Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 200912:08

Stres jak na maturze

Stres jak na maturze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Stres jest ogromny. Najbardziej boję się rozprawki – mówiła Iwona Gołębiowska przed rozpoczęciem części humanistycznej. - Ręce mi się trzęsą, a rozprawka przeraża – dodaje Justyna Kasza. Obie to uczennice Gimnazjum nr 1. Dziś w całej Polsce kończą się egzaminy gimnazjalne.

22 kwietnia rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Uczniowie trzecich klas zmierzyli się najpierw z częścią humanistyczną, a 23 kwietnia przyszła pora na matematyczno – przyrodniczą, a dziś czekają ich testy z języka obcego. My śledziliśmy przebieg egzaminu w Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, gdzie przystąpiło do niego 186 uczniów.

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy i warunkuje ukończenie gimnazjum. Od jego wyniku zależy dalszy los uczniów oraz możliwość wyboru szkoły średniej. Nikogo więc nie zdziwi, że trzecioklasistom od samego rana towarzyszył stres, a im bliżej godziny 9, tym był on większy.

- Stres jest ogromny. Najbardziej boję się rozprawki – mówiła Iwona Gołębiowska przed rozpoczęciem części humanistycznej.
- Ręce mi się trzęsą, a rozprawka przeraża – stwierdziła Justyna Kasza.
- Myślę, że jestem dobrze przygotowany, ale mimo to stres jest. Najbardziej boję się wstydu, że zdobędę na przykład tylko 5 punktów – dzielił się swoimi obawami Adam Lubecki.
Ale nie wszystkim udzieliły się obawy.
- Na razie nie odczuwam żadnego stresu. Wszystko okaże się po wynikach – odpowiada Beniamin Kuziel.

Nauczyciele wspierali dobrym słowem. Mówili uczniom, że to nie jedyny egzamin w ich życiu, dlatego nie ma sensu za bardzo się denerwować. - Trzecioklasiści na pewno sobie poradzą. Pisali egzaminy próbne, a oprócz tego nauczyciele prowadzili nieodpłatne zajęcia z wszystkich przedmiotów, w czasie których rozwiązywano testy z poprzednich lat. To już 8 egzamin, więc mamy doświadczenie, a nasza szkoła osiąga co roku bardzo wysokie wyniki, najwyższe w skali województwa – mówi Anna Zygmunt, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Raciborzu.

Znajdujący się w komisji egzaminacyjnej nauczyciele sprawdzali obecność, a także omawiali zasady egzaminu. Zwracali przede wszystkim uwagę na konieczność dokładnego czytania poleceń. Kiedy rozdano testy, gimnazjaliści mieli dwie godziny zegarowe na ich rozwiązanie. W tym czasie musieli poradzić sobie z szeregiem zadań testowych - zamkniętych oraz otwartych. Wszystkie dotyczyły zawartych w arkuszu tekstów i sprawdzały ich zrozumienie przez zdającego. W dalszej kolejności należało napisać dwa teksty: krótki i długi – rozprawkę, której wszyscy się obawiali. W tym roku temat brzmiał: Wyprawa, wędrówka, tułaczka… - podróż niejedno ma imię.

- Pytania zamknięte wcale mnie nie zaskoczyły, ale temat rozprawki był moim zdaniem źle ułożony. Można go było różnie zrozumieć – przyznaje Aleksandra Piwowarczyk.
- Rozprawka mnie zaskoczyła. Pytanie było dziwne. Boję się, że mi tego nie uznają, bo napisałem inaczej niż wszyscy – mówi Jeremiasz Frączek.
- Test humanistyczny był bardzo prosty, ale zobaczymy po wynikach. Rozprawka też była prosta, jednak znalezienie argumentów i przypomnienie sobie lektur było o wiele trudniejsze – stwierdza Kasia Szymańska.
- Jesteśmy zadowolone z rozprawki. Pytania testowe też były fajne, wszystko można było znaleźć w tekście – mówią Julia Burnat, Paulina Miłkoś i Ola Dyja.

23 kwietnia przyszła pora na część matematyczno – przyrodniczą. Emocje, podobnie jak wczoraj, były ogromne. Uczniowie ustawili się w kolejkach, z linijkami, ołówkami, gumkami do gumowania i długopisami w dłoniach – poza legitymacjami szkolnymi, tylko te przedmioty mogli wnieść na salę egzaminacyjną.
- Boję się, że nie będę znała jakiegoś wzoru – zdradza Ola Misiewicz.
- Stres jest wielki. Największą obawą jest chemia i fizyka – mówi Paulina Miłkoś.
- Dzisiaj stres jest jeszcze większy niż wczoraj. Kiedy rozwiązywaliśmy w domu testy, to te humanistyczne szły o wiele lepiej – przyznają Rafał Nieckarz i Adam Pietryga.

W części matematyczno-przyrodniczej gimnazjaliści musieli rozwiązać zadania zamknięte, m.in. sprawdzające umiejętność korzystania z dostępnych w arkuszu informacji w postaci wykresów czy tabel. Kolejne zadania miały już otwartą formułę i wymagały przedstawienia pełnego rozwiązania.

Dziś ostatni test – z wybranego języka obcego.

Wyniki egzaminu poznają około 10 czerwca br.

Iwona Świtała

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.