Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 maja 202318:58

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta

Na Ostrogu ruszyła budowa lodowiska, na które... nie ma pieniędzy w budżecie miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak dotąd w raciborskim samorządzie nie było takiego problemu. Radni wykreślili lodowisko z budżetu, ale zanim to zrobili, OSiR podpisał umowę. Prace ruszyły, ale nie wiadomo skąd wziąć blisko 12 mln zł, by zapłacić wykonawcy, choć blisko 2 mln zł już wydano, od razu na zakup rolby.

- Radni Miasta Racibórz wielokrotnie podkreślali, że nie wyrażają zgody na budowę lodowiska krytego brezentem o rozmiarach znacznie mniejszych od obecnego. 18.01.2023 Rada Miasta podjęła uchwałę o zaniechaniu zadania Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej budowa lodowiska krytego brezentem. W uzasadnieniu do tej uchwały Rada Miasta stwierdziła, że nigdy nie wydała zgody na budowę małego lodowiska krytego, pod pozorem realizacji RCAIS w Raciborzu. Uchwała funkcjonuje w obrocie prawnym, a w budżecie miasta nie zabezpieczono środków na inwestycję, która powinna być zaniechana. W dniu 01.05.2023 stwierdzono obecność nowych kontenerów socjalnych dla robotników. W ramach interpelacji zadaję pytanie czy przedsięwzięcie związane z realizacją budowy małego lodowiska krytego brezentem, na który nigdy nie było zgody Rady Miasta, jest obecnie kontynuowane. Jeśli tak to z jakich środków ma być finansowane - interpelację tej treści, 5 maja, dostarczyli do Biura Rady Miasta radni Henryk Mainusz Marcin Fica Rycka Paweł.

W biuletynie informacji publicznej nie ma odpowiedzi. W aktualnościach urzędu jest za to informacja z 26 maja, że rusza budowa obiektu. Obok zdjęcie Dariusza Polowego w kamizelce i z łopatą w ręku. Włodarz wykonuje pierwszy wkop, choć w sąsiedztwie prace już trwały.

wbicie_lopaty

- Raciborskie dzieci już niedługo będą miały możliwość spędzenia ferii zimowych na profesjonalnym, zadaszonym lodowisku. W parku Zamkowym rozpoczęto budowę tej nowej atrakcji, która przyniesie wiele radości i zabawy dla mieszkańców miasta. Dzisiaj odbyła się symboliczna ceremonia "wbicia łopaty" przez prezydenta Miasta Racibórz Dariusza Polowego. Jeśli raciborskie dzieci mają mieć możliwość spędzenia najbliższych ferii zimowych na zadaszonym i profesjonalnym lodowisku, to trzeba zaczynać. Dziś z prawdziwą przyjemnością dokonałem symbolicznego "wbicia łopaty" pod budowę zadaszonego lodowiska w parku zamkowym. - powiedział prezydent Polowy. Będzie to nowe centrum sportowe i rekreacyjne, które wzbogaci ofertę miasta Racibórz. Dzieci będą miały więcej możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Z pewnością zadaszone lodowisko w parku zamkowym przyciągnie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów. Będzie to doskonałe miejsce na wspólne wypady i spotkania ze znajomymi - tak brzmi notka.

Nie ma w niej odpowiedzi na pytanie, skąd wziąć blisko 12 mln zł na pokrycie kosztów inwestycji?

O sprawę udało nam się zapytać prezydenta Dariusza Polowego podczas sobotnich mistrzostw Raciborza w pływaniu. Jak nas poinformował, znalezienie pieniędzy to problem radnych.

Włodarz nawiązał do decyzji rządzących klubów Razem dla Raciborza i Radnych Niezależnych M. Fity, które w styczniu wykreśliły lodowisko z budżetu. Problem w tym, że w grudniu 2022 r. dyrektor OSiR, w towarzystwie D. Polowego trzymającego łyżwy, podpisał umowę z wykonawcą. Radni już wtedy sygnalizowali, że nie godzą się na lodowisko z powłoką namiotową. Wierzyli, że prezydent dotrzyma z nimi umowy i wybuduje tradycyjny obiekt, według koncepcji M. Fity. Kiedy OSiR ogłosił przetarg, okazało się, że to obiekt, którego nie zaakceptowali. 

Umowę podpisano 15 grudnia 2022 r. Szybko nastąpiły pierwsze wydatki. Największy - na kwotę blisko 2 mln zł - obejmował zakup rolby, agregatu chłodniczego i wielofunkcyjnej modułowej nawierzchni sportowej.

W lutym radni pytali dyrektora Króla o celowość tych wydatków już 29 grudnia, dwa tygodnie po podpisaniu umowy. Obiekt czekał jeszcze na dokumentację i pozwolenia na budowę, a już miał rolbę. - Było to związane z ewentualnym wzrostem kosztów i przedstawieniem ewentualnych żądań przez firmę realizującą. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że mają rolbę i jeśli kupimy ją teraz, to mamy gwarancję, że za ten element koszty nie wzrosną - odparł wówczas Paweł Król.

Właścicielka firmy napisała, że "maszyny i urządzenia będą zgodne z dokumentacją wykonawczą i techniczną dostarczoną w późniejszym terminie".

Skąd wziąć pieniądze na lodowisko? - Będę o to pytał prezydenta na komisji finansów - powiedział nam były prezydent Mirosław Lenk, szef tego gremium. Zbiera się jutro, 29 maja.

Można się spodziewać, że na linii prezydent - rządzące w Radzie Miasta kluby znów mocno zaiskrzy. Problem nie dotyczy tylko umowy na lodowisko (11,94 mln zł brutto), ale też blisko 9 mln zł, które brakują, by wybudować zewnętrze baseny przy H2Ostróg. Prezydent zakładał, że będą kosztować 35 mln zł. Najtańsza oferta w przetargu opiewa tymczasem na 43,8 mln zł. Bez zgody Rady Miasta na dofinansowanie, np. w formie kredytu, D. Polowy nie będzie mógł realizować zadania.

Wcześniej głowa miasta zapewniała też, że 3,5 mln zł tytułem udziału własnego w tej inwestycji (31,5 mln zł to promesa z Polskiego Ładu) będzie pochodzić z zysku Przedsiębiorstwa Robót Drogowych sp. z o.o. Tymczasem spółka wykazała za 2022 r. wynik finansowy na poziomie 1,7 mln zł.

Ze sprawozdania z wykonania budżetu za 2022 r. wynika, że miasto miało deficyt na poziomie 25,3 mln zł.

O kompromisie i niezgodnym z nim przetargiem czytaj Tak ma wyglądać raciborskie lodowisko. Ogłoszono przetarg [WIZUALIZACJE]

 

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.