Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 sierpnia 202217:05

Tak ma wyglądać raciborskie lodowisko. Ogłoszono przetarg [WIZUALIZACJE]

Tak ma wyglądać raciborskie lodowisko. Ogłoszono przetarg [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nowy, zadaszony powłoką namiotową obiekt ma stanąć w miejscu Piastora. Oferty w przetargu przyjmowane są do 26 sierpnia. Miasto ma w budżecie 12 mln zł, w tym 4 mln zł, które prezydent pozyskał z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Wykonawca będzie miał 13 miesięcy na wykonanie zadania.

- Zgodnie z przygotowanym programem funkcjonalno-użytkowym dla budowy Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej nowy obiekt użytkowany będzie przez cały rok. W okresie zimowym pełnić będzie funkcję nowoczesnego, zadaszonego lodowiska. Powierzchnia lodowiska wynosić ma 20m x 50 m, bandy mają być demontowalne, a trybuna pomieści minimum 56 osób - informuje ratusz. Nie będzie to więc lodowisko pełnowymiarowe, na którym można rozgrywać oficjalne mecze hokeja.

- Sezon łyżwiarski trwa mniej więcej od końcówki listopada do połowy marca. W pozostałym, wiosenno-letnim okresie, konstrukcja obiektu dzięki podnoszonym ścianom pozwalać ma na szerokie możliwości zagospodarowania jego przestrzeni. Obiekt będzie mógł być wykorzystywany jako rolkowisko, boisko wielofunkcyjne, park rozrywki dla rodzin, a także stać się miejscem organizacji wydarzeń kulturalno-sportowo-rekreacyjnych. Przewidziano wyłożenie hali modułową, multisportową nawierzchnią umożliwiającą uprawianie wielu dyscyplin gier zespołowych - dodano w komunikacie.

- Bezpośrednio do hali przylegać będzie murowany budynek stanowiący zaplecze infrastrukturalne dla obiektu. Znajdą się w nim m.in.: szatnia, kasa, sanitariaty, magazyny i pomieszczenia techniczne, a także salka umożliwiająca organizację spotkań czy urodzin z bezpośrednim wyjściem na lodowisko. Teren wokół inwestycji zostanie zagospodarowany pod miejsca parkingowe i drogi komunikacji wewnętrznej - czytamy w informacji.

- Dzięki bogatej, elastycznej, wielosezonowej ofercie Raciborskie Centrum Aktywnej Integracji Społecznej będzie miejscem dla najmłodszych, dorosłych i seniorów służącym integracji społecznej. Tego rodzaju rozwiązania sprawdzają się i dają radość mieszkańcom m.in. Berlina, Warszawy, Szczecina, Lublina, Ostrowa Wielkopolskiego czy Krakowa - informuje urząd.

- Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, rozwiązań materiałowych i technicznych obiekt ma być budynkiem niskoemisyjnym. W projekcie funkcjonalno-użytkowym przewidziano zastosowanie specjalnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych i spełnianie standardów dostępności. Istotnymi elementami będą dodatkowo: elektroniczny system obsługi kasowej, system oświetlenia, nagłośnienia, klimatyzacji i wentylacji obiektu. Obiekt będzie wyposażony także w instalację fotowoltaiczną - zapewnia urząd.

Wykonawca będzie musiał najpierw zaprojektować obiekt. - Zamawiający wymaga zaprojektowania obiektu uwzględniając poniższe wymagania:

- obiekt powinien pełnić funkcję lodowiska w okresie zimowym i pozwolić na wykorzystanie przestrzeni wewnętrznej w okresie letnim poprzez możliwość podnoszenia ścian bocznych i szczytowych do wysokości min 3,0 m, szerokości min 3,0m, w ilości min 6 pól na ścianie podłużnej i min 3 pól na każdej ścianie szczytowej, oraz jednego przejazdu dla mechanicznego pojazdu np. rolba, samochód dostawczy lub podnośnik,
- tafla lodowiska o wymiarach 20m x 50 m z bandami umożliwiającymi ich demontaż w okresie letnim,
- konstrukcja obiektu stalowa przekryta dachem łukowym o wymiarze około 25,0 x 55,0m – jednokondygnacyjna hala o ramach łukowych z płytą lodowiska 20m x 50m, bandami, trybunami dla min 56 osób, o lekkiej konstrukcji nośnej stalowej opartej przegubowo na stopach fundamentowych przekrytej powłoką namiotową obustronnie powlekaną PCV o gramaturze min. 900g/m2 i lakierowaną o odporności NRO Bs2-d0, wraz ze ścianami bocznymi i szczytowymi pozwalającymi na otwieranie (podnoszenie elektryczne i manualne) w okresie letnim.
- budynek z pomieszczeniami infrastruktury lodowiska w konstrukcji murowanej tradycyjnej, bezpośrednio połączony z halą lodowiska dłuższym bokiem i stanowiący pod względem funkcyjnym jeden spójny obiekt. Budynek zaplecza przekryty dachem płaskim.
źródło: materiały przetargowe

Długa droga do finału - Na łyżwy zaproszę Państwa zimą przyszłego roku. Droga do tego długo oczekiwanego finału była wyjątkowo wyboista. Były spotkania z ekspertami, wyjazd studyjny, dodatkowe analizy, … - przypomina w komunikacie urzędu prezydent Raciborza Dariusz Polowy. - Trwające wiele miesięcy negocjacje i próba dojścia do porozumienia z radnymi skutecznie odsunęły w czasie realizację tej inwestycji. Pierwszą koncepcję lodowiska zaprezentowałem jeszcze we wrześniu 2020 roku, ostatnią, uwzględniającą oczekiwania radnych prezentowałem w styczniu 2022 roku. Radni klubów Anny Szukalskiej i Mirosława Lenka najpierw odrzucili moją ekonomiczną koncepcję budowy tego obiektu za niecałe 5 mln zł oczekując czegoś więcej. Następnie odrzucili projekt spełniający ich oczekiwania. Zaprezentowane pół roku temu rozwiązanie, nie było tanie - mam tego pełną świadomość – ale opracowali je doświadczeni architekci i projektanci proponując, aby przy okazji budowy nowego lodowiska pokusić się o kompleksową odnowę tej części OSiR-u, wykorzystać walor działki i istniejące już, lecz zaniedbane obiekty. Tymczasem nie było zgody na zwiększenie środków na budowę lodowiska – mimo, że mieliśmy taką rezerwę. Wybudujemy taki obiekt na jaki - zdaniem radnych - nas stać. Powtórzę, nie chodzi tu o to abym to ja postawił na swoim, ale o to abyśmy wspólnie z radnymi odnieśli sukces, a właściwie, aby ten sukces odnieśli mieszkańcy. Dlatego cieszę się, że ogłaszamy przetarg. Zachęcam firmy do składania swoich ofert. Oczekuję skutecznego rozstrzygnięcia przetargu i terminowej realizacji. Wiem, że to inwestycja, na którą mieszkańcy czekają – mówi prezydent Polowy.

Przypomnijmy, z końcem 2020 r. prezydent Dariusz Polowy zgłosił projekt budowy obiektu wartego około 5 mln zł z dachem z pcw. Pozyskał na ten cel 4 mln zł z budżetu państwa. Obiekt miał gotowy w grudniu 2021 r.

Na takie rozwiązanie nie zgodził się jednak rządzącą w Radzie Miasta większość Razem dla Raciborza oraz Radni Niezależni Michała Fity. Wskazali, że bliżej im do rozwiązania zaproponowanego przez byłego wiceprezydenta Michała Fitę, droższego, szacowanego na 11 mln zł, ale z normalnym dachem. Na tego typu obiekt radni wyrazili zgodę, zabezpieczając w budżecie 12 mln zł, w tym 4 mln zł pozyskane z Warszawy.

Kompromis z radnymi wypracowano w czerwcu 2021 r. Było to zielone światło, by ogłaszać przetarg i realnie myśleć o otwarciu obiektu na tegoroczny sezon.

Przez pół roku nic jednak się nie działo, po czym w styczniu tego roku prezydent zaproponował obiekt za 24 mln zł, płacąc za program funkcjonalno-użytkowy 80 tys. zł. Na tak kosztowny obiekt zaskoczeni radni nie wyrazili zgody, twierdząc, że są pilniejsze potrzeby w mieście. Dariusz Polowy argumentował, że 24 mln zł kompleksowo załatwi sprawę, a miasto stać na taki wydatek, ale nie przekonał rajców. Ci wskazali wyraźnie, ma być lodowisko za 12 mln zł, tak jak wcześniej ustalono. Prezydent zapowiedział, że przystąpi do realizacji zadania w tej kwocie.

Decyzja radnych zapadła 26 stycznia 2022 r., przetarg w systemie projektuj-buduj OSiR ogłosił 10 sierpnia.

osir10082022

osir2

osir3

osir4

Autor: red., fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
27
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja5 października 202222:17

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie

Erasmus +. Nauczyciele ZSP 4 na Łotwie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Danuta Płaczek
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Aktualności5 października 202211:37

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu przenosi się do nowego budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
newseria.pl, fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu
Aktualności6 października 202212:07

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce

ZUS wysyła list z decyzją o czternastce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Aktualności5 października 202212:18

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada

Raport z rynku pracy. Bezrobocie w powiecie nadal spada - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
PUP Racibórz, fot. pixabay.com/jarmoluk
Reklama
Aktualności6 października 202219:14

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz

Do zespołu Artimexu RRK dołączył Marcin Francuz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera, fot. Artimex RRK, pixabay.com/ckstockphoto i herbert11timtim
Aktualności6 października 202208:56

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX

Akcja krwiodawstwa w Tokai COBEX - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/informacja prasowa spółki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.