Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

Tegoroczna procesja, jak rok temu, odbyła się w zimowej, śnieżnej aurze. Stawiło się 17 koni, w tym 11 pod siodłem. Na przedzie z krzyżem jechał Adrian Krzemień w towarzystwie Jakuba Niedbały. W jednej z trzech bryczek jechał św. Mikołaj. Korowód zamykali uczniowie.

Jeźdźcy zebrali się plebanijnym ogrodzie. Przy wyjeździe na trasę pokropił ich wodą święconą miejscowy proboszcz, ks. Marek Wcisło. Wśród nich był ks. Grzegorz Sonnek, krzynowik z urodzenia, dziś proboszcz u św. Jadwigi w Radoszowach (dekanat Gościęcin), który kiedy tylko może wraca w rodzinne strony pielęgnować tradycję, krzynowską 6 grudnia i sudolską w drugi dzień Wielkanocy. Przy radoszowskiej parafii w ma hodowlę koni. - Parafianie pomagają - dodaje z dumą.

Na szczęście, jak podkreśla, procesji nie przerwano z powodu epidemii. 6 grudnia 2020 r. o godz. 6.00 od kościoła pw. św. Wacława do Mikołaszka (tak nazywany jest kościół pw. św. Mikołaja) pojechał samotnie Robert Ternka, strażnik tradycji w schedzie po Erneście Jureczce.

Procesja ma charakter dziękczynno-błagalny, związany z kultem św. Mikołaja. To patron miejsc targowych, a za takie dawniej uchodziły Krzanowice, położone na szlaku z Raciborza do Opawy i Hulczyna, mieszczan i rolników. Jako że konie były kiedyś w powszechnym użytku, w podróży i w polu, proszono go, by nie popadały na zdrowiu, lecz dobrze służyły ludziom.

Pierwsza procesja miał się odbyć w czasie zarazy wśród zwierząt. Jak wieść niesie, modlitwy do św. Mikołaja przyniosły efekt i konie wyszły cało z opresji. Kiedyś chłopi (tu mówiono sedlaki) jeździli sami, potem (choć nikt nie wie, od kiedy - mówią, że od wieków) pielgrzymowali na koniach wspólnie. W PRL-u na jakiś czas tradycja przygasła. Wskrzesił ją były proboszcz, ks. Wilhelm Schiwon. Rok temu początek wyznaczono na godzinę 10.00. Dziś na 11.30. Dzięki temu więcej jest widzów po drodze.

Po dotarciu do Mikołaszka, jeźdźcy oraz bryczki objechały go trzy razy dookoła. Słychać było pieśń Święty Mikołaju, patronie nasz. Dr Marcela Szymańska, badaczka kultury pogranicza śląsko-morawskiego, przyprowadziła grupę uczniów. Odprawiono uroczystą Mszę św.

Autor: fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 lutego 202410:53

Ciało kobiety w mieszkaniu przy Waryńskiego

Ciało kobiety w mieszkaniu przy Waryńskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności19 lutego 202409:59

Ciężarówka w ogniu w Pawłowie

Ciężarówka w ogniu w Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pawłów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Nasz Racibórz 26.01.2024
26 stycznia 202408:27

Nasz Racibórz 26.01.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.