Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 września 201413:49

Lubi dzielić się swoją krwią...

Lubi dzielić się swoją krwią... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Pracuje jako programista, jednak nie o tym ten artykuł. Co 2 miesiące Grzegorza Grabowskiego można spotkać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie z satysfakcją oddaje cenne 450 ml krwi, która potem trafia do potrzebujących...

Jak to się stało, że zdecydował się zostać dawcą? - Namówił mnie kolega, który wcześniej był już raz oddać krew. Pewnego razu uciekliśmy z lekcji i poszliśmy do RCKiK. Na początku chciałem po prostu zobaczyć jak to wygląda i o co w tym chodzi. Spodobało mi się. Stwierdziłem, że to fajne, bo w zasadzie nic nie robiąc można komuś pomóc, a nawet uratować życie - mówi Grzesiek. Łącznie nasz rozmówca oddał już 12,6 l krwi i jak sam mówi oddaje tak często jak jest to możliwe. - Staram się oddawać krew tak często, jak tylko mogę, czyli mniej więcej co 2 miesiące - taki jest limit dla mężczyzn. Jednak czasem zdarza się tak, że nie mogę oddać, np. kiedy zachoruję, mam wizytę u stomatologa czy coś podobnego. Wtedy trzeba odczekać jakiś czas. Czasem bywa i tak, że ma się słabszy dzień i wyniki nie pozwalają na oddanie krwi. Raz po powrocie z Włoch nie mogłem oddawać przez 2 miesiące, bo okazało się, że odnotowano tam przypadki zachorowań na Gorączkę Zachodniego Nilu i trzeba odczekać 2 miesiące, zanim wyniki pokażą czy wszystko jest ok - tłumaczy Grzesiek.

Jak wygląda procedura dla krwiodawcy? Najpierw rejestrujemy się jako chętni do oddania krwi. Dostajemy ankietę do wypełnienia i idziemy do laboratorium na badanie. W czasie gdy czekamy na wyniki badań (zarówno podstawowe badania, jak i te dokładniejsze WZW, HIV itp.) możemy wypełnić ankietę, w której znajdują się pytania odnośnie naszego zdrowia, które pomagają zweryfikować, czy na pewno możemy oddać dziś krew. Gdy wyniki badań są gotowe, udajemy się do lekarza, który już te wyniki posiada. Lekarz sprawdza tętno, ciśnienie oraz to czy nie jesteśmy przypadkiem przeziębieni. Teraz już tylko musimy umyć rękę w zgięciu łokciowym mydłem i specjalnym płynem antybakteryjnym i już możemy przystąpić do działania :)

Co Grześkowi daje to oddawanie krwi? Po co to robi? - Co mi daje? Na pewno satysfakcję, że pomagam innym. Są też bardziej materialne "przywileje", z których w większości raczej nie korzystam, do takich należy m.in. dzień wolny od pracy. W niektórych miastach można poruszać się za darmo komunikacją miejską - z tego skorzystałem raz, gdy miałem skręconą nogę. Dodatkowo, jeśli posiadamy Kartę Zasłużonego Honorowego Dawcy, mamy zniżkę na część lekarstw - o tym dowiedziałem się przypadkowo całkiem niedawno - tłumaczy Grzesiek. - Na pewno nie korzystam z pierwszeństwa u lekarza i w aptekach. Tam jest zdecydowanie zbyt nerwowo, żebym jeszcze ja - młody wchodził bez kolejki - śmieje się programista. Wszystkich zainteresowanych oddawaniem krwi zapraszamy na stronę RCKiK w Raciborzu. Kliknij tutaj, dowiedz się więcej i podziel się Twoją krwią. Uratuj komuś życie.

 

optometrystka_nowa

Autor: Sylwia Prusowska, sylwia@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności18 września 202411:35

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich

Polder Buków przeciekał na długości 150 m. Najnowszy raport Wód Polskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Wody Polskie - RZGW Gliwice, fot. Marek Fichna
Reklama
Aktualności19 września 202408:36

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO]

Nie ma wojny, jest sprzątanie. 300 żołnierzy w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
59
Racibórz:

Wczesnym porankiem, 19 września, do Raciborza przybyło 300 żołnierzy, którzy stacjonują obecnie w Powiatowym Centrum Sportu przy ulicy Klasztornej. Ich nagłe przybycie wywołało zaniepokojenie wśród części mieszkańców, lecz nie ma żadnych podstaw do obaw – nie jest to reakcja na zagrożenie militarne, a raczej na skutki niedawnych wydarzeń związanych z powodzią. Decyzja zapadła w Warszawie. Władze samorządowe nie zabiegały o pomoc, ale mają wskazać, gdzie wykorzystać wojsko. Do Raciborza zjechali m.in. saperzy.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202413:53

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach

Szandory spełniły swoje zadanie w Turzu i Grzegorzowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. UG Rudnik, Bogdan Kawaler i OSP Turze
Reklama
Aktualności19 września 202415:36

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO]

Zjeżdżalnie, wieże i pomosty. Pietrowice Wielkie mają super plac zabaw [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Takie same obiekty powstaną wkrótce w Krowiarkach, Makowie i Samborowicach. W kolejnych latach w kolejnych sołectwach. - Chcemy żeby tereny wiejskie były przyjazne dla życia i dla rodzin - mówi wójt Adam Wajda.

fot. UG/S. Machnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Nasz Racibórz 30.08.2024
29 sierpnia 202416:32

Nasz Racibórz 30.08.2024

Nasz Racibórz 23.08.2024
22 sierpnia 202421:35

Nasz Racibórz 23.08.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.