Dobro Ojczyzny działa już trzy lata

List do redakcji. Przed trzema laty, w lipcu 2009 r., grupa raciborzan podjęła inicjatywę utworzenia organizacji pozarządowej, w formie stowarzyszenia, o narodowym i patriotycznym charakterze, którego nadrzędnym celem byłaby troska o dobro wspólne wszystkich obywateli.
Przed trzema laty, w lipcu 2009 r., grupa raciborzan, wśród których byli m.in. Józef Dutkiewicz, Józef i Izabela Sadowscy, Józef Kastelik, Tadeusz Mikiewicz, Krystyna Wysokińska, Halina Wolny, Krystyna Solich i śp. Józef Cyranka podjęła inicjatywę utworzenia organizacji pozarządowej, w formie stowarzyszenia, o narodowym i patriotycznym charakterze, którego nadrzędnym celem byłaby troska o dobro wspólne wszystkich obywateli.
Motywem przewodnim Stowarzyszenia, które przyjęło nazwę Dobro Ojczyzny stało się – powszechnie zaakceptowane - hasło Bóg, Honor i Ojczyzna. To właśnie owo dobro wspólne zwane Ojczyzną, a także pomyślność wszystkich obywateli, a nie tylko niektórych, tych wybranych, było i jest dla członków Dobra Ojczyzny najwyższym nakazem. Obecnie, po trzech latach działalności, Stowarzyszenie skupia prawie stu członków oraz liczne grono sympatyków.
Aktualną siedzibą Stowarzyszenia jest Dom Kultury Strzecha, którą dzieli z innymi organizacjami o podobnym patriotycznym charakterze, takimi jak Związek Sybiraków czy Oddział terenowy AK. I tam także w każdy wtorek i środę, można na dyżurach spotkać się z przedstawicielami tych organizacji.
W ciągu minionych trzech lat Dobro Ojczyzny zorganizowało wiele spotkań z atrakcyjnymi i popularnymi przedstawicielami różnych dziedzin życia społecznego, politycznego oraz ekonomicznego, wśród których warto wymienić chociażby profesora Krakowskiej Politechniki dr hab. Ryszarda Kozłowskiego, specjalistę w zakresie geotermii i alternatywnych źródeł energii oraz znanego, wybitnego historyka prof. dr hab. Jerzego Roberta Nowaka, którego gościliśmy w Raciborzu już dwukrotnie. Gościliśmy również znanego pisarza i dziennikarza, senatora Czesława Ryszkę. Naszymi gośćmi byli również przedstawiciele władz samorządowych Raciborza, a wśród nich Prezydent Raciborza Mirosław Lenk, Starosta raciborski Adam Hajduk oraz radna sejmiku śląskiego Ewa Lewandowska. Przed ostatnimi wyborami do sejmu i senatu Dobro Ojczyzny zorganizowało cieszącą się dużym zainteresowaniem debatę przedwyborczą dla kandydatów ziemi raciborskiej ubiegających się o mandaty.
Ponadto Stowarzyszenie podejmowało szereg inicjatyw, zwłaszcza w takich zakresach jak infrastruktura, ochrona środowiska czy też energia odnawialna.
W latach 2010 – 2011 Stowarzyszenie wydawało czasopismo, miesięcznik o nazwie Dobro Ojczyzny, który cieszył się dużą poczytnością i którego wznowienia oczekuje liczne grono czytelników. By nie tracić jednak całkowicie kontaktu z czytelnikami i sympatykami, w sytuacji braku własnej gazety, Stowarzyszenie zainstalowało stronę internetową www.dobroojczyzny.org.pl, gdzie zamieszczane są właśnie informacje bieżące, artykuły i komentarze o sytuacji gospodarczej i politycznej kraju i w regionie.
Udało nam się również stworzyć pozytywną płaszczyznę do współpracy z innymi organizacjami i stowarzyszeniami, z którymi przeprowadziliśmy już wspólne inicjatywy. W roku 2010 wspólnie z Sybirakami i organizacją żołnierzy AK obchodziliśmy rocznice ludobójstwa na Polakach, dokonanego na Kresach, głównie na Wołyniu, przez bandy OUN UPA, a w następnym roku zorganizowaliśmy w holu „Strzechy” wystawę upamiętniającą tamte wydarzenia. W uroczystościach tych uczestniczyły również władze samorządowe Raciborza. W ubiegłym roku wspólnie z tymi organizacjami obchodziliśmy kolejną rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę dnia 17 września 1939 r., tzw. „Nóż w plecy”.
Pod patronatem Stowarzyszenia działają kluby, m.in. Klub Dyskusyjny, Koło Kresowian, Klub Gazety Polskiej czy też Klub Solidarna Polska. Stowarzyszenie zaprasza wszystkich mieszkańców, bez względu na ich przekonania polityczne, jeśli tylko dobro kraju i pomyślność obywateli jest dla nich najważniejszą sprawą.
W tym kontekście członkowie Stowarzyszenia dużą uwagę przykładają do ścisłej współpracy z Kościołem katolickim, naszymi gośćmi byli zatem przedstawiciele kościoła katolickiego, księża E. Dębicki i ks. Jasita z dalekiej Odessy. Widocznym efektem tych dobrych kontaktów był szereg wspólnie podejmowanych inicjatyw. Jedną z nich jest zaplanowany na dłuższą metę cykl wykładów na temat katolickiej nauki społecznej, z których pierwszy już się odbył w maju br., a następne niebawem nastąpią. Do tych inicjatyw możemy również zaliczyć utworzenie w Raciborzu Bractwa św. Józefa, którego wiodącym tematem jest rola męża i ojca w rodzinie. Pierwsze takie bractwo powstało w Ocicach w parafii pw. św. Józefa, założone po części z naszą pomocą.
Mamy również dobrą współpracę z podobnymi do naszego Stowarzyszenia organizacjami spoza Raciborza. Przykładem tego mogą być nasze związki z Forum Ziemi Wodzisławskiej oraz Związkiem Piłsudczyków w Rybniku.
Natomiast po wakacjach, w pierwszej połowie września, planujemy kilka imprez promujących cele i zadania Stowarzyszenia ,,Dobro Ojczyzny".
Trzy lata to nie tak wielki odcinek czasu i wydawać by się mogło, że nie wiele można w tak krótkim czasie zrobić, nam się jednak wydaje, że zrobiliśmy dużo i dużo jeszcze chcemy zrobić, sytuacja bowiem w naszym kraju wcale się nie poprawia, a wręcz przeciwnie jest coraz gorzej, a my chcieliśmy przyczynić się do polepszenia standardu życia mieszkańców naszego miasta i okolicy oraz ich bezpieczeństwa, bo to mamy zapisane w naszym Statucie. Czeka nas zatem jeszcze dużo pracy i mamy zamiar nie poprzestawać na naszych dotychczasowych wysiłkach i osiągnięciach. I wbrew przeciwnościom z różnych stron, będziemy pracować dalej dla dobra Ojczyny!
Zarząd Stowarzyszenia
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany