Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lutego 200921:34

Poseł Siedlaczek dostał cynk ze stolicy

Poseł Siedlaczek dostał cynk ze stolicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Rząd Donalda Tuska nie zabrał nam ani złotówki z zaplanowanej na ten rok dotacji na dokończenie budowy raciborskiego szpitala. Nasze argumenty były trafione. Teraz został problem Śląskiego Oddziału Straży Granicznej - mówi parlamentarzysta z Raciborszczyzny. Domyśla się werdyktu.

- Mam informację, że powiat raciborski dostanie na szpital obiecane 18 mln zł, które będzie musiał wydać do końca czerwca. Z wnioskiem o ich przyznanie musi wystąpić wojewoda śląski. Za jego pośrednictwem trafią do Raciborza - mówi Siedlaczek.

Twierdzi, że miał cynk z dobrego źródła z Warszawy, przez co wiadomość o utrzymaniu dotacji w pierwotnej wysokości jest pewna. Przypomnijmy, że wraz ze starostą Adamem Hajdukiem i przewodniczącym Rady Miasta Tadeuszem Wojnarem jechał niedawno do stolicy przekonywać w ministerstwach, że obcięcie zaplanowanej dotacji wpędzi Starostwo w kłopoty. Mając obiecane pieniądze, powiat już w tamtym roku ogłosił przetargi, wyłonił wykonawców, a ci rozpoczęli prace. Teraz trzeba tylko mieć pieniądze na zapłacenie faktur. Rząd Donalda Tuska chciał zmniejszyć wsparcie, bo szuka oszczędności z powodu kryzysu. - Nasze argumenty przemówiły. Możemy się cieszyć - dodaje.

Za znacznie trudniejszą uznaje walkę o utrzymanie w Raciborzu komendy oddziału Straży Granicznej. Przypomnijmy, że na bazie Śląskiego i Sudeckiego OSG powstanie jeden oddział, chroniący całą polsko-czeską granicę. Trwa batalia o wyznaczenie siedziby jego komendy. Rywalizują Racibórz oraz Kłodzko, nieoficjalnie popierane przez wicepremiera Grzegorza Schetynę. Siedlaczek wystosował do niego interpelację w tej sprawie (tekst poniżej). Pod petycją wspierającą lokalizację w Raciborzu podpisali się wszyscy śląscy parlamentarzyści. Zdaniem posła, nie można wykluczyć, że komenda główna SG oraz MSWiA, mają na względzie narosłe kontrowersje, odsunie w czasie projektowane zmiany.

(waw) 

Warszawa, dnia 10.02.2009 r.

Poseł na Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej
Henryk Siedlaczek
Klub Parlamentarny
Platforma Obywatelska


Szanowny Pan
Grzegorz Schetyna
Minister Spraw Wewnętrznych
i Administracji


INTERPELACJA

W sprawie restrukturyzacji Śląskiego Oddziału Straży Granicznej (ŚOSG).

Szanowny Panie Ministrze,

Sprawa likwidacji ŚOSG wzbudziła w ostatnim czasie wśród  Raciborzan sporo emocji. Według wstępnej koncepcji restrukturyzacji Straży Granicznej, likwidacja obecnego ŚOSG może nastąpić już do końca 2010 roku. Problem polega na tym, że owa koncepcja zakłada funkcjonowanie na granicy z Czechami tylko jednego oddziału. Choć w chwili obecnej prowadzone są wprawdzie jedynie prace koncepcyjne dotyczące wytypowania siedziby przyszłego oddziału Straży Granicznej, obejmującego swoim zasięgiem cały odcinek granicy z Republiką Czeską, to dochodzące do Raciborza niepokojące informacje o ewentualnej możliwości likwidacji siedziby ŚOSG, wzbudziły w tym mieście uzasadniony niepokój wśród zainteresowanych, a także władz miasta.

Biorąc pod uwagę zadania realizowane przez Straż Graniczną w głębi kraju, przede wszystkim przeciwdziałanie i zwalczanie nielegalnej migracji i przestępczości z udziałem cudzoziemców, a także ochronę szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym, usytuowanie oddziału – jak do tej pory - w Raciborzu, wydaje się być w pełni uzasadnione. Wynika z położenia samego Raciborza w bezpośredniej bliskości aglomeracji śląskiej – obszaru, o dużym skupisku ludności, gdzie przebiegają główne ciągi komunikacyjne, co zwiększa w tym rejonie zagrożenie nielegalna migracją i przestępczością zorganizowaną. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni stan infrastruktury niezbędnej dla właściwego i efektywnego funkcjonowania komendy oddziału w Raciborzu zgodnie z założeniami oszczędnego gospodarowania oraz bardzo dobre zaplecze kadrowe i logistyczne, jakie wypracowano na przestrzeni wielu lat praktyki funkcjonowania Straży Granicznej w tym mieście.

ŚOSG w Raciborzu realizuje ustawowe zadania na obszarze województw: śląskiego i opolskiego. Przeciwdziała nielegalnej migracji, prowadzi kontrolę legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, realizuje czynności zlecone przez uprawnione organy, zwalcza przemyt narkotyków i towarów akcyzowych, zapobiega wwozowi do Polski materiałów niebezpiecznych i szkodliwych. Obsługuje ponadto międzynarodowy port lotniczy w Pyrzowicach, gdzie prowadzi kontrolę graniczną i realizuje zadania związane z kontrolą bezpieczeństwa. Kontroluje ruch oraz zapewnia ochronę krajowych i międzynarodowych szlaków komunikacyjnych (drogowych i kolejowych).

W Raciborzu, gdzie usytuowana jest siedziba oddziału, mieszkają najwyżsi rangą funkcjonariusze i znaczna większość pracowników cywilnych komendy. Restrukturyzacja połączona z likwidacją aktualnej komendy oddziału oznaczałaby dla funkcjonariuszy konieczność zmiany miejsca pracy lub odejścia ze służby, a dla ponad 200 zatrudnionych w raciborskiej komendzie pracowników cywilnych – głównie mieszkańców Raciborza i okolic, utratę pracy i dołączenie do grona bezrobotnych, co w obecnej sytuacji gospodarczej może być dla miasta i regionu poważnym problemem.

Za usytuowaniem komendy przyszłego oddziału Straży Granicznej w Raciborzu (w obecnej komendzie ŚOSG) pozostają przede wszystkim racjonalnie wymierne argumenty finansowe, organizacyjne i korzystne, z racji zadań nałożonych na Straż Graniczną, uwarunkowania geograficzno  - operacyjne.

Wśród argumentów o charakterze finansowym, nie sposób nie wspomnieć, że koszt utrzymania obiektu w Raciborzu jest bardzo niski  – rocznie wynosi około 410 tys. złotych (dla porównania obiekt w Kłodzku szacunkowo około 3 razy więcej). Wiąże się to z niewielką powierzchnią gruntów - 2,8 ha oraz liczącą około 6,2 tys. m2 powierzchnią użytkową obiektów, z czego około 5 tys. m2 stanowi powierzchnia użytkowa budynków administracyjno-biurowych (obiekt w Kłodzku jest znacznie większy, składa się z większej ilości budynków o znacznie większej powierzchni, a co za tym idzie ze znacznie większymi opłatami za media, podatki, opłaty z tytułu trwałego zarządu oraz nakładami ponoszonymi na konserwacje i remonty substancji budowlanej).

Kompleks w Raciborzu posiada powierzchnię użytkową (zarówno  w części administracyjnej jak i części pomocniczej, w tym powierzchni gruntów) adekwatną do potrzeb, bez nadmiernie rozbudowanych elementów, które generują koszty utrzymania. Posiadana infrastruktura, zwłaszcza w aspekcie prowadzonej aktualnie rozbudowy części administracyjnej, pozwala w zupełności na prawidłowe funkcjonowanie komendy oddziału (nawet przy zwiększeniu obsady etatowej) bez konieczności generowania kosztów związanych z utrzymaniem obiektów znacznie przekraczających potrzeby. Biorąc pod uwagę, że w ramach planowanej restrukturyzacji stan etatowy nowego oddziału został ustalony na tym samym poziomie (bez względu na umiejscowienie jego siedziby), to przy wyborze jednego z dwóch wariantów należałoby wziąć pod uwagę tylko koszty utrzymania nieruchomości (media, konserwacja, podatki i opłaty) bez doliczania do nich kosztów osobowych.

Pozostawienie komendy oddziału w Raciborzu wpłynie radykalnie również na zmniejszenie w latach następnych nakładów Państwa ponoszonych na utrzymanie nieruchomości. Powyższe wynika z faktu, iż lokalizacja w Raciborzu siedziby komendy nowego oddziału SG, a w Kłodzku placówki SG umożliwi ograniczenie powierzchni kompleksu w Kłodzku do wysokości niezbędnej dla potrzeb placówki (gdyż głównym czynnikiem generującym koszty utrzymania nieruchomości jest jej wielkość). Natomiast lokalizacja w Raciborzu placówki SG, a w Kłodzku komendy oddziału nie wpłynie na zmniejszenie kosztów utrzymania. Skarb Państwa będzie w dalszym ciągu ponosił koszty utrzymania obu nieruchomości w niezmienionej wysokości. Ponadto lokalizacja komendy oddziału w Raciborzu pozwoli na osiągnięcie przez Skarb Państwa dochodu ze sprzedaży zbędnej dla potrzeb Placówki SG w Kłodzku części nieruchomości. Natomiast przyjęcie wariantu zlokalizowania komendy oddziału w Kłodzku i placówki SG w Raciborzu, z uwagi na układ funkcjonalny istniejącej zabudowy w Raciborzu, nie pozwoli na dokonanie sprzedaży nawet części zasobu.

Stąd też skutki finansowe rzutujące na wydatki Państwa w latach  następnych przemawiają za usytuowanie (pozostawienie) komendy nowego oddziału w Raciborzu. Za tym przemawia też fakt, że w 2009 roku dokończono w Raciborzu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2009” – między innymi termomodernizacja, dzięki której opłaty za media (ogrzewania) spadną rocznie o około 90 tys. złotych;

Nieporównywalnie niski jest także koszt remontów obiektu (w przypadku zdarzeń losowych), co wskazują nakłady przeznaczone w ramach wspomnianego powyżej programu modernizacji (dla komendy w Raciborzu przeznaczono 8,5 mln zł, dla komendy w Kłodzku – 11 mln zł);
Podobnie niskie kwoty wydatkowano na modernizację obu obiektów w poprzednich latach: w latach 2007-2008 wydano na komendę w Raciborzu 5,1 mln złotych (z przyznanych 8,5 mln) oraz na komendę w Kłodzku 5,3 mln złotych (z przyznanych 11 mln);

Znacznie niższy jest koszt wynagrodzeń osób zatrudnionych w komendzie w Raciborzu (ze względu na bardzo wysoki stopień „ucywilnienia” pionu logistycznego i finansowego, nie wykonującego zadań ustawowych, oznaczający w praktyce pozostawienie funkcjonariuszy tylko na stanowiskach kierowniczych – naczelnicy wydziałów, kierownicy niektórych sekcji);

Obiekt Straży Granicznej w Raciborzu funkcjonuje  bez żadnych dodatkowych kosztów. Kończone w 2009 roku inwestycje, są ostatnimi inwestycjami koniecznymi do zrealizowania. Komenda w Raciborzu nie będzie wymagać już żadnych dodatkowych nakładów finansowych.

Do argumentów o charakterze organizacyjnym, przemawiających za usytuowaniem siedziby nowego oddziału w Raciborzu przemawiają  przede wszystkim: deklaracja Prezydenta Miasta o przekazaniu mieszkań na potrzeby funkcjonariuszy przenoszonych z komendy w Kłodzku (dotychczas miasto przekazało 25, obecnie prezydent miasta zadeklarował chęć przekazania kolejnych 10). Prezydent Raciborza zobowiązał się też do wsparcia oddziału, w razie większych potrzeb lokalowych.

W wypadku lokalizacji komendy w Raciborzu, zapewniona zostanie  bezpośrednia łączność radiowa na całym odcinku nowego Oddziału za pośrednictwem istniejącej sieci przekaźników. Sygnał z komendy w Kłodzku nie zapewnia takiej łączności na całym odcinku ze względu na uwarunkowania geograficzne (musi być najpierw „wyprowadzony” na zewnątrz Kotliny Kłodzkiej). Dostosowanie do warunków jakie już w tej chwili zapewnia obiekt w Raciborzu pociągnie za sobą duże wydatki.
Racibórz posiada ponadto bardzo dobrze wyszkolony i przygotowany zespół informatyków ( przede wszystkim pracowników cywilnych) pracujących nad projektami ogólno-strażogranicznymi (biometria w SG, System Wspomagania Kierowania, System Koordynacji Ochrony Szlaków Komunikacyjnych, które są lub będą wdrażane w całym kraju).

Atutem komendy oddziału w Raciborzu jest młoda kadra (łącznie z kadrą kierowniczą średniego szczebla). 33% funkcjonariuszy Komendy Oddziału posiada prawo do niepełnych uprawnień emerytalnych, a tylko 34 funkcjonariuszy posiada pełne uprawnienia emerytalne.
Komenda w Raciborzu posiada pełną bazę szkoleniową (sala dopraw, sale szkoleniowe, hala sportowa oraz nowoczesna strzelnica) w zmodernizowanych budynkach komendy w Raciborzu. Możliwy jest  pełny monitoring obiektów komendy oddziału oraz pełne zabezpieczenie w zakresie ochrony informacji niejawnych (strefy wyłącznie w 1 budynku administracyjno-biurowym).

Począwszy od 2003 roku, ŚOSG w Raciborzu konsekwentnie realizował zaplanowane działania w zakresie reorganizacji i dostosowania placówek, które dzisiaj pozwalają sprawnie i skutecznie realizować zadania w warunkach Schengen, przede wszystkim w zakresie zwalczania i przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz ochrony szlaków komunikacyjnych o znaczeniu międzynarodowym. Istotne znaczenie ma rozmieszczenie placówek Śląskiego Oddziału SG, które dzięki odpowiedniej analizie zlokalizowano głównie wokół ważniejszych centrów Śląska i Opolszczyzny, w bezpośredniej bliskości administracji wojewódzkiej oraz w pobliżu przecięcia głównych szlaków komunikacyjnych (drogowych, kolejowych), a przede wszystkim w miejscach o największym zagrożeniu przestępczością.

Poprzez korzystanie z własnego zaplecza logistycznego (również wg wytycznych), komenda w Raciborzu posiada pełne przygotowanie w zakresie logistycznego zaopatrzenia placówek całego nowego oddziału.

Oddział Straży Granicznej w Raciborzu może zapewnić żywienie i badania lekarskie dla cudzoziemców osadzonych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych (w przyszłości aresztach w celu wydalenia – w Cieszynie i w Opolu);

W przypadku argumentów o charakterze geograficzno-operacyjnym, za lokalizacją komendy nowego oddziału w Raciborzu przemawia z pewnością  bliskość dużych skupisk ludności - miasta województwa śląskiego. Dla porównania Sudecki OSG, po włączeniu Łużyckiego, posiadać będzie jedno duże centrum ludnościowo-inwestycyjne we Wrocławiu.

Z punktu widzenia zasięgu obszaru funkcjonowania, istotne jest położenie i odległość Raciborza do najważniejszych centrów przyszłego oddziału – Aglomeracji Śląskiej, Opola, Wrocławia (2h jazdy).  Należy przy tym wspomnieć o pozostałych centrach regionalnych – Gliwicach, Rybniku, Jastrzębiu Zdroju, Żorach, Sosnowcu, a także dawnych siedzibach województw – Bielsku-Białej i Częstochowie.
Lokalizacja komendy oddziału w Raciborzu zapewni lepsze skomunikowanie z Komendą Główną Straży Granicznej w Warszawie (obecnie DK1 /E75/, wkrótce A1);

Rejon ten, to miejsce skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych A1 północ-południe oraz A4 wschód-zachód (drogowych i kolejowych) w okolicy Raciborza (Gliwice Sośnica – 40 km). W niedalekiej odległości przebiega śląska Drogowa Trasa Średnicowa łącząca Katowice poprzez Chorzów z Zabrzem (docelowo z Gliwicami), a w przyszłości biegnąca także z Katowic poprzez Mysłowice do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej;

Znajdują się tutaj główne dworce kolejowe (o rocznych odprawach pasażerów powyżej 1 mln) objęte działaniami Straży Granicznej – tj. Katowice, Gliwice, Opole, Częstochowa, Zawiercie, Bielsko-Biała (dla porównania – oddział w Kłodzku posiada w swoim zasięgu tylko Wrocław);

Nie bez znaczenia jest też bliskość najważniejszego portu lotniczego tej części Polski, a drugiego w Polsce po warszawskim Okęciu – Katowic-Pyrzowic, w którym oddział realizuje zadania związane z kontrolą granic zewnętrznych UE. Planowane do oddania są również dwa inne lotniska – lotnisko pod Opolem w Kamieniu Śląskim oraz lotnisko w Katowicach Muchowcu, gdzie planowane jest przeniesienie prywatnego ruchu lotniczego z Pyrzowic). Dodatkowo port w Katowicach jest położony blisko trzeciego portu lotniczego w Polsce – w Krakowie-Balicach (70 km autostradą A4). Otwarcie nowych lotnisk skupionych w bezpośrednim zasięgu działania Komendy w Raciborzu, wymagać będzie nadzoru nad wykonywaną kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku w Muchowcu oraz kontroli bezpieczeństwa i granicznej w Opolu. Dla porównania Sudecki OSG realizuje zadania w porcie lotniczym we Wrocławiu (piąte w kraju).

Z Raciborza jest bardzo blisko od głównej stacji przeładunkowej kolei szerokotorowej w Sławkowie (główny szlak towarowy ze Wschodu);

Na Śląsku usytuowany jest ośrodek dla cudzoziemców (Bytom), w tym rejonie propagowana jest też działalność stowarzyszeń cudzoziemskich – przykładem mogą być plany otwarcia Chińskiego Centrum Handlowego w Tarnowskich Górach. Za istotne uważa się także  inne czynniki przyciągające cudzoziemców – jak na przykład kluby sportowe, szczególnie piłkarskie, hokejowe, korzystające coraz częściej ze sportowców pochodzących z państw trzecich;

Racibórz dzieli  niewielka odległość do jednego z najbogatszych i najbardziej zaludnionych regionów Republiki Czeskiej – regionu morawsko-śląskiego z centrami w Ostrawie, Ołomuńcu, Karwinie, Frydku-Mistku. W regionie zlokalizowany jest główny obszar przemysłowy Czech, a po Pradze i Brnie główne skupiska cudzoziemców, przede wszystkim Chińczyków, Wietnamczyków oraz mniejszości romskiej;

Istotny jest zwłaszcza  czynnik ruchu drogowego i kolejowego – należy podkreślić, że przez Śląsk biegł główny ciąg komunikacyjny prowadzący przez dawne przejścia graniczne – kolejowe Zebrzydowice i drogowe Cieszyn na południe Europy. Wspomniane przejścia graniczne stanowiły największe przejścia graniczne przed zniesieniem kontroli granicznych na granicach wewnętrznych. Należy pamiętać, że szlaki te nadal są głównymi szlakami komunikacyjnymi – trzeba podkreślić, że w niedalekiej przyszłości po oddaniu autostrady A1 główna trasa komunikacyjna z północy na południe Europy poprzez Polskę, przesunie się w pobliże Raciborza – poprzez gliwicki węzeł Sośnica, biegnąc za Rybnikiem na południe połączy się w okolicach Chałupek z autostradami czeskimi biegnącymi w kierunku Pragi, Wiednia.

Problem na razie nie podnoszony – aczkolwiek ważny – przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych z pewnością skupi się na tej trasie i będzie znacznie prostszy do skoordynowania z komendy mieszczącej się w pobliskim Raciborzu, niż z dalekiego Kłodzka.

Podsumowując, lokalizacja komendy oddziału Straży Granicznej na granicy z Czechami będzie miała istotny wpływ na realizację zadań tej formacji na przyszłe lata. Umiejscowienie komendy na terenie jednego z miast Śląska – Raciborza, pozwoli efektywnie i skutecznie działać w rejonie stanowiącym największe zagrożenie w tej części Polski. Znacznie łatwiej będzie współdziałać komendantowi oddziału, jako reprezentantowi organu administracji rządowej z partnerami w miastach wojewódzkich. Znacznie łatwiej będzie również prowadzić monitoring zagrożeń cudzoziemskich oraz o charakterze kryminalnym z miasta będącego blisko skrzyżowania głównych tras komunikacyjnych oraz głównych centrów handlowo-przemysłowych. Znacznie łatwiej będzie prowadzić działania na terenie Śląska i Wrocławia z Raciborza, niż z oddalonego od głównych centrów i tras komunikacyjnych Kłodzka.

Usytuowanie komendy przyszłego oddziału w Raciborzu ma ogromne znaczenie w kontekście realizowanych przez Straż Graniczną wiodących zadań migracyjnych. Na terenie działania oddziału zameldowanych jest prawie 9 tysięcy cudzoziemców, monitorowanych jest 80 uczelni wyższych na terenie całego Śląska i Opolszczyzny i prawie 800 cudzoziemców studiujących na nich (dla porównania w Sudeckim – uczelnie skupione są głównie we Wrocławiu, razem na terenie województwa dolnośląskiego są 53 uczelnie). W zakresie monitoringu zatrudnianych cudzoziemców na trenie Śląskiego OSG odnotowano złożenie ponad 6 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy, dla porównania w dolnośląskim – zdecydowaną większość we Wrocławiu – ponad 3 tysiące. Kierując się wieloletnim doświadczeniem, wypracowano w Raciborzu sprawny mechanizm współpracy wydziałów komendy oddziału z innymi organami i instytucjami (zarówno na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, jak i gminnym) w sprawach dotyczących cudzoziemców. Komenda oddziału prowadzi m.in. opiniowania na wniosek Wojewody, monitoring uczelni, monitoring pracodawców zatrudniających cudzoziemców.

Dobrze układa się współpraca z administracją, szczególnie na poziomie wojewódzkim, w zakresie prowadzenia skomplikowanych spraw związanych z legalizacją pobytu cudzoziemców. Na bieżąco realizowane są kontakty robocze oficerów łącznikowych ds. cudzoziemców Straży Granicznej z pracownikami urzędów wojewódzkich.

Lokalizacja w Raciborzu komendy przyszłego oddziału, jest szczególnie istotna w kontekście zadań związanych z rozpoznawaniem i przeciwdziałaniem przestępczości pozostającej we właściwości Straży Granicznej. Położenie miasta w pobliżu aglomeracji śląskiej - obszaru ze zidentyfikowanymi centrami przestępczości, regionu który ze względu na dogodne warunki socjalno-bytowe przyciąga dużą ilość cudzoziemców (zarówno tych przebywających legalnie, jak i nielegalnie), a wreszcie terenu, przez który przebiegają i krzyżują się główne ciągi komunikacyjne - sprzyja skutecznej i sprawnej realizacji przez zadań związanych ze zwalczaniem nielegalnej migracji oraz przestępczości z udziałem cudzoziemców lub mającej charakter transgraniczny, a także ochronę międzynarodowych szlaków komunikacyjnych. Zadania te realizowane są nie tylko przez placówki ŚOSG, ale również przez wydziały komendy ŚOSG w Raciborzu. Jest to możliwe dzięki usytuowaniu komendy w bezpośredniej bliskości obszaru zagrożonego przestępczością. Takie położenie (również w odniesieniu do całego przyszłego oddziału na granicy z Czechami) sprzyja sprawnemu operowaniu siłami komendy oddziału, której działanie nie zamyka się wyłącznie na zabezpieczeniu logistycznym i czynnościach administracyjnych, ale dotyczy, i to w sposób istotny, wspierania placówek oraz samodzielnej realizacji ustawowych zadań, przede wszystkim w odniesieniu do przeciwdziałania nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej.

Odnosząc się do sfery finansowej, lokalizacja nowej komendy w obecnej siedzibie komendy Śląskiego OSG jest również w pełni zasadna. Obiekt ten jest mniejszy i tańszy w utrzymaniu, a jednocześnie całkowicie wystarczający dla potrzeb przyszłej komendy.

Odnosząc się do sfery organizacyjnej, korzystniejsze jest utworzenie komendy nowego oddziału w oparciu o obecną komendę ŚOSG w Raciborzu, która kadrowo przygotowała wykwalifikowaną kadrę pracowników cywilnych, zabezpieczając zaplecze logistyczne i umożliwiając funkcjonariuszom realizowanie ustawowych zadań formacji. Ogromne znaczenie ma tu również czynnik finansowy wynikający z wysokiego ucywilnienia komendy w Raciborzu.

Również podsumowując czynniki geograficzno-operacyjne można stwierdzić, że zasadnym jest pozostawienie komendy oddziału w regionie, który z punktu widzenia zagrożeń i zadań formacji na odcinku granicy z Czechami, jest regionem newralgicznym. Pozostawienie komendy oddziału na uboczu, w Kotlinie Kłodzkiej może skutkować w przyszłości nieodwracalną utratą rozpoznania w sytuacji migracyjnej i przestępczej Śląska. Natomiast zlokalizowanie komendy w Raciborzu pozwoli efektywnie operować zarówno we Wrocławiu, Opolu, jak i całej aglomeracji śląskiej skupionej w pasie, przebiegającej przez wskazane trzy województwa, autostrady A4.

Obecna koncepcja dostosowania Straży Granicznej do nowych zadań zakłada pozostawienie dwóch oddziałów: na granicy z Czechami i na granicy ze Słowacją. Jeżeli jednak w przyszłości na całej granicy południowej zostanie utworzony tylko jeden oddział SG, najwłaściwszą lokalizacją jego komendy będzie właśnie Śląsk, stanowiący centralnie położoną aglomerację południowej Polski, z dobrym dojazdem do Wrocławia, Opola i Krakowa. Dlatego rozpatrując dzisiaj kwestię lokalizacji komendy oddziału na granicy z Czechami należy myśleć perspektywicznie,  uwzględniając m.in. aspekt ekonomiczny.

Przedstawiając  bardzo szeroko – aczkolwiek rzeczowo i racjonalnie -  argumenty niezbicie przemawiające za usytuowaniem siedziby komendy nowego oddziału SG w Raciborzu, kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

1. Czy w obliczu przedstawionej powyżej argumentacji, niezbicie przemawiającej za usytuowaniem w Raciborzu siedziby nowego oddziału SG, rozważy Pan taką możliwość?
2. W której komendzie OSG (Racibórz, Kłodzko) wystąpią większe koszty osobowe (i jakie?), przy zwalnianiu pracowników cywilnych zatrudnionych wyłącznie w  komendzie oddziału?
3. Jakie zostały ustalone ramowe potrzeby w zakresie infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania komendy oddziału przy jednoczesnym uwzględnieniu zasad prawidłowej gospodarki mieniem stanowiącym własność Skarbu Państwa, w celu wyeliminowania sytuacji prowadzącej do posiadania ponadnormatywnej powierzchni substancji budynkowej i terenu, generujących powstanie zbędnych kosztów?
4. Który z oddziałów ponosi wyższe koszty utrzymania (i jakie?) komendy oddziału w zakresie utrzymania substancji budowlanej, w tym media, konserwacja, podatki i opłaty, koszty osobowe związane z utrzymaniem zasobów (wynagrodzenie pracowników obsługi)?
5. Ile % budynków wchodzących w skład kompleksów obu komend oddziału zostało wyremontowanych i jakie będą w roku bieżącym i w najbliższych latach potrzeby finansowe w zakresie niezbędnych robót inwestycyjno-remontowych?
6. Jakie są wyniki analizy skutków finansowych dla budżetu Państwa obu wariantów lokalizacji komendy oddziału, w tym wysokości kosztów utrzymania i możliwości uzyskania dochodu dla budżetu Państwa uzyskanego w wyniku sprzedaży zbędnej dla potrzeb SG części nieruchomości?
7. Gdzie oddział Straży Granicznej na granicy z Republiką Czeską planuje skupić główny wysiłek, mając na uwadze szlaki komunikacyjne, demografię (w tym cudzoziemców), urbanizację, ilość odprawianych osób na granicy zewnętrznej (lotniska),  w kontekście realizacji ustawowych zadań?
8. Jakie konkretne kryteria (związane z ustawowymi zadaniami SG) przyjęto do wypracowania lokalizacji komendy nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej?
9. Na terenie którego obecnego oddziału występują największe zagrożenia nielegalną migracją, przestępczością  zorganizowaną, pospolitą?
10. Lokalizacja której komendy pozwala na najtańsze i skuteczne zarządzanie na terenie trzech województw w zakresie realizacji ustawowych zadań SG?
11. Biorąc pod uwagę szeroko rozumianą działalność administracyjną, procesową, który z oddziałów posiada dogodniejszy dostęp do Urzędów Wojewódzkich, sądów, prokuratur, Państwowych Inspekcji Pracy, Urzędów Celnych, Komend Wojewódzkich Policji, ulokowanych na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego?
12. Czy prawdą jest – jak dowiedziałem się z nieoficjalnych źródeł, iż z komendy oddziału w Kłodzku, w przeciwieństwie do Raciborza, nie ma możliwość pokrycia łącznością radiową całości terenów województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego, czyli obszaru działania przyszłego Oddziału Straży Granicznej?
13. Jaki jest obecny stan zmian organizacyjnych obu oddziałów związanych z  koniecznością dostosowania podległych placówek do sprawnej i skutecznej realizacji w głębi kraju zadań wynikających z przyłączenia Polski do Strefy Schengen?
14. Co jest powodem przyspieszenia działań w sprawie lokalizacji komendy nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, skoro decyzja w sprawie umiejscowienia komendy nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej miała być podjęta (najprawdopodobniej) do końca 2011 roku, a utworzenie nowego Śląskiego Oddziału Straży Granicznej miało nastąpić do końca 2012 roku?
15. Co stoi u podstaw planowanej sieci komend oddziałów Straży Granicznej polegającej na przenoszeniu ich z  dużych obszarów miejskich o istotnym znaczeniu: Szczecin, Racibórz, a pozostawianiu komend w małych miastach?

Z poważaniem

 

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202517:36

Zmarł ks. Andrzej Kałuża, były proboszcz z Borucina

Zmarł ks. Andrzej Kałuża, były proboszcz z Borucina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marian Wasiczek
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Nadchodzący weekend obfitował będzie w wiele ciekawych wydarzeń. Sprawdź, co będzie się działo w Raciborzu i okolicach.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:02

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata

II LO żegna swoich maturzystów. Są gotowi do podboju świata - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

150 uczniów z pięciu klas czwartych Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza opuściło dziś mury swojego liceum. W styczniu bawili się na studniówce, a dziś zakończył się dla nich ostatni semestr. "Stajecie u progu nowego życia, jesteście gotowi do podboju świata" - żegnał ich dzisiaj, 25 kwietnia, dyrektor Maciej Malinowski.

fot. Mirosław Basista, FotoPerla.eu
Reklama
Aktualności25 kwietnia 202518:10

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych

Pożegnanie rocznika 2020/2025 w Zespole Szkół Ekonomicznych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. ZSE, fot. Iwona Kwapisz, Maciej Mazur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202514:29

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend po raz kolejny wypełniony będzie piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną mecze na szczeblu od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Z kolei hali OSiR Racibórz czeka nas sportowa rywalizacja oldbojów z charytatywnym akcentem.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.