Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby - w jakich okolicznościach przysługuje?

Śmierć bliskiej osoby to traumatyczne przeżycie. Dlatego też procedowanie w sprawie zadośćuczynienia warto powierzyć osobom trzecim – profesjonalnej firmie, która będzie nas reprezentować.
Jak wygląda działanie w sprawie odszkodowania za śmierć bliskiej osoby?
Śmierć bliskiej osoby jest niezwykle trudnym psychicznie doświadczeniem. Może także powodować wiele trudności innej natury, na przykład finansowych. Odszkodowanie może pomóc rozwiązać te ostatnie trudności, natomiast samo ubieganie się o pieniądze jest często dla poszkodowanego z tytułu śmierci najbliższych niezwykle trudne. Utrudnia spokojne przeżywanie żałoby. Dlatego też wartą rozważenia opcją jest skorzystanie z usług firmy, która będzie nas reprezentować w postępowaniu odszkodowawczym.
Jak działa pomoc tego typu podmiotu? Najpierw należy wypełnić formularz kontaktowy, lub wysłać wysłać maila. Przedstawiciele firmy skontaktują się z nami, aby umówić spotkanie, przedstawić szczegółową ofertę. Po dogadaniu warunków i podpisaniu umowy, firma znająca szczegóły sprawy, zajmie się nią w naszym imieniu. Zgłosi roszczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, a jeśli to nie odniesie skutku, przygotuje pełną dokumentację na etap sądowy i będzie procesować sprawę aż do uzyskania wyroku. Co istotne, rozliczenie następuje dopiero po zakończonej sprawie.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-zadoscuczynienie-za-smierc-osoby-bliskiej.
Kto może dostać odszkodowanie?
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby mogą dostać członkowie rodziny. Należy się ono także innym najbliższym osobom (na przykład partnerowi, z którym osoba zmarłą pozostawała w konkubinacie), z uwagi na krzywdę odczuwaną z powodu śmierci. Co istotne, o wypłacie odszkodowania mówić możemy wtedy, jeśli zgon nastąpił na skutek wypadku komunikacyjnego (a zmarły nie był za niego odpowiedzialny), albo też jeśli dana osoba zmarła w wyniku zdarzenia, któremu winna jest osoba trzecia (może to odnosić się do wypadków przy pracy).
Renta alimentacyjna
Warto wiedzieć, że bliscy osoby zmarłej mogą starać się również o rentę alimentacyjną, jeśli zmarły dostarczał im środków do życia. Uprawnienie to obejmuje dzieci i wychowanków, czasem współmałżonka lub konkubenta. Jeśli zmarły dostarczał wyłącznych środków utrzymania na przykład rodzicom czy dziadkom, również oni będą mogli ubiegać się o rentę.
Zwrot kosztów pogrzebu
Jeszcze jednym świadczeniem pieniężnym jest zwrot kosztów pogrzebu. Do pokrycia tych kosztów zobowiązany jest sprawca szkody – wypadku, którego następstwem była śmierć poszkodowanego. Koszty pogrzeby to na przykład kwoty uiszczone na pokrycie trumny, kremacji, urny, usług pogrzebowych, stroju zmarłej osoby, wykonania nagrobka itd. W dużej mierze kwoty te zależą od lokalnych zwyczajów – chodzi o to, aby można było pochować zmarłego zgodnie z tradycją przyjętą w danej społeczności.
Starając się o świadczenia finansowe związane ze śmiercią osoby bliskiej, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, które pomoże załatwić formalności, nie obciążając nas dodatkowo w tym trudnym czasie. Pamiętajmy o tym, że w wyżej wymienionych sytuacjach, świadczenia te należą się bliskim zmarłego i nie ma powodu, dla którego mieliby się o nie nie ubiegać.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.