Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202312:32

Astronomiczna kasa, prezydent do dymisji i pompowanie w Unię

Astronomiczna kasa, prezydent do dymisji i pompowanie w Unię - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Radny Piotr Klima kolejny raz wezwał Dariusza Polowego do złożenia dymisji, radna Anna Szukalska uważa, że schronisko nadal powinna prowadzić miejska spółka, a były prezydent Mirosław Lenk chce powstrzymać pompowanie pieniędzy w piłkarską Unię Racibórz. Migawki z poniedziałkowej komisji budżetu i finansów Rady Miasta w Raciborzu.

- Chciałbym wrócić do kilku tematów. Pierwszy z nich to schronisko. Z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba to kwota astronomiczna, ale jak widać dla naszego PK niewystarczająca. Z informacji, jakie pozyskaliśmy, w schronisku przebywa około 10-12 zwierząt. Mieliśmy już sytuację prowadzenia schroniska przez podmioty nie komunalne i mieliśmy już różne sytuacje z reportażami i nalotami na czele. Przy mojej wiedzy jest to kwota astronomiczna. Moim zdaniem kwota ta wynika z oczekiwań gminy, czyli ograniczenia pochodzenia zwierząt tylko do terenu gminy Racibórz. W obecnych uwarunkowaniach nie da się prowadzić takiej placówki w oparciu o zwierzęta z jednej gminy, chyba, że to Warszawa, Kraków czy Wrocław. Ja się na taki stan nie godzę. Uważam, że obowiązkiem nas, ludzi jest spojrzenie na warunki zwierząt. Dodatkowo musimy tak działać, by nasze wydatki były racjonalne, a obecnie nie są. Prezes PK oczekuje takiego finansowania, bo takie ma koszty i nie ma się co dziwić. My mamy prawo oczekiwać od prezesa podzielenia się kosztami z innymi gminami. Zastanawiam się nad wprowadzeniem takich zapisów do budżetu, by nie godzić się na ogłaszanie przetargu, gdy może to robić jednostka budżetowa, na którą mamy wpływ, a jednocześnie mamy wpływ na życie tych zwierząt. Oczywiście możemy mówić, że będziemy to zadanie kontrolować, sprawdzać. Uważam, że ten zapis, który jest w budżecie powinien być tak doprecyzowany, by uważać to za sprawę publiczną – mówił przewodniczący Lenk.

Mirosław Lenk odniósł się także do sprawy zgłoszonej do niego przez jednego z właścicieli lecznic weterynaryjnych. - Weterynarze pytają, co się w takim przypadku stanie z utylizacją truchła zwierząt w przypadku braku schroniska lub prowadzenia go przez podmiot prywatny? - dociekał.

Poruszona została także sprawa informacji przekazanych przez Marka Labusa o zakupach poczynionych przez OSiR. - Dla mnie to nie do pomyślenia, by dokonywać takich zakupów jak agregat, rolba w tym czasie i tej kolejności. Odbieram to w kategorii nacisków na Radę, by wziąć pod rozwagę w czasie głosowania. Dla mnie to działanie jest niczym nie uzasadnione, mające na celu utrudnienie podjęcia decyzji w sprawie budżetu – mówił. Dodał także, że wydatki takie są nie na miejscu z innych powodów. - Nie raz już bywało tak, że dana inwestycja nie została ukończona lub były z nią problemy – kontynuował.

- Jestem uważany za przeciwnika piłki nożnej w Raciborzu, a to nieprawda. Jestem jedynie przeciwnikiem pompowania pieniędzy w spółkę, gdzie są one pożytkowane na wypłaty czy zapłaty za usługi, które w innych stowarzyszeniach wykonywane są w formie wolontariatu. Zastanawiam się, czy nie można wprowadzić zapisów, by miasto nie mogło pompować pieniędzy w spółki prawa handlowego, nawet w swoje. Dla mnie to niegospodarność w całej rozciągłości. Miejsce Unii w IV lidze przy takich środkach, być może największej dotacji w tej lidze, jest co najmniej dziwne – mówił sternik komisji.

Radny Leon Fiołka apelował o zastanowienie się nad pewnymi sprawami. - Myślę, że w schronisku jest więcej psów niż ta dziesiątka, która została dziś podana. Jest chyba około 40, z tego dziesięć naszych. Nie wiadomo, czy inne gminy za nie płacą, czy nie. Może warto byłoby wziąć pod rozwagę, że jeśli te 800 tys. złotych przeznaczone jest tylko na nasze dziesięć psów, to trzeba się zastanowić, czy jednak nie przekazać tej kwoty gdzie indziej, a prowadzenie schroniska powierzyć komu innemu – stwierdził.

Piotr Klima zaapelował, by prezydent Dariusz Polowy złożył dymisję i to jak najszybciej. - Dawno już to powinien zrobić, bo tylko szkodzi miastu i samorządowi – mówił. Rajca zwrócił także uwagę, że Rada powinna na sesji przygotować apel do Premiera w sprawie Rafako. - Prezydent nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, pokazuje się w telewizji, ale nic mądrego, prócz zwrócenia uwagi na tradycję firmy, nie robi – stwierdził, po czym przekazał na ręce przewodniczącego komisji dwie interpelacje, na które odpowiedzi oczekuje w formie pisemnej na najbliższej sesji. Jedna dotyczy kosztów kampanii bilbordowej prezydenta, druga murali.

Uchwałę poddano pod głosowanie. Dwóch radnych głosowało za, sześciu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu, a jeden był nieobecny. Po głosowaniu przewodniczący Mirosław Lenk zakończył poniedziałkowe posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 czerwca 202409:38

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana

Dziecko zatrzaśnięte w samochodzie przy Jana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności14 czerwca 202404:47

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności14 czerwca 202409:44

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia

Nieprzytomny mężczyzna pod Biedronką na Siwonia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu/Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 czerwca 202420:13

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO]

Krwiodawcy z regionu docenieni za dar życia [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

13 czerwca Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu zaprosiło honorowych dawców krwi z terenu swojej działalności do siedziby raciborskiej placówki, aby podziękować im za bezcenny dar krwi ratującej życie – tak samo, jak krew, wartości nie do kupienia i nie do zastąpienia.

RCKiK
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Nasz Racibórz 17.05.2024
17 maja 202412:11

Nasz Racibórz 17.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.