Tajemnica duchów z Młyńskiej

Latem 2007 roku ekipa archeologów z firmy Castrum wywiozła z wykopów pod galerię Młyńską szczątki kilkunastu osób. Czy możliwe, że to ich duchy straszą teraz w budynku, domagając się powrotu kości na swoje miejsce? Zobacz unikalne zdjęcia z pochówków odnalezionych podczas budowy galerii.
Wierzący w zjawiska paranormalne tak właśnie mogliby wytłumaczyć to, co się dzieje w galerii Młyńskiej przy Mickiewicza. O panoszących się tu duchach już w minionym tygodniu doniósł portal raciborak.pl, a w dzisiejszym numerze, nad elektryzującą opinię publiczną sprawą, pochyliły się Nowiny Raciborskie.
Wieść niesie, że od 1 listopada minionego roku dochodzi tu do niewytłumaczalnych zjawisk, nocą słychać dziwne odgłosy kroków, hałasy, krzyki, płacz dziecka, tuż po północy włącza się alarm, widać ponoć białe cienie, a sprzątaczki pracujące po zamknięciu obiektu chodzą parami, bo paraliżuje je strach. Powód? Budując galerię naruszono ponoć spokój zmarłych, złożonych na istniejącym tu niegdyś cmentarzu.
Źródła potwierdzają, że na dawnym placu Zborowym - Zborplatz (obszar od ulicy Młyńskiej do murów miejskich, których fragment zachował się przy Podwalu) znajdowała się nekropolia. Nazwa Zborplatz wzięła się od zboru protestanckiego – drewnianego kościoła, który funkcjonował tu krótko, bo od 1545 do 1574 roku, kiedy to spłonął. Najprawdopodobniej funkcjonował przy nim także cmentarz.
Przed 1740 rokiem istniał tu cmentarz św. Marcina przeznaczony „dla obcych i ubogich”. Generał Dallwig, w 1764 roku, kazał zrównać tutejsze groby, bo psuły mu widok z jego kwatery, która znajdowała się w pobliskim domu opata cystersów (budynek ten istniał do 1913 r.). Na miejscu obecnej galerii Młyńskiej stał budynek Starostwa, zniszczony w 1945 r. Jej budowa rozpoczęła się z kolei wiosną 2007 r. Wszystko wskazuje, że stoi właśnie na dawnym cmentarzu.
Nadzór archeologiczny nad pracami sprzed blisko dwóch lat prowadziła firma Castrum, działająca przy Fundacji Zamek Chudów. Teren był ściśle ogrodzony, a badacze nie wpuszczali osób postronnych. Mimo to udało nam się wykonać serię zdjęć i to z okresu, kiedy odkryto tu groby.
Marcin Paternoga z Castrum informuje nas dziś, że odsłonięto wówczas łącznie sześć pochówków ze szczątkami ludzkimi. Zlokalizowane były w sąsiedztwie kamienicy przy Podwalu, blisko dawnych murów miejskich. Antropolog dr Honorata Rutka z Katedry Antropologii Uniwersytetu Wrocławskiego, zidentyfikowała w zebranym materiale szczątki dwóch mężczyzn i kobiety. W chwili śmierci były to osoby dorosłe. Pozostałych szczątek (wśród nich jest m.in. osiem czaszek) nie udało się zidentyfikować pod względem płci. Wiadomo natomiast, że są tu kości dzieci.
Wiemy też, że pochówki pochodzą z XVII wieku. Przy grobach znaleziono bowiem cztery srebrne monety o nominale 1/2 krajcara, bite w latach 1652-1655, włożone najprawdopodobniej do trumien, by zapewnić grzebanym przejście do świata zmarłych. To znalezisko potwierdza, że groby pochodzą z cmentarza św. Marcina, funkcjonującego, przypomnijmy, przed 1740 r. Pod jednym z grobów znajdowała się studnia, a w niej duża liczba dobrze zachowanych średniowiecznych naczyń z końca XIII, początku XIV wieku. – To najbogatszy tego typu zbiór, jaki udało się ostatnio odnaleźć – komentuje archeolog Romuald Turakiewicz z Muzeum w Raciborzu. Odkrycie sugeruje też, że nowożytną nekropolię wytyczono na obszarze w średniowieczu zabudowanym domami mieszczańskimi.
Szczątki osób odkopane przy Młyńskiej znajdują się już w Muzeum w Raciborzu, w magazynie, gdzie przechowywane są kości setek, a może i tysięcy osób, odnalezione w ostatnich kilkudziesięciu latach na terenie ziemi raciborskiej, w tym czaszki z podominikańskiego kościoła św. Ducha. – Dostaliśmy od firmy Castrum łącznie blisko 20 tys. zabytków ruchomych, nie tylko kości, ale i ceramikę, metal, drewno, kafle i polepy. Czekamy jeszcze na sprawozdanie z badań – mówi archeolog Romuald Turakiewicz. Marcin Paternoga zapowiada, że dokument ten trafi do Raciborza pod koniec tego tygodnia.
(waw)
Na zdjęciach: odkrycia pochówków przy ul. Mickiewicza, na miejscu galerii Młyńskiej, szczątki osób oraz garnki przekazane już do Muzeum w Raciborzu, prace przy budowie galerii Młyńskiej. Na zdjęciu przy zapowiedzi archeolog Romuald Turakiewicz pokazujący zęby ludzkie znalezione pod galerią Młyńską.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany