179 uczniów mniej niż rok temu

W trakcie posiedzenia powiatowej komisji oświaty radni dyskutowali na temat tegorocznego naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Od 1. września naukę w 1. klasach tego typu szkół łącznie rozpocznie 1086 uczniów, czyli 179 osób mniej niż w ubiegłym roku szkolnym.
Od 1 września naukę w szkołach rozpocznie 4259 uczniów w 176 oddziałach. Trwa jeszcze rekrutacja do szkół dla dorosłych i do szkół wieczorowych. Nabór do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych przedstawia się następująco: naukę w 1. klasach szkół ponadgimnazjalnych łącznie rozpocznie od września 1086 uczniów, czyli 179 osób mniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Tym samym otwarto 36 oddziałów, czyli o 7 mniej niż rok temu.
Temat tegorocznego naboru podjęła radna Teresa Frencel, która zapytała starostę czemu w II LO i w ZSE nabór został bardzo szybko zamknięty, mimo że uczniowie zgłaszają się do sekretariatów obu szkół i pytają o możliwość nauki w tych placówkach. - Jeśli nabór trwa do 31 sierpnia, to czemu dla II LO i ZSE zakończył się on wcześniej? - pytała radna. - To drugi nabór trwa do 31 sierpnia. Pierwszy zakończył się na początku lipca. Nie mogą zostać wszystkie oddziały otwarte, gdyż byłoby w efekcie 50 lub 60 oddziałów, w których byłoby po 10 czy 8 uczniów, niestety niektóre oddziały trzeba zamknąć, żeby inne były zapełnione - wyjaśnił wicestarosta Andrzej Chroboczek.
- Musimy znaleźć jakieś rozwiązanie, tak, żeby każdy uczeń znalazł swoje miejsce. Nie może być tak, że w kwietniu mówimy uczniom, że będzie technik logistyk, a w lipcu mówimy, że nie będzie. Tegoroczny nabór jasno pokazał nam, że musimy coś zrobić, bo 15 uczniów zostało poza systemem z naszej winy. - powiedział przewodniczący komisji Adrian Plura. - Do tego trzeba podejść umiejętnie, wybór szkoły ma być wolnym wyborem i to nie może być zachwiane, nie możemy zakładać szkołom kagańca - powiedział Norbert Mika. Następnie wypowiedział się Piotr Olender: - Jeśli 3 szkoły są przekonane, że nabór zrobią, a uczniów jest najwyżej na 1 klasę, to wychodzi na to, że przynajmniej 2 szkoły się mylą. tych dzieci po prostu nie ma.
Co tak naprawdę się stało, że 15 osób znalazło się poza systemem? Na następnym posiedzeniu komisji Andrzej Chroboczek obiecał przedstawić radnym dane i wnioski dotyczące tego problemu, by uniknąć powtórzenia takiej sytuacji w przyszłym roku.
- Chciałbym jeszcze zapytać dlaczego od kilku lat były prowadzone w gimnazjach szkolenia dotyczące doradztwa zawodowego i wyboru szkołu, a w tym roku starostwo nie przeprowadziło szkoleń? - dociekał Norbert Mika. - W niektórych gimnazjach odbyły się prezentacje, jednak nie wszystkie placówki chciały nas przyjąć, jak to z reguły bywało - odpowiedziała radnemu Danuta Miensopust, kieornik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu. - Może razem z gminami powinniśmy realizować programy doradztwa zawodowego na poziomie gimnazjalnym, na etapie liceum jest na to za późno - powiedział wicestarosta. - Miasto Racibórz od nowego roku szkolnego będzie realizowało w gimnazjach nowy projekt unijny właśnie dotyczący zajęć z doradztwa zawodowego - poinformował członków komisji Marek Kurpis.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany