W Borucinie dyskutowano o Morawcach

Tożsamość na pograniczu, Gazety opawskie o Morawcach na Śląsku Pruskim, Rola duchowieństwa w kształtowaniu tożsamości kulturowej Morawian - taką tematyką, przy pełnej sali domu kultury, zajęto się wczoraj w Borucinie na konferencji naukowej Tożsamość morawska na pograniczu polsko - czeskim.
To kolejne przedsięwzięcie Miejskiego Ośrodka Kultury z Krzanowic, który dzięki wsparciu Unii Europejskiej, za pośrednictwem Euroregionu Silesia wespół z czeskim partnerem z Kuchelnej, stara się pielęgnować tradycje morawskiej enklawy w powiecie raciborskim. Morawcy zamieszkują gminy Krzanowice, Krzyżanowice i Pietrowice Wielkie. Niemal całkowicie morawski charakter zachował Borucin. Ludzie mówią tu gwarą laską, w kościołach używają kancjonałów i żywo pielęgnują zwyczaje i dialekt przodków.
- Sobotni termin nie jest przypadkowy. Chcieliśmy połączyć sesję popularno-naukową z biesiadą - mówi Marian Wasiczek, dyrektor MOK-u. Po prelekcjach, których wysłuchał m.in. europoseł Marek Migalski, były występy krzanowickich Om oraz przyśpiewki ludowe w wykonaniu mieszkanek Borucina. Była też wspólna kolacja i promocja książki Jako rzadziły i o czym pyrwe śpiwały nasze Omy.
Tematyka wykładów:
dr Joanna Maksym - Benczew - Tożsamość na pograniczu
prof. doc. PhDr. Dan Gawrecki, CSc. - Gazety opawskie o Morawcach na Śląsku Pruskim.
dr Kornelia Lach - Rola duchowieństwa w kształtowaniu tożsamości kulturowej Morawian.
dr Grażyna Balowska - Tożsamość jednostkowa na pograniczu językowym. Casus Óndry Łysohorskiego.
doc. PhDr. Libor Martinek - Hulczyńskie w dziele Petra Cichonia.
dr Zbyněk Holub - Několik poznámek ke specifikům osídlení a mluvy tzv. Moravců, Prajzáků a Slezáků na českopolském pomezí Hlučínska, Opavska a Ratibořska.
(w)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany