Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 marca 202409:59

Niecodzienna uroczystość w Krzanowicach. Hans Stein otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice

Niecodzienna uroczystość w Krzanowicach. Hans Stein otrzymał Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wczoraj, 16.03., w kościele pw. Św. Wacława w Krzanowicach odbyła się niecodzienna uroczystość. Z rąk ks. Biskupa Rudolfa Pierskały, Hans Stein z Salzbergen otrzymał Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice” - Krzyż „Dla Kościoła i Papieża”.

Jest to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej w kształcie krzyża. Może go otrzymać osoba świecka, a został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego. Krzyż jest szósty rangą co do starszeństwa odznaczeń watykańskich i w precedencji bezpośrednio poprzedza medal Benemerenti. Wniosek do Kurii w Opolu z inicjatywy byłego proboszcza ks. Wilhelma Schiwona złożyła grupa DFK w Krzanowicach.

We wczorajszej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz gminy z burmistrzem Andrzejem Strzedullą na czele, były proboszcz Wilhelm Schiwon oraz działacze DFK. Uhonorowany nie krył wzruszenia. Podkreślał, że papieski Krzyż ma dla niego ogromne znaczenie.

Hans Stein i grupa mieszkańców Salzbergen od 1997 r., czyli od czasów wielkiej powodzi przywozili przez Caritas Diecezji Opolskiej transporty różnych potrzebnych wtedy rzeczy; damskie, męskie i dziecięce ubrania oraz buty, łóżka szpitalne oraz sprzęt medyczny i rehabilitacyjny dla ludzi w podeszłym wieku, środki medyczne i czystości, pampersy itp. rzeczy. Z biegiem lat, w 2005 r. Gmina Krzanowice na czele z burmistrzem Manfredem Abrahamczykiem zawarła partnerstwo z Gminą Salzbergen, a w maju 2006 r. został podpisany akt o współpracy i partnerstwie między gminami Salzbergen i Krzanowice. Rozwinęła się współpraca pomiędzy szkołą w Krzanowicach a Realschule w Salzbergen, jednostkami ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych oraz mieszkańcami. Hans Stein organizował wycieczki mieszkańców Salzbergen celem zwiedzania i poznania okolic naszej małej ojczyzny. Chór „Cecylia” z Krzanowic pięciokrotnie uczestniczył w „Lichterfest”-kiermaszu bożonarodzeniowym w Salzbergen.

Największą zasługą jest wsparcie materialne osób starszych, niepełnosprawnych oraz dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz innymi nieszczęściami. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krzanowicach wspiera p. Stein środkami czystości i higieny osobistej, oraz sprzętem.

W marcu 2022 r. przyjechał z transportem nie tylko do Krzanowic, ale także do zaprzyjaźnionego Rohatyna na Ukrainie. Osobiście dostarczył ten transport do granicy w Medyce, gdzie o odpowiedniej godzinie czekał ks. Bihun, dyrektor Caritasu w Rohatynie.

Zasługi Hansa Steina zostały także docenione przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec. 29 lipca 2021 r. został odznaczony Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec – Bundesverdienstkreuz w uznaniu za współpracę Gminy Salzbergen z Gminą Krzanowice w powiecie raciborskim w latach 1997-2021. To dzięki Niemu wszystko się zaczęło.

Autor: fot. Dariusz Kawulok, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.