śmierci misja Eufemii weszła w nowy wymiar. - W wymiar kultu nieprzeciętnej kobiety, wskazującej ważne drogi życia. Jest w tym celowa działalność Opatrzności. Przez wieki jej duch jest obecny w Raciborzu - dodał. - O szczęśliwy Raciborzu! Niech ten dzień wejdzie w nasze serca - zakończył ordynariusz gliwicki.
Dzisiejszej Mszy św. przewodniczył ks. bp Rudolf Pierskała, nowy opolski biskup pomocniczy. Była to jego Msza św. prymicyjna po dostąpieniu, 11 stycznia, godności biskupiej.
Grzegorz Wawoczny
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.