Komisja oświaty zwiedziła ZSS

Dzisiejsze posiedzenie komisji oświaty powiatu raciborskiego odbyło się w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. Radni mieli okazję zobaczyć w jakich warunkach uczą się uczniowie z upośledzeniem umysłowym, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, mogli też przetestować salę doświadczeń świata.
W skład Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu wchodzi SP Specjalna nr 10, Gimnazjum Specjalne, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy i ZSZ Specjalna nr 7. Do placówki uczęszcza 220 uczniów w wieku od 7 do 25 lat. Do szkoły uczniowie zapisywani są na wniosek rodziców na podstawie orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Są to dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym i głębokim, w tym z zaburzeniami sprzężonymi m.in. z dysfunkcjami narządu ruchu, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, wadami mowy, niepełnosprawnością wieloraką z terenu powiatu raciborskiego, ale też spoza powiatu i województwa.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia komisji oświaty powiatu raciborskiego zgromadzeni goście mieli okazję zwiedzić ZSS. Szkoła dysponuje m.in. pracownią do prowadzenia zajęć metodą Tomatisa, pracownią ceramiczną, drewna i żywienia, pracownią internetową, salą doświadczeń świata. Po szkole oprowadziła gości dyrektor ZSS Ewa Konopnicka. - Wśród wielu metod stosowanych w szkole na uwagę zasługują: metoda Tomatisa, Dennisona, metody aktywizujące, metoda integracji sensorycznej, metoda Sherborne, polisensoryczne poznawanie świata. Od tego semestru wprowadziliśmy w szereg zajęć dogoterapię, jest to nowość, która cieszy się wśród naszych wychowanków dużym zainteresowaniem. 64 % naszych uczniów to osoby z głębszym upośledzeniem - powiedziała Ewa Konopnicka.
Przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i rekreacji Adrian Plura zwrócił uwagę, iż Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna powinna podjąć współpracę z ZSS. - Zaplecze tej szkoły może być doskonałym uzupełnieniem dla poradni, warto rozważyć współpracę, tym bardziej, że popołudniami szkoła jest pusta. Jestem pod wrażeniem tego, co tu zobaczyłem. Dyrektor szkoły należą się podziękowania, za pozyskiwanie środków i sponsorów na doposażenia pracowni - powiedział Adrian Plura.
Ewa Konopnicka zwróciła też uwagę na potrzeby placówki, do których należą: adaptacja budynku kotłowni na potrzeby magazynu mebli oraz wyburzenie komina, gruntowny remont toalet uczniowskich wraz z wymianą rur kanalizacyjnych w całym budynku. - Problemem jest też to, że niebawem może nam zabraknąć sal do prowadzenia zajęć. Mamy jeszcze dwie sale, które można podzielić i pewnie zrobimy to w czasie wakacji - wyjaśniła dyrektor ZSS.
Sisi
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany