Konkretne działania w sprawie zbiornika

Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk wraz z wicewojewodami spotkali się dzisiaj z przedstawicielami Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oddział Opole i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Spełnione zostaną żądania rolników z gminy Krzyżanowice. Budowa zbiornika Racibórz ruszy w przyszłym roku.
Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk wraz z wicewojewodami spotkali się dzisiaj z przedstawicielami Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oddział Opole i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Omawiano kwestie przyśpieszenia regulacji stanów prawnych gruntów rolnych, których pozyskanie jest niezbędne do realizacji suchego Polderu Racibórz. W trakcie spotkania ustalono, że spełnione zostaną oczekiwania rolników z gminy Krzyżanowice, którzy domagali się zamiany swoich gruntów (niezbędnych do budowy Polderu Racibórz) na grunty Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa oddział Opole, które obecnie są dzierżawione, a dzierżawa kończy się w roku 2013.
Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, jednego z kluczowych elementów systemu ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry, ma ruszyć w przyszłym roku - zakłada ogłoszony plan dojścia do realizacji tej inwestycji.
- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej musi zrobić wszystko, aby mieć prawo gospodarowania gruntem pod realizację inwestycji - obwałowań i zapory czołowej - do końca września tego roku - podkreślił Łukaszczyk. Napięty termin wynika m.in. z zagrożenia utraty m.in. unijnego dofinansowania, jeśli zbiornik nie powstanie do 2015 r.
Polder Racibórz jest największą inwestycją hydrologiczną w Polsce. Oddanie go do użytku planowane jest najpóźniej do roku 2015. Zbiornik będzie miał 10 km długości i 4 km szerokości, a jego pojemność osiągnie 185 mln metrów sześciennych. Dla porównania – Polder Buków ma pojemność 48 mln metrów sześciennych. Polder Racibórz zabezpieczał będzie przed powodzią Racibórz, Opole i Wrocław.
(PAP), ŚUW
fot. ŚUW
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany