Wideorejestratory kontra kierowcy. Czy policja może łamać przepisy ruchu drogowego?

- Dlaczego policjanci z wideorejestratorem nie zatrzymują kierowców od razu po pierwszym przewinieniu? Proszę nie tłumaczyć, że na drodze nie było warunków do wcześniejszego zatrzymania. Jakim prawem nieoznakowany samochód łamie przepisy identycznie jak kierowca samochodu, za którym jadą funkcjonariusze? - napisał do nas nasz Czytelnik. Co na to policja?
W związku z artykułem pt. Ile nasi policjanci zarobią dla ministra finansów? napisał do nas jeden z naszych Czytelników. Oto treść jego maila:
- Dlaczego policjanci z wideorejestratorem nie zatrzymują kierowców od razu po pierwszym przewinieniu? Proszę nie tłumaczyć, że warunki na drodze nie były odpowiednie i nie było miejsca do wcześniejszego zatrzymania, bo to kpina. Policjanci powinni zatrzymać takiego kierowcę po pierwszym przewinieniu, ponieważ pozwalając na kolejne zwiększają prawdopodobieństwo niebezpiecznych manewrów na drodze. Zamiast zatrzymać, zwyczajnie nabijają skarbonkę pod przykrywką poprawy bezpieczeństwa. Ktoś chyba mówił, że chodzi głównie o bezpieczeństwo? Po drugie jakim prawem nieoznakowany samochód, w którym znajdują się policjanci łamie przepisy identycznie jak kierowca samochodu, za którym jadą? NIE MAJĄ TAKIEGO PRAWA!" - napisał oburzony Czytelnik. - Kierowców auta z wideorejestratorem nie obowiązuje prawo o ruchu drogowym? Poza tym rejestrowana prędkość jest prędkością pojazdu z wideorejestratorem tak gwoli ścisłości. Tak się jeszcze zastanawiam czy takie nagrywanie na video prywatnego samochodu niepublicznej osoby jest do końca legalne - dodał.
O odpowiedź na ww. zagadnienia poprosiliśmy asp. Mirosława Szymańskiego, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.
Gdzie i kiedy policjanci mogą Cię zatrzymać?
"Patrol policji po ujawnieniu faktu popełnienia wykroczenia lub przestępstwa jest zobowiązany niezwłocznie podjąć czynności zmierzające do zatrzymania jego sprawcy. Należy przy tym wskazać, że konieczność dostosowania prędkości pojazdu służbowego do prędkości pojazdu sprawcy celem wydania sygnału do zatrzymania w warunkach zapewniających bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego sprawia, że zatrzymanie pojazdu następuje niejednokrotnie w pewnej odległości od miejsca, w którym ujawniono naruszenie." - odpowiedział Mirosław Szymański.
"Nie czyni bezprawia, kto spełnia swą powinność"...
"W przypadku pełnienia służby przy wykorzystaniu radiowozu wyposażonego w wideorejestrator zastosowanie znajduje pozakodeksowy kontratyp działania w granicach uprawnień i obowiązków służbowych w myśl zasady "Nie czyni bezprawia, kto spełnia swoją powinność". Na tej podstawie odpowiedzialność policjanta za wykroczenie może zostać wyłączona."
- W kontekście omawianej problematyki warto przytoczyć uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 2009 r. (sygn. akt IV Waz 10/09), w którym wskazano m.in., że poruszanie się przez policjanta ze znacznie większą niż dopuszczalna prędkością było zasadne, gdyż istniała realna szansa dogonienia pojazdu i zarejestrowania popełnionego przez kierowcę wykroczenia. Sąd uznał za usprawiedliwione przekroczenie prędkości w celu dokonania zapisu na wideorejestratorze, w sytuacji gdy policjant miał kontakt wzrokowy za ściganym pojazdem, odległość nie była zbyt duża, a podjęcie decyzji o dokonaniu skutecznej rejestracji prędkości podyktowane było zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami - napisał Mirosław Szymański powołując się na odpowiedź podsekretarza stanu Michała Deskura z dnia 24 sierpnia 2012 r.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany