Oaza pereł wyrusza w świat

Sosnowiec, Łódź, Kraków, Gdańsk, Warszawa i Berlin - w tych miejscach, na targach turystycznych, będzie w tym roku obecny powiat raciborski. To dzięki unijnej dotacji pozyskanej przez Agencję Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Z nową wersją trójjęzycznego przewodnika The best of powiat raciborski, odświeżonymi przewodnikami po zamku w Raciborzu i opactwie w Rudach a także folderem Wyspa Smaków, czyli podróże kulinarne na pograniczu śląsko-morawskim Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczyna tegoroczny sezon targów turystycznych. Na turystów czeka w naszym powiecie szereg nowości.
Już drugi raz z rzędu powiat raciborski będzie obecny na najważniejszych imprezach wystawienniczych w Polsce oraz renomowanych targach ITB w Berlinie, czyli na World’s Leading Travel Trade Show. Jest to możliwe dzięki unijnej dotacji na warty blisko 235 tys. zł projekt pod nazwą Oaza pereł śląskiego gotyku - promocja markowych produktów ziemi raciborskiej na targach turystycznych, realizowany w ramach Działania 3.4 Promocja turystyki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Projekt promuje główne markowe produkty turystyczne ziemi raciborskiej, czyli odnawiane i restaurowane - Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach oraz Zamek Piastowski w Raciborzu, a do tego szereg innych atrakcji historycznych, kulturalnych i przyrodniczych. Obieżyświaty z całej Polski oraz Europy będą mogli je poznać podczas następujących imprez:
- Międzynarodowe Targi Turystyki, Rekreacji i Wypoczynku INTOUREX - EXPO SILESIA w Sosnowcu (18-20.02.2011);
- NA STYKU KULTUR - XVII Międzynarodowe Targi Regiony Turystyczne - Łódź (25-27.02.2011);
- 21. KRAKOWSKI SALON TURYSTYCZNY (8-9.04.2011);
- GDAŃSKIE TARGI TURYSTYCZNE (15-17.04.2011) – XIV edycja;
- XVI Targi Turystyki i Wypoczynku LATO w Warszawie (1-3.04.2011);
- Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu (19-22.10.2010)- XXII edycja;
- MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE ITB w Berlinie (9-13.03.2011).
- Ten rok będzie szczególny. Odbudowa opactwa w Rudach została praktycznie zakończona. Obiekt, ze wspaniale zachowaną dawną klauzurą cystersów i pałacem opackim, można już zwiedzać. Odbywa się tu szereg imprez. Z nastaniem wiosny spodziewany jest znaczny ruch pielgrzymkowy. Kościół w 2009 roku podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. Jest to diecezjalne sanktuarium Matki Boskiej Pokornej, z łaskami słynącym obrazem, a także relikwiami patrona zakochanych św. Walentego oraz bł. polskiej męczennicy, Karoliny Kózkówny – mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Rudy to jednak nie tylko opactwo, ale również skansen kolejki wąskotorowej, znajdujący się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Wiosną znów ruszą przejazdy zabytkowymi składami. Planowane są festyny. Szczegóły można śledzić na stronie kolejkarudy.pl.
Cyklistom niezmiennie warto polecić edukacyjną ścieżkę rowerową za Brantolką, wiodącą częściowo pożarzyskiem z 1992 r. Miłośnikom pieszych wędrówek warto przypomnieć o Thiergarten, czyli starym książęcym zwierzyńcu wzdłuż potoku Raczok (wjazd przy kaplicy św. Izydora w Jankowicach).
- Jesienią zostanie oddany do użytku zamek raciborski. Zakończono prace przy renowacji budynku bramnego, obok kaplicy najstarszego w kompleksie, sięgającego końca XIII wieku. Znajdzie tu swoją siedzibę nasza Agencja. Kończą się prace przy odbudowie dawnego domu książęcego, gdzie zachował się na przykład zabytkowy skarbiec władcy Raciborza, a także słodowni. Niezmiernie cieszy nas fakt, że warzenie piwa tradycyjną metodą wznowił sąsiedni browar zamkowym, najstarszy na Górnym Śląsku.
Tak więc już w tym roku turyści będą mogli zwiedzać dawną siedzibę górnośląskich władców. Jak dotąd musiał im wystarczyć spacer wokół wzgórza zamkowego, co teraz będzie przyjemniejsze za sprawą odnowienia przez miasto bulwarów naodrzańskich. Wokół zamku powstały nowe ścieżki spacerowe i rowerowe. Rewitalizacji poddano park zamkowy.
Data 2011 ma również wymiar symboliczny. Osiemset lat temu, to z zamku w Raciborzu wyruszył po objęcie tronu krakowskiego Mieszko I, dzielnicowy władca Polski, twórca księstwa opolsko-raciborskiego, wnuk księcia Bolesława III Krzywoustego.
Powiat Raciborski, który stał się już właścicielem zamku na Ostrogu, myśli o wprowadzeniu atrakcji dla turystów. Będą oni mogli nie tylko oglądać unikalną średniowieczną architekturę gotycką, ale również – z dreszczykiem emocji – zajrzeć na przykład do starego lochu, odkrytego wiosną 2009 r. pod budynkiem bramnym, wiodącego poza zamek pod dawną młynówką, lub też do wspomnianego skarbca książęcego, z którego po śmierci księcia Jana Dobrego (1532) urzędnicy cesarscy wywieźli skarby górnośląskiego władcy. W trakcie odbudowy zadbano o zachowanie i odpowiednie wyeksponowanie licznych detali, głównie elementów średniowiecznej kamieniarki.
Przez jesień i zimę Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu przygotowywała się do udziału w targach. Dla turystów przygotowano odświeżone wersje przewodników po zamku i opactwie w Rudach a także książeczki poświęcone tajemnicom i legendom obu tych miejsc. Sporym powodzeniem cieszył się przewodnik The best of powiat raciborski. – Uaktualniono w nim treść oraz zmieniono zdjęcia. To opis kompleksowej oferty naszego powiatu, poza zamkiem, pałacami i kościołami, dotyczącej także miejsc ciekawych przyrodniczo oraz związanych z kulturą użytkową. Pokazujemy starą kuźnię, młyn, wydarzenia ludowe, np. procesje wielkanocne. Te ostatnie niezmienne ściągają do nas w drugi dzień Świąt Wielkanocy tysiące gości – słyszymy w Agencji.
W tym też roku turyści nie będą mieli problemu ze zwiedzaniem Raciborza i okolic. Dzięki pozyskaniu unijnego wsparcia wdrożono Powiatowy System Informacji o Atrakcjach Kulturowych, tzw. PSIAK. W całym powiecie zamontowano 163 tablice kierunkowe w ruchu pieszym, 54 informacyjne o obiektach i obszarach, 120 tablic kierunkowych w ruchu drogowym i 14 tablic zbiorczych (pylonów).
Goraciborz.pl
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany