Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 grudnia 202209:30

Przyszłość wykuwa się na Śląsku. 5 mld euro dla regionu

Przyszłość wykuwa się na Śląsku. 5 mld euro dla regionu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Ponad 5 mld euro ma trafić do regionu, w tym 2,2 mld euro w ramach funduszu sprawiedliwej transformacji. Komisja Europejska zatwierdziła program regionalny Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 o czym poinformował wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans, który przebywał w Katowicach.

Frans Timmermans wziął udział w dyskusji, odbywającej się w formule okrągłego stołu i dotyczącej przyszłości regionów górniczych. Gospodarzem wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów był marszałek Jakub Chełstowski. Obecni byli także pozostali członkowie Zarządu Województwa: Anna Jedynak, Łukasz Czopik, Krzysztof Klimosz oraz przewodniczący Sejmiku, Marek Gzik.

„Cieszę się, że Komisja Europejska wybrała właśnie Śląsk na miejsce tego spotkania, a wiceprzewodniczący Frans Timmermans spotkał się z nami, tu w regionie. To historyczna wizyta w niezwykle ważnym momencie dla rozwoju miast i regionów. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to bardzo dobre narzędzie, by przyspieszyć proces transformacji, a województwo śląskie będzie jego największym beneficjentem. Taki mechanizm został wprowadzony po raz pierwszy i co istotne będzie zarządzany z poziomu regionalnego. Transformacja musi przyspieszyć, czas uniezależnić się od paliw kopalnych i ten proces nabiera dziś nowego wymiaru, także dzięki tej wizycie. Śląsk nie boi się zmian, to dla nas wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna szansa i chcemy ją wspólnie wykorzystać” - podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Tematem przewodnim spotkania były kwestie związane z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji.

„To szczególny i ważny dzień dla nas wszystkich. Komisja Europejska uzgodniła plany związane z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji dla Polski. 3,85 mld euro trafi do pięciu regionów górniczych na wsparcie procesu transformacji w kierunku nowych technologii i innowacji. Województwo śląskie ma wszelkie atuty, żeby odnieść sukces, jesteście w centrum tych procesów. Nie ma przyszłości opartej na węglu i jeśli ludzie to zrozumieją, a już się tak dzieje, bo to właśnie w Polsce jest największe zainteresowanie pompami ciepła, panelami fotowoltaicznymi, to będzie miało to charakter globalny. Te plany są teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, to z tego poziomu będą zarządzane i to pozwoli nam zadbać o konkretne problemy lokalnych społeczności” – mówił wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej, Frans Timmermans.

W trakcie dyskusji z przedstawicielami samorządów, włodarzami miast i regionów, rozmawiano o wyzwaniach i możliwościach związanych z procesem transformacji. Ten proces trwa w regionie od trzydziestu lat. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, ważne, by nie powielać błędów sprzed lat i uwzględnić w nim postulaty strony społecznej.

Pomysł Funduszu Sprawiedliwej Transformacji zrodził się właśnie na Śląsku, a jednym z jego inicjatorów był Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

„Jestem przekonany, że da się przekształcić ten region, ale potrzebne są na to środki i przekonanie ludzi, że ten proces jest możliwy i przynosi więcej korzyści niż zagrożeń. Zdajemy sobie sprawę ze skali wyzwań. Województwo śląskie to największy region górniczy w Europie i trzeba zrobić wszystko, by ludzie czuli odpowiedzialność za to wszystko, co chcemy zmienić, by mieli poczucie własności tych projektów. Przyjazd wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej na Śląsk, do regionu, który ma przed sobą najwięcej wyzwań związanych z transformacją energetyczną świadczy o tym, że Unia Europejska dba o ludzi. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powstał właśnie po to, by ludzie w regionach, w których będzie trzeba odejść od węgla, mieli poczucie, że ktoś o nich myśli i nie zostawi ich samych sobie” - tłumaczył Jerzy Buzek.

Przedstawiciele samorządów podkreślali w trakcie spotkania jak wiele zmieniło się w regionie w perspektywie ostatnich lat z udziałem środków unijnych. Niezbędne jest zaangażowanie mieszkańców w cały proces, transformacja nie powinna nikogo wykluczać. Wśród największych wyzwań wymieniano m.in. wsparcie dla energetyki odnawialnej, termomodernizację, rewitalizację terenów poprzemysłowych, ale także kwestie związane z edukacją, szkoleniami i przebranżowieniem osób pracujących w branży górniczej.

Autor: UMWS/fot. Patryk Pyrlik, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.