Najczęściej uzależniają się od gier

Problem uzależnienia od komputera nie jest obcy raciborskim dzieciom. Do naszej poradni trafiają pojedyncze osoby, rodzice, z prośbą o pomoc w związku z nadużywaniem przez ich dzieci komputera – przyznają specjaliści z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu.
Uzależnienie dotyczy zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjów czy placówek ponadgimnazjalnych. – Najczęściej problemem są gry sieciowe, ale przy okazji grania młodzi ludzie korzystają także z innych stron, choć grom poświęcają zdecydowanie najwięcej czasu – mówią specjaliści z raciborskiej placówki, którzy zauważają, że problem uzależnienia od komputera często wykryty zostaje przypadkiem. – Do naszej poradni trafiają pojedyncze osoby, rodzice, z prośbą o pomoc w związku z nadużywaniem przez ich dzieci komputera. Czasem problem ten „wypływa” podczas rozmów z rodzicami, których dzieci są diagnozowane w poradni w związku z problemami w nauce czy zachowaniu. Także podczas zajęć z uczniami czy spotkań z rodzicami w szkołach zauważamy, dowiadujemy się, że spora grupa uczniów korzysta z Internetu w sposób niekontrolowany i za długo. Niestety wiele osób nie ocenia tego jako istotny problem i nie widzi potrzeby podjęcia jakichś oddziaływań w tym zakresie – zauważają przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Raciborzu.
Nie dłużej niż 2 godziny
Kiedy zaczyna się problem? Co powinno zaniepokoić rodziców? – Oczywiście są kryteria uzależnienia K. Young, ale rodzice powinni być czujni, kiedy dziecko spędza przy komputerze więcej niż 2 godziny dziennie, granie w gry komputerowe czy korzystanie z Internetu staje się najważniejszą aktywnością w życiu dziecka (dziecko nie ma innych zainteresowań, nie wychodzi popołudniu z domu, nie uczęszcza na żadne kółka zainteresowań, komputer jest jedyną formą spędzania wolnego czasu w domu), czas spędzany przy komputerze stale wydłuża się, pogarszają się oceny w szkole, pojawiają się nieobecności na zajęciach, brak dostępu do Internetu powodują pojawienie się u dziecka złego samopoczucia, rozdrażnienia, a nawet niekontrolowanej agresji, z powodu zaangażowania w gry komputerowe lub korzystanie z Internetu dziecko wchodzi w konflikty ze swoim najbliższym otoczeniem z rodzicami (bo np. nie wywiązuje się ze swoich domowych obowiązków) czy z rodzeństwem – sugerują specjaliści.
– U niektórych mogą pojawić się objawy nadmiernego zmęczenia, będące wynikiem nieprzesypiania nocy. Objawy uzależnienia to także stałe mówienie o komputerze, grach, Internecie, problemy ze skupieniem uwagi, zapominanie, oderwanie od rzeczywistością, oszukiwanie na temat czasu spędzanego przed monitorem komputera; zmiany wagi (utrata lub wzrost), drżenie rąk, bóle dłoni, mięśni, kręgosłupa, placów – wyliczają.
Najpierw obowiązki, później komputer
Psycholodzy i pedagodzy podkreślają, że warto podejmować działania, które nie dopuszczą do tego, by dziecko uzależniło się od komputera, gier czy Internetu. – Rodzice powinni chronić swoje dzieci poprzez poszerzanie swojej wiedzy o komputerze i Internecie, uświadamianie swoim dzieciom zagrożenia, monitorowanie czasu spędzanego przy komputerze, zachowania dziecka, jego sytuacji szkolnej i rówieśniczej, konsekwentne stosowanie zasady: najpierw obowiązki – potem komputer – zauważają raciborscy specjaliści. – Sposobem na uniknięcie problemu jest też oferowanie dziecku innych, atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu i poświęcanie mu jak najwięcej czasu i zainteresowania – kontynuują.
Może nie obyć się bez terapii
A gdy już problem zaistnieje, trzeba reagować. – Pomoc osobom zagrożonym uzależnieniem czy uzależnionym zależy w dużym stopniu od chęci współpracy takiej osoby. Ogólnie staramy się zmienić sposób korzystania z Internetu i uaktywnić dziecko poza domem. Ale każde dziecko jest inne, rodzice także. Czasem wskazany jest kontakt z placówką specjalistyczną zajmującą się terapią tego typu uzależnienia. Czasem uzależnieniu od komputera może towarzyszyć uzależnienie od substancji psychoaktywnych czy napojów energetyzujących. Wówczas istotny jest kontakt z Poradnią Uzależnień – kończą przedstawiciele raciborskiej poradni.
JaGA
fot. Internet
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany