Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 sierpnia 202310:14

Raciborski rynek w nieładzie. Radni poznali koncepcję zmian

Raciborski rynek w nieładzie. Radni poznali koncepcję zmian - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zgłosiło się 60 architektów, do konkursu dopuszczono 55, przysłano 20 prac, do ścisłego finału dostały się cztery. Zwycięska została wybrana jednogłośnie. W piątek, 25.08., zapoznali się z nią radni komisji gospodarki.

Wyjątkowo w piątek, 25.08., w sali kolumnowej raciborskiego magistratu zebrali się radni będący członkami Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Pod obrady trafiły projekty uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Miasta. Rajcy zapoznali się także z koncepcją urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu oraz informacją prezydenta dotycząca aktualnych programów pomocowych i innych źródeł pozyskiwania środków na planowane inwestycje i modernizacje.

Pierwszym punktem piątkowego posiedzenia było przedstawienie koncepcji urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania obrębu starego miasta w Raciborzu. Przedstawieniem zajęły się zwyciężczynie konkursu na zagospodarowanie płyty rynku.

- Po raz pierwszy miasto zdecydowało się na stworzenie koncepcji w drodze konkursu. Nasza miejska pani architekt zaproponowała, by do konkursu podejść ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Zwycięska pracownia jest co prawda z Wrocławia, ale panie pochodzą z Górnego Śląska, więc to nie jest tak, że sobie przyjechały i projektowały – mówił nas wstępnie wiceprezydent Dawid Wacławczyk, przybliżając historię konkursu na koncepcję zagospodarowania rynku.

- Konkurs sam w sobie był rozpisany w ten sposób, że było wiele zaleceń dotyczących historii projektowanego miejsca. Tak jak każdy konkurs jest rozstrzygany, to projektant ma prawo do polemizowania z częścią wytycznych. My jednak z większością się zgodziłyśmy, by odpowiedzieć na zapotrzebowanie, które było jasno zaprezentowane. Nie szukałyśmy wielu nowości, by ta praca była jak najbardziej wyważona. Przestrzeń rynku jest charakterystyczna, wpisaną w pamięć wielu mieszkańców, ale na przestrzeni lat zmieniał się. W latach swojej świetności miał charakterystyczny kształt owalu – powiedziały architektki.

- Od początku uważałyśmy, że na rynku panuje nieład. Dlatego postanowiłyśmy to uporządkować, powracając do owalu. Oddzieliłyśmy także strefę gastronomiczną oraz przygotowałyśmy strefę buforową z zielenią. Odniosłyśmy się również do zapisów konkursowych dotyczących przywrócenia zdroju wodnego – kontynuowały.

Zwyciężczynie konkursu zwróciły również uwagę, że plac rynku był już kilkukrotnie przebudowywany. - Plac funkcjonuje jako rynek, ale konieczne jest wprowadzenie kilku zmian. Zauważyłyśmy, że jest on bardzo rozległy, a brakuje oddzielenia poszczególnych funkcji. Brakowało strefowania, przybliżenia wielkiej płyty rynku do wielkości człowieka, by ten nie czuł się przytłoczony powierzchnią – referowały.

- Komercjalizacja przestrzeni jest co prawda ożywcza, ale w tym przypadku myślałyśmy o osobach załatwiających sprawy na rynku. Dzięki temu zaprojektowano ciągi piesze oddzielone od szybkiego ruchu na traktach kołowych. Mamy też przestrzenie typowo rekreacyjne, umiejscowione na środku rynku. Ludzie potrzebują pewnych atrakcji, które w chwili obecnej stawiane są bez pomysłu. Każdy projekt to proces, który od początku odbywa się w naszych głowach. Wybieramy wtedy drogi, które musimy analizować. Często na etapie konsultacji, czy optymalizacji dochodzi do zmiany projektu, a koncepcja to jedynie przedstawienie pewnego kierunku. Trzeba jednak pamiętać, że pewne elementy mogą ulegać zmianie – mówiły.

Po prezentacji przedstawionej przez zwyciężczynie konkursu wiceprezydent Dawid Wacławczyk odczytał werdykt konkursu, a następnie przedstawił uwagi sądu konkursowego, jako propozycje zmian w koncepcji na etapie przygotowywania projektu. Wśród nich znalazły się: zmiana nawierzchni z materiału przepuszczalnego na kostkę, przesunięcie strefy gastronomicznej, usunięcie trawników po dwóch stronach rynku celem zapewnienia większej funkcjonalności, zmodyfikowanie układu posadzki przed kościołem św. Jakuba, wyrównanie strefy zielonej na placu Dominikańskim, uwydatnienie zarysu XIX wiecznej kamienicy w okolicach kościoła WNMP, umiejscowienie modułów z ławkami w centralnej części rynku.

- Wielkimi plusami, jakie zauważył sąd konkursowy to rozwiązanie konfliktu, jaki obecnie istnieje między pieszymi, rowerzystami a kelnerami. Osoby z gastronomii wielokrotnie zwracali na to uwagę. Nie bez znaczenia było rozwiązanie kwestii zieleni. Prezentowana przez panie praca była jedną z dwóch, które docenił Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski. Oczywiście cieszymy się, że koncepcję już mamy. Chciałbym jednak by rozważyli państwo uwagi Wodociągów, PK i innych instytucji. Pamiętajmy, że rynek to nie tylko to co widzimy. O wiele więcej dzieje się pod nim – podsumował zastępca prezydenta.

Do dyskusji jako pierwszy włączył się radny Marcin Fica. - Czy żeby pokazać, że musimy posadzić tam kilka drzew to musieliśmy wydać ponad 200 tys. złotych? Bywam w różnych miastach, Warszawie, Wrocławiu. Tam nie ma drzew. Czy koncepcja uwzględnia projekt, który został wykonany odnośnie do mediów? Sadzenie drzew na mediach chyba nie wchodzi w grę? - pytał radny.

- Wszystkie posiadanie przez urząd dokumentacje były załączone do warunków konkursowych. Wszystkie mapy, dokumenty były obligiem. Zostały wzięte w taki sposób pod uwagę, jak zawiera koncepcja. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że projektanci jednak wiedzą co robią. Dodatkowo, teraz sadzenie drzew na mediach nie jest problemem – odparł D. Wacławczyk.

- Proponujecie nowe lampy, a te, które obecnie są, mają jeszcze trwałość projektu – dodał radny Fica. - Jesteśmy na etapie koncepcji, a wszelkie sprawy wymagające uwzględnienia trwałości projektu i inne rzeczy mają miejsce na etapie projektu. Wszystko może zająć jeszcze dwa lata, a może osiem. Wtedy na pewno będzie po trwałości. To, co przedstawiły panie, to nie jest projekt, a koncepcja. Dopiero na etapie projektowania zdobywa się stosowne zgody. Na pewno żadnych lamp nie wywieziemy na złom. Nawet jeśli zdecydujemy się na zmianę lamp, to zostaną one zagospodarowane w innym miejscu – replikował wiceprezydent.

Radna Magdalena Kusy zwróciła uwagę, że wszystkie projekty z czasem pokazują swe wady. - Wiele projektów po wykonaniu pokazuje, że coś można było zrobić inaczej. Akurat ta koncepcja bardzo mi się podoba. Zasadzenie drzew wiele pomoże. Obecnie kostka mocno oddaje temperaturę, przez co ludzie uciekają z rynku. Życzyłabym sobie, by udało się to zrealizować, co oczywiście tanie nie będzie, ale z pewnością będziemy się starać o środki zewnętrze. Dziękuję paniom za tę koncepcję, bo wydaje mi się, że jest ona wyjściem naprzeciw potrzebom mieszkańców – powiedziała radna.

Wtórował jej po części radny Mirosław Lenk. - Koncepcja bardzo mi się podoba. Upały dają się we znaki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że konieczne będzie dobranie odpowiednich gatunków drzew. Jedyne do czego mam zastrzeżenie, to wielkość płyty rynku w koncepcji w odniesieniu do rzeczywistości. Taka ilość drzew jak pokazana na koncepcji spowoduje, że na inne funkcje będzie mniej miejsca. Nie chodzi chyba jednak o to, by z tego miejsca zrobić park? - mówił były włodarz Raciborza, po czym prowadzący obrady Michał Szukalski zamknął dyskusję w tym punkcie posiedzenia. Czytaj także: Znamy zwycięski projekt na zagospodarowanie rynku w Raciborzu [WIZUALIZACJE]

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202318:26

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocji na boiskach w trakcie weekendu nie brakowało. Postarali się o nie przede wszystkim piłkarze od III ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Sezon 2023/2024 zainaugurowano w Zoo-Mar JP Telebin RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202319:16

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis!

Kwiatkowski, Franica, Piasecki i DOX. ProZdro na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. UM, Simply Media/Samuel Kurek
Reklama
Aktualności30 września 202323:47

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO]

Finał lata i zbiórka dla Tomka. Pomoc musi trwać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Silesian Jazz Daughters oraz Long & Junior – polski zespół wykonujący muzykę z pogranicza disco polo i dance to gwiazdy dzisiejszej, 30.09., imprezy zorganizowanej przez Przystań Cocktail Bar & Grill.

Jan Ptak
Aktualności30 września 202323:46

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO]

Darz bór! Śląska brać myśliwska zjechała do Tworkowa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Zamek w Tworkowie był dziś, 30.09., miejscem Okręgowych Obchodów dnia św. Huberta, organizowanych przez Gminę Krzyżanowice oraz Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgowy Katowice.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Aktualności1 października 202321:13

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO]

Krowiarki: słoneczne dźwięki w starym pałacu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Jazzowo-swingowy koncert The Sunny Side odbył się dziś, 1.10., w pałacu w Krowiarkach. To kolejne muzyczne wydarzenie na 800. urodziny miejscowości.

red.
Reklama
Aktualności30 września 202323:46

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Dziadek Teodor ozdobą zlotu oldtimerów w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Dzisiejsza (30.09.) impreza zamyka sezon spotkań miłośników starych pojazdów. Kolejna wiosną.

fot. UG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 października 202310:07

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny

Zabełkowski klub obchodzi 115. urodziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Krzyżanowice
Aktualności1 października 202322:18

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO]

Tych lat nie odda nikt. Rewia przebojów w RCK [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To było spotkanie z klasyką polskiej piosenki, wypełnione czułością dźwięków, nieprzemijającym urokiem i szczerymi emocjami, z których zrodziły się najwspanialsze kompozycje lat 60 i 70. Gwiazdą był Jacek Wójcicki.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Sport30 września 202321:56

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO]

Wyrównane spotkanie przy Tuwima. Ocice górą [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzy punkty i pięć miejsc w tabeli. Taka była przewaga Górek Śląskich nad zespołem z Ocic. Gracze z Gminy Nędza mogli pochwalić się dorobkiem dwunastu oczek, natomiast raciborzanie dziewięcioma punktami. Zapowiadało się więc ciekawe spotkanie.

(greh)
Reklama
Aktualności30 września 202323:47

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK

Ivo Ciszek & VOLTAGE. Koncert Dobroczynny w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zorganizowano w celu zebrania środków na leczenie, rehabilitację oraz zakup sprzętu dla Ivona i Nathana Ciszków - młodych chłopaków, zmagających się z genetyczną i nieuleczalną chorobą - dystrofią kończynowo-obręczową, powodującą stopniowy zanik mięśni.

Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 października 202309:24

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział

BMW Berlin Marathon. Raciborzanin wspomina swój udział - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Sport2 października 202311:37

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz

Turniejowy wrzesień koszykarek Minibasketball Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. KS Minibasketball Racibórz
Aktualności2 października 202308:17

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie

Chór Canticum Novum zaśpiewa w starym opactwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.