Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 listopada 202310:33

Katowice. Konferencja Fundusze Europejskie dla edukacji. Nowe szanse. Nowe możliwości. Nowa jakość z raciborskim akcentem

Katowice. Konferencja Fundusze Europejskie dla edukacji. Nowe szanse. Nowe możliwości. Nowa jakość z raciborskim akcentem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach było gospodarzem organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego konferencji „Fundusze Europejskie dla edukacji. Nowe szanse. Nowe możliwości. Nowa jakość”. Racibórz jako ekspertka reprezentowała Ewa Wawoczny, polonistka z SP 1 na Ostrogu.

Raciborzanka Ewa Wawoczny wystąpiła w panelu „Kreatywna szkoła” i inspirowała nauczycieli i dyrektorów szkół swoimi pomysłami dotyczącymi innowacyjnymi i nowoczesnymi formach pracy. Był to panel, który cieszył się ogromną popularnością, dlatego szybko zamknięto zapisy do udziału w tej części. Za swoją prezentację otrzymała owacje. Wystąpienie zaowocowało zaproszeniami na kolejne konferencje i szkolenia. Raciborzanka została również zaproszona do wystąpienia w grudniu podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Dodajmy, że niedawno została wybrana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Kapitułę Nagrody im. Józefa Pietera do grupy pięciorga najlepszych nauczycieli w województwie śląskim spośród ponad 100 zgłoszonych nauczycieli.

Konferencja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Zarejestrowano ponad 700 zgłoszeń, program eventu wypełniły nie tylko wykłady i prelekcje, ale na miejscu można było skorzystać także z doradztwa pod kątem przygotowywania wniosków o dofinansowanie z UE właśnie z myślą o celach edukacyjnych.

- Edukacja jest jednym z 10 głównych priorytetów w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Województwo Śląskie postawiło przed sobą bardzo ambitne cele, których realizacja jest w dużej mierze zależna od przyszłych beneficjentów programu: pedagogów i nauczycieli, przedstawili szkół i przedszkoli oraz jednostek samorządu terytorialnego, które zarządzają systemem edukacji na terenie swoich miast i gmin – podkreślił członek zarządu województwa Krzysztof Klimosz, akcentując, że o priorytetach edukacyjnych świadczą konkretne nakłady finansowe z UE.

Z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach nowej perspektywy rozpisanej na lata 2021-2027 będzie to aż 173 mln euro, a z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dodatkowe 77 mln euro.

- Sięgajmy po te środki, piszmy dobrze projekty i dzielmy się doświadczeniami, bowiem będzie to zawsze procentowało wzrostem jakości kształcenia. Edukacja to potencjał nie do przecenienia. Szkoły chcąc się rozwijać muszą aplikować o środki unijne – zaznaczyła radna Dorota Konieczny-Simela.

Konferencja będzie okazją do poznania dobrych praktyk, osiągnięć i doświadczeń kadry pedagogicznej z całej Polski. Organizatorzy szukali odpowiedzi na pytanie – „Dlaczego tak mało się dzieje, by system edukacji w Polsce oferował nowoczesne rozwiązania, nowatorskie podejście do kształcenia oraz przyjemność, jaka powinna płynąć z procesu nabywania wiedzy”.

Na konferencję zaproszono głównie praktyków – renomowanych pedagogów i nauczycieli, dyrektorów szkół i wykładowców akademickich z różnych regionów Polski, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach, dobrych praktykach, trudnościach i sukcesach w realizacji różnego typu programów edukacyjnych.

- Edukacja jest trampoliną rozwoju. Pamiętajmy, że w kontekście transformacji, jaką przechodzi nasz region będziemy potrzebować kadr, kapitału ludzkiego. A źródło to młodzi, świetnie wykształceni absolwenci. Niemniej, edukacja potrzebuje ciągłego wsparcia – przypomniała wiceprzewodnicząca Sejmiku, Urszula Koszutska.

Podczas konferencji wręczono także nagrody szkołom uczestniczącym w konkursie IT Fitness. Konkurs jest jednocześnie formą oceny, na ile szkoły – średnie i podstawowe potrafią poruszać się w technologiach związanych z Internetem. Wśród laureatów znalazły się m.in. Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe z Katowic i Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu.

Autor: red.,slaskie.pl, fot. fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 grudnia 202313:03

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO]

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W murach starej cysterskiej klauzury ruszył jarmark adwentowy. Potrwa do 23 grudnia, a w ofercie ponad 1000 produktów, od ozdób i dewocjonaliów po kulinaria.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes3 grudnia 202311:22

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: forumbranzowe.com
Reklama
Aktualności1 grudnia 202308:37

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport2 grudnia 202323:52

Ogrom bramek w HLPN [FOTO]

Ogrom bramek w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie mecze III weekendu w Halowej Lidze Piłki Nożnej. Emocji i goli nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców bramek.

(greh)
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.