Czwartkowe spotkanie z historią pszczelarstwa w raciborskim muzeum

Majowy Czwartek z Zabytkami w Muzeum w Raciborzu poświęcony będzie pracy pszczół i ludzi, którzy je od wieków hodują. W centrum wydarzenia znajdzie się postać ks. dr. Jana Dzierżona – pioniera nowoczesnego pszczelarstwa i odkrywcy partenogenezy.
Maj to czas wytężonej pracy w pasiekach. Właśnie wtedy, gdy pszczoły osiągają szczyt aktywności, raciborskie muzeum zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Czwartek z Zabytkami. Tym razem tematem przewodnim będą historia i zabytki związane z pszczelarstwem – profesją tak istotną dla przyrody, gospodarki i kultury Górnego Śląska.
Centralną postacią spotkania będzie ks. dr Jan Dzierżon (1811–1906) – urodzony na Śląsku duchowny, naukowiec i pszczelarz, którego prace zmieniły oblicze pasiecznictwa nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. O jego niezwykłym życiu i odkryciach opowie raciborski historyk, dr Piotr Sput – prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej.
Dzierżon był uważnym obserwatorem życia pszczół. To właśnie on w 1845 roku opisał zjawisko partenogenezy – dzieworództwa u pszczół, dowodząc, że trutnie powstają z niezapłodnionych jaj, a robotnice i matki z zapłodnionych. Był również wynalazcą snozy – cienkich listewek umieszczanych w ulu, które umożliwiały pszczołom budowę regularnych plastrów. To innowacyjne rozwiązanie doprowadziło do stworzenia nowoczesnego ula z ruchomymi elementami, znanego później jako ul dzierżonowski.
Dzierżon popularyzował pszczelarstwo jako redaktor miesięcznika „Bienenfreud in Schlesien” i autor licznych prac naukowych. Jego działalność zaowocowała powstaniem wielu stowarzyszeń pszczelarskich i nowymi metodami prowadzenia pasiek.
W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie wyjątkowy zabytek – dyplom Generalnego Towarzystwa Śląskich Hodowców Pszczół z 1899 roku, przyznany Franzowi Zwierzinie z Krzanowic.
Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję zobaczyć zabytkowe narzędzia pszczelarskie z XIX i XX wieku, w tym gliniany podkurzacz, garnek do wytopu miodu, wirówki, podkarmiaczki, topiarkę do wosku i prasę do węzy pszczelej.
Majowy Czwartek z Zabytkami będzie nie tylko podróżą do przeszłości, ale i przypomnieniem, jak ogromne znaczenie dla świata przyrody i człowieka mają te niewielkie, pracowite owady.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany