Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 201809:47

Przejęcie linii kolejowej Olza-Markowice to temat rozwojowy

Przejęcie linii kolejowej Olza-Markowice to temat rozwojowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na razie jednak, jak słyszymy w magistracie, bardziej w sferze koncepcji niż konkretnych działań. Żadnego wniosku formalnego nie ma. 

Województwo śląskie planuje wybudować sieć tras rowerowych w miejscu dawnych linii kolejowych. Dokonało już audytu ok. 280 km nieużywanych torów pod kątem adaptacji do potrzeb rowerzystów. Projekt ma znaczny potencjał, jednak będzie wymagał ścisłej współpracy samorządów.

W przypadku odcinka linii kolejowej nr 176 od Brzezia wzdłuż lasu Obora do Markowic chodziłoby jednak o uruchomienie tu małego składu turystycznego. Kilka takich przejazdów już tu się odbyło. Są pasjonaci deklarujący chęć współpracy. Zamiast ścieżki rowerowej Racibórz miałby dodatkową atrakcję turystyczną, taką jaką mają dziś Rudy ze swoim skansenem kolejki wąskotorowej. Wkrótce pociągi będą stąd kursować aż do Stodół. Trwają już prace przy odtworzeniu linii.

Raciborski pomysł z linią Brzezie-Markowic to na razie koncepcja. - Temat do dyskusji, choć ciekawy - słyszymy od prezydenta Mirosława Lenka. Dodaje, że jeśli gmina zdecydowałaby się wystąpić o przejęcie linii, to droga do tego będzie długa. Przejmowanie nieruchomości kolejowych nie jest bowiem łatwe.

Przekonał się o tym inwestor z Nędzy, który kupił przy Gliwickiej stary dworzec kolejki wąskotorowej. Miał plany budowy muzeum i gastronomii oraz uruchomienia przejazdów w stronę Szymocic, ale po kilku latach odpuścił. Nie udało się, wspólnie z gminą, doprowadzić do przejęcia torowiska. Budynek jest wystawiony na sprzedaż.

Linia kolejowa nr 176 – jednotorowa, niezelektryfikowana linia kolejowa powstała w latach 1914–49. Jako pierwszy, w 1914 roku powstał odcinek Syrynia – Olza, jako część linii kolejowej łączącej Olzę z KWK Rydułtowy-Anna. Następnie, latem 1925 roku oddano do użytku odcinek od Syryni do stacji Brzezie nad Odrą. 2 października 1949 roku połączono Brzezie nad Odrą ze stacją w Markowicach, gdzie połączono go z linią nr 151. Jednak we wrześniu 1968 zamknięto ten odcinek dla ruchu pasażerskiego, a również we wrześniu 1981 roku pozostałą część linii. Linia była jednak eksploatowana do przewozów towarowych. Wykorzystywała ją kopalnia "Anna" oraz zakład odzysku węgla w Bukowie. W lipcu 2015 roku poinformowano, że PKP PLK rozpoczęły procedurę likwidacji 15-kilometrowego odcinka linii pomiędzy Raciborzem a Syrynią. Likwidacja związana jest z zaprzestaniem wydobycia węgla kamiennego w kopalni "Anna" pod koniec 2011 roku. Dodatkowo linię przeciąć ma nowa droga z Raciborza do Pszczyny (źródło wikipedia).

(w)

Autor: (waw), fot. arch. portalu/K. Przypadło, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.