II LO nadal na topie

Od września 1367 absolwentów gimnazjów rozpocznie naukę w raciborskich szkołach średnich. Najwięcej podań trafiło do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Dużym zainteresowaniem w tym roku cieszyło się również fryzjerstwo i kucharz małej gastronomii w ZSZ przy Wileńskiej.
– Miejsc w naszych placówkach oświatowych przygotowaliśmy dla 1520 absolwentów gimnazjów – informuje Danuta Miensopust, szefowa Referatu Edukacji, Kultury i Sportu w raciborskim Starostwie Powiatowym. Chętnych do nauki w szkołach średnich i zawodowych było 1367, to o 119 mniej niż w ubiegłym roku. Czym spowodowany jest ten spadek? Okazuje się, że niczym innym, jak tylko niżem demograficznym. Mniejsza liczna uczniów przyczyniła się również do zamknięcia niektórych kierunków. – W ubiegłym roku udało nam się utworzyć klasę teleinformatyczną w Zespole Szkół Mechanicznych. W tym roku nie było tylko chętnych na ten kierunek i I klasy nie będzie – mówi Danuta Miensopust. Dużego zainteresowania w tym roku nie miały też kierunki budowlane w Zespole Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych. Tam jednak udało się utworzyć nowy oddział – technik geodeta. – 28 uczniów wykazało chęć kształcenia się w tym kierunku. Dzięki tak dużej liczbie zainteresowanych, oddział ma szanse na rozwój w przyszłych latach – podkreśla kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu.
Jedną z najchętniej wybieranych placówek był Zespół Szkół Ekonomicznych. Od września 190 uczniów rozpocznie tam naukę. – Najbardziej obleganym kierunkiem był oczywiście technik ekonomista. Dyrektor Zenon Sochacki planował otwarcie nowego oddziału – technik spedytor. Niestety, nie zgłosiło się wystarczająco chętnych – zapewnia kierownik Miensopust.
Powodzeniem cieszyło się też technikum w Zespole Szkół Mechanicznych. – Technik mechanik, mechatronik i informatyk to kierunki tradycyjnie wybierane przez chłopców. Nigdy nie mieliśmy problemu z zapełnieniem tych oddziałów – podkreśla kierowniczka referatu oświaty. Jednak każdego roku najwięcej podań trafia do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. – Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w tej placówce naukę rozpocznie 224 uczniów. Będą kształcić się na 7 rożnych kierunkach – informuje Miensopust. Natomiast do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przyjęto o 36 osób mniej niż do II LO. Wolnych miejsc już nie ma, nie powstanie też oddział dwujęzyczny. – Z roku na rok spadała liczna chętnych, dlatego dyrektor postanowił go zamknąć – dodaje szefowa referatu oświaty.
Jednak nie wszyscy tegoroczni absolwenci gimnazjów chcą za trzy lata zdawać maturę. Wielu zdecydowało się naukę kontynuować w zawodówkach. Najchętniej wybieranymi zawodami jest fryzjer i kucharz małej gastronomii. Przygotowanie do tych zawodów rozpoczną w Zespole Szkół Zawodowych. Równie popularny w tym roku jest ślusarz i spawacz. – Przyszli spawacze i ślusarze fachu będą uczyć się w Rafako – kończy Danuta Miensopust.
(k)
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany