Jubileuszowe obchody w PCK

Pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, honorowi krwiodawcy, oraz członkowie i przedstawiciele klubów PCK zebrali się dziś w Sali koncertowej raciborskiego Muzeum, by świętować 50-lecie Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pierwszy w Polsce ośrodek zajmujący się problemami krwiodawstwa, powstał przy Szpitalu Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie w 1935 roku. W Raciborzu krwiodawstwo było ściśle związane ze Szpitalem Miejskim przy ulicy Bema. Pierwszy Klub Honorowego Krwiodawstwa w naszym mieście, powstał w 1965 roku przy Zakładach Elektrod Węglowych. Jego prezesem został Henryk Delong, który był obecny na dzisiejszej uroczystości.
Lata 60. i 70. były przełomowym momentem dla rozwoju krwiodawstwa w Raciborzu, w tym czasie liczba klubów rosła „jak grzyby po deszczu”. W latach 90-tych odebrano krwiodawcom szereg przywilejów i uprawnień, co przyczyniło się do spadku zainteresowania krwiodawstwem i tym samym do zmniejszenia liczby klubów z 16 do 8. Dzisiaj ciężko pozyskać krwiodawców, a jedyną nadzieją i przyszłością honorowego krwiodawstwa jest młodzież – mówi szef raciborskiego PCK, Stanisław Biel.
Dzisiejsza uroczystość była wyrazem szacunku i uznania dla wszystkich ludzi skupionych wokół idei honorowego oddawania krwi, dlatego też wszystkim zasłużonym wręczono pamiątkowe odznaczenia.
Medale 50-lecia na ręce dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - Marii Wiechy, opiekuna SK PCK i HDK przy zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej - Łucji Gomółki, opiekuna SK PCK i HDK w ZSZ w Raciborzu - Anny Dempniak, Jerzego Janus, Henryka Delonga oraz Stanisława Biela złożyli : Helena Kupka - dyrektor Śląskiego Zarządu Okręgowego PCK i Mieczysław Sierak – wiceprezes ZR PCK.
Następnie Stanisław Biel i Mieczysław Siorak wręczyli statuetki za propagowanie idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży szkolnej i studenckiej. Wyróżnienia te otrzymali: Rektor PWSZ – prof. Michał Szepelawy, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych – Zenon Sochacki, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych – Sławomir Janowski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej – Kazimierz Szczepanik, dyrektor I LO w Raciborzu– Wojciech Janiczko, dyrektor II LO w Raciborzu– Leszek Wyrzykowski (w jego imieniu statuetkę odebrała opiekun Koła PCK i HDK w II LO – Elżbieta Kilijan) oraz dyrektor ZSZ w Raciborzu – Bożena Chudzińska – Latacz.
Za aktywną działalność, wspierającą ruch honorowego krwiodawstwa, medalami Okręgowej Rady Honorowego Dawstwa Krwi wyróżniono: Elżbietę Kilijan, Annę Simek, Roberta Myśliwego, Beatę Fedyn, Jolantę Hyjek i Tomasza Tapper, który za zasługi otrzymał także pamiątkową statuetkę.
Z okazji 50 rocznicy życzenia oraz kwiaty na ręce Stanisława Biela złożyła wiceprezydent Raciborza Ludmiła Nowacka. Z pamiątkowym podarunkiem i życzeniami przybył także starosta raciborski Adam Hajduk.
Po zakończeniu części oficjalnej, popis swoich umiejętności, dali uczniowie raciborskiej Państwowej Szkoły Muzycznej.
Iwona Świtała
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany