Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202408:15

Prezes Elżbieta Ceglarek zakończyła karierę zawodową

Prezes Elżbieta Ceglarek zakończyła karierę zawodową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Liczący sobie ponad 120 lat Bank Spółdzielczy w Raciborzu kojarzył się od lat z Elżbietą Ceglarek. Z końcem minionego roku zakończyła karierę zawodową.

Po 50 latach pracy zawodowej Elżbieta Ceglarek, z końcem roku, zakończyła karierę zawodową. W fotelu prezesa Banku Spółdzielczego zastąpiła ją Monika Holauer.

- Przechodzę na zasłużoną emeryturę po 50 latach kierowania bankiem. Nadszedł czas na refleksję i podsumowanie ważnej części mojego życia. W trakcie mojej kariery zawodowej byłam uczestnikiem wielu przemian dotyczących bankowości spółdzielczej, która zawsze była bliska mojemu sercu. Wielu z Państwa miałam okazję i przyjemność poznać osobiście oraz współpracować przez wiele lat. Szczególnie cenię sobie Państwa profesjonalizm i zaangażowanie w okresach nieustannych wyzwań dotyczących sektora bankowości spółdzielczej, którym musieliśmy sprostać. Razem tworzyliśmy miejsca oparte na wartościach spółdzielczości, dbając o dobro klientów i wspierając lokalne inicjatywy. Dziękuję wszystkim z którymi miałam okazję współpracować, za okazywane zaufanie, wsparcie i motywację do rozwoju naszej bankowości spółdzielczej. Przechodząc na emeryturę na pewno będę dalej bacznie śledzić losy spółdzielczego sektora, oczywiście mu kibicując. Kończę pracę zawodową w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Pozostawiam bank w dobrej kondycji i dobrych rękach. Emerytura to dla mnie okazja do realizacji osobistych marzeń i docenienie życia poza biurem - napisała w liście okolicznościowym.

Bank Ludowy w Raciborzu został założony w lutym 1900 r. i był wówczas najważniejszą polską organizacją na terenach niemieckich w tym regionie. Od początku swojego istnienia, oprócz działalności bankowej, bank udzielał wszechstronnej pomocy polskiej ludności. Wypracowywane przez bank środki były przeznaczane na szeroko pojętą działalność społeczno – wychowawczą. Działacze Banku Ludowego brali bardzo aktywny udział w ruchu polskich organizacji na terenie Raciborza. W lipcu 1939 r. dokonana została likwidacja banku przez Gestapo. Bank został reaktywowany w październiku 1946 r. przez byłych działaczy Związku Polaków w Niemczech i innych polskich organizacji. Bank w swojej bogatej historii przechodził różne przeobrażenia związane z kolejnymi reformami bankowymi, ale wszystkie trudności przezwyciężał, umacniał się i rozwijał ciągle służąc lokalnej społeczności. Przełomowe dla sektora bankowości spółdzielczej były lata dziewięćdziesiąte. Kolejna reforma bankowa i ustrojowa stworzyła dla banków spółdzielczych zarówno możliwości rozwoju jak i zagrożenia. Był to bardzo trudny okres transformacji gospodarczej. Wiele banków w tym okresie upadło. Bank Spółdzielczy w Raciborzu z sukcesem wykorzystał stworzoną szansę. Ważnym dla banku był rok 1998, kiedy to w wyniku podjętych uchwał przez Walne Zgromadzenia Przedstawicieli Banków Spółdzielczych w Kietrzu, Krzanowicach, Kuźni Raciborskiej, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu, doszło do połączenia się tych banków w jeden spółdzielczy organizm z określeniem Banku Spółdzielczego w Raciborzu jako banku przejmującego. Z dniem 1 stycznia 1999 r. Bank Spółdzielczy w Raciborzu wraz z połączonymi sąsiednimi bankami stworzył nową jakościowo jednostkę bankową, która spełniała wtedy docelowe wymogi kapitałowe określone dla banków spółdzielczych w wysokości 1 mln EURO. Na bazie przyłączonych banków funkcjonują obecnie Oddziały BS w Raciborzu. Wszystkie Oddziały to uniwersalne placówki bankowe oferujące pełną obsługę klientów - osób fizycznych, małych i średnich firm, jednostek samorządu terytorialnego.

W dniu 2 lutego 2000 r. w średniowiecznych wnętrzach raciborskiego muzeum odbyły się obchody jubileuszu 100-lecia Banku Spółdzielczego w Raciborzu. Uroczystości zgromadziły ponad 200 gości: spółdzielców, pracowników, klientów, władze samorządowe, parlamentarzystów, reprezentantów instytucji współpracujących oraz banków spółdzielczych. Jubileusz był okazją do refleksji i wspomnień, a także uhonorowania osób, które kształtowały dorobek i wizerunek banku, które tworzyły jego historię i pracują na jego rzecz obecnie.

28 września 2005 roku odbyło się uroczyste przekazanie nowej siedziby Centrali Banku Spółdzielczego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 3 połączone z obchodami jubileuszu 105-lecia powstania banku. Nowa lokalizacja Centrali pozwoliła na poprawienie warunków obsługi klientów, poszerzenie dotychczasowej oferty między innymi udostępnienie skrytek sejfowych pozwalających na bezpieczne przechowywanie przez klientów cennych rzeczy, a także pozwoliła na uzyskanie dużej liczby własnych miejsc parkingowych, co jest jednym z ważnych oczekiwań klientów. W obiekcie przy ul Klasztornej mieści się oprócz Centrali Oddział operacyjny banku.

Autor: red., fot. BS Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 lutego 202410:30

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia

Apel do dwóch mieszkańców Brzezia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 lutego 202411:15

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO]

Farma wiatrowa Racibórz. Pierwsze wiatraki już stoją [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Pietrowice Wielkie:

- Dwa pierwsze wiatraki stanęły właśnie na terenie farmy wiatrowej w Pietrowicach Wielkich, budowanej przez VSB Energie Odnawialne Polska. Kolejnych sześć jest po etapie preinstalacji. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie roku i zapewniać zielony prąd dla ok. 36 tysięcy gospodarstw domowych - czytamy w przesłanej informacji prasowej.

Materiał prasowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 lutego 202409:26

Płonące śmietniki na terenie Raciborza

Płonące śmietniki na terenie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Aktualności27 lutego 202412:15

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców

Do pracy na Śląsk przyjeżdżają z całego świata, pracuje blisko 100 tys. cudzoziemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności27 lutego 202410:54

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch

W Krzanowicach przy oczyszczalni znaleziono niewybuch - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności26 lutego 202410:25

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach

Ogień z instalacji elektrycznej w Rudach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Rudy
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.